Emerytury spadną o 20 proc. w ciągu 10 lat. "Katastrofa już się rozpoczęła"

- Czeka nas katastrofa emerytalna, pytanie tylko w jakiej skali - mówił w "Studiu Biznes" ekonomista prof. Witold Orłowski.  - W relacji do płac emerytury w ciągu 10 lat spadną o 20 procent - dodawał Aleksander Łaszek z FOR. Zoabcz fragment programu.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, nie ma wątpliwości, że obecny system emerytalny nie wystarczy, by w nieco bardziej odległej przyszłości zapewnić godziwe świadczenia. Już w roku 2040 będą one wyjątkowo niskie. Premier Mateusz Morawiecki podczas expose w Sejmie zaproponował, by wpisać do Konstytucji gwarancję dla pieniędzy zgromadzonych w PPK i IKE. Według premiera odbuduje to zaufanie do systemu i pomoże zwiększyć oszczędności. Problem jest jednak dużo bardziej złożony i wymaga natychmiastowych działań. Gdzie Polacy mają największy problem z emeryturami? Na to pytanie odpowiadali - ekonomista prof. Witold Orłowski i Aleksander Łaszek z FOR. Studio Biznes powróci na żywo na Gazeta.pl w środę o godzinie 12:00.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (162)
Emerytury w "Studio Biznes"."Katastrofa już się rozpoczęła. Emerytury spadną o 20 proc. w 10 lat"
Zaloguj się
 • maks-777

  Oceniono 50 razy 40

  W Polsce mamy chyba najbardziej patologiczny system podatkowy i emerytalny. Steki tysięcy ludzi na pseudo działalności, setki tysięcy ludzi w szarej strefie biorący dużą część wypłaty na czarno. Brak jakiejkolwiek kontroli. Do tego wojsko, policja, wymiar sprawiedliwości i rolnicy nie płacący ZUS-u. Proszę mi wskazać kraj, którego system wytrzymałby takie patologie.

 • 20portal

  Oceniono 44 razy 38

  Emerytury już spadają na łeb na szyję bo je ŻRE inflacja i GUS oszukuje co do danych branych pod uwagę przy podwyżkach. Co to jest np. "koszyk emerycki"? Suchy najtańszy chleb i żurek na wodzie? Ludzie mamy już XXI wiek. Oszukańcza władza rozwala system emerytalny oraz gospodarkę i dlatego wszystko się sypie.

 • facio60

  Oceniono 39 razy 33

  Polska to kraj patologiczny, w którym jest przyzwolenie na oszukiwanie państwa a samo państwo stwarza ku temu warunki. A potem wszyscy skarżą się, że są okradani i chcą okradać tych uczciwych. Te wszystkie pseudo działalności gospodarcze, umowy o pracę na minimalnym wynagrodzeniu a w innej firmie, zwykle podmiocie powiązany, zlecenie. Płatności pod stołem u lekarzy, prawników, hydraulików, wszelkiej maści budowlańców. Rzesze emerytów służb mundurowych w wieku 40, max 50 lat. Sędziowie z ich przywilejami. Mnóstwo osób, które wymigały się od służby wojskowej. Ten cały ZUS i wszelkie świadczenia utrzymują i zapewniają etatowcy, których na przestrzeni lat ubywa. To oni płacą wysokie składki emerytalne i PIT. To ich, przedstawicieli płci męskiej, dodatkowo, nawet w wieku 60 lat powołuje się na tzw. ćwiczenia wojskowe i dezorganizuje ich życie prywatne i w firmach, w których pracują. To tym osobom chce się pomniejszyć przysługujące im godziwe emerytury na rzecz całej masy cwaniaków, których wymieniłem wyżej. To w tym też kontekście padają hasełka o emeryturze obywatelskiej. W Polsce jest tak, że wszyscy najchętniej grzebią w cudzych kieszeniach. Dzieje się to oczywiście kosztem uczciwych, których zarobki są jawne i przejrzyste. I na to jest przyzwolenie niezależnie od władzy. A potem właśnie pojawiają się takie artykuły i wysyp komentarzy tych, którzy zwykle czerpią lub chcą czerpać większe korzyści nic nie dokładając do wspólnego kotła. A teraz...... minusy😂

 • antonikarcz

  Oceniono 32 razy 28

  Ciemny lud nie odchodzi co będzie za 10, 20 lat, on chce teraz i PiS jeszcze do końca tego roku im to daje

 • year68

  Oceniono 26 razy 26

  500+ kosztuje 40 mld zł rocznie, 13 emerytura kolejne 10 i kościół następne co najmniej 10 mld zł. 60 miliardów złotych jest marnotrawione, a kosztami tego rozdawnictwa jesteśmy obciążeni MY wszyscy mieszkańcy Polski płacący podatki. W jakim stopniu wieś dokłada się do budżetu? Za ich rządów wszystko podrożało o 50% i szykują się od nowego roku kolejne podwyżki podatków. Stary a głupi emeryt cieszy się że Kaczyński dał 900 zł, a nie widzi że zabiera mu 3 tysiące w cenach za usługi i artykuły.

 • Paweł

  Oceniono 34 razy 26

  Oj tam, ważne że jest pińcet plus i można wcześniej iść na emeryturkę...pijaczkom głosującym na pis to wystarczy.

 • matri3x

  Oceniono 27 razy 25

  Wpisanie w konstytucję na pewno zwiększy zaufanie ... zwłaszcza w sytuacji gdy piss pokazuje jak ją łamać niemalże w każdej sytuacji

 • rattus-rattus

  Oceniono 29 razy 23

  No ale rosną emerytury mundurowych, sędziów i prokuratorów - a to najważniejsze. Jak motłoch zacznie się buntować to policja ich spałuje, a wymiar sprawiedliwości potraktuje prowodyrów z całą surowością prawa. W razie większych zamieszek policji pomoże wojsko, broniąc również swoich przywilejów. W końcu ktoś musi utrzymywać milionową armię trzydziesto- i czterdziestoparoletnich emerytów.

 • Mr. X

  Oceniono 27 razy 23

  To było wiadome już od dawna.
  Problem w tym, że ciemny elektorat PiSowskiej zarazy nadal tego nie rozumie.
  Przyjdzie taki czas, że obudzą się z nocnikiem na głowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX