Budowlanka w Polsce hamuje. Najsłabsze dane od 2,5 roku. Ostre cięcia w inwestycjach samorządów

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych spadła w październiku br. o 4 proc. rok do roku - wynika z danych GUS. To najgorszy wynik od lutego 2017 r. Dane GUS zaskoczyły analityków, którzy przewidują, że winowajcą są hamujące inwestycje publiczne.

Najnowsze dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej są bardzo dużym zaskoczeniem dla ekonomistów. Konsensus wśród analityków ankietowanych przez agencję ISBnews wskazywał na wzrost w budowlance o 5,8 proc. rok do roku. Dane GUS pokazały spadek, i to aż o 4 proc. Był to najgorszy odczyt od lutego 2017 r.

.. źródło: SpotData

W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej o 3,8 proc. 

W szczegółach - zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym - największe spadki odnotowano w kategorii "budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej". Czyli m.in. dróg czy mostów. Mowa o spadku rzędu 8,6 proc. rok do roku i 10,7 proc. w porównaniu do września br.

.. GUS

Inwestycje publiczne hamują

Wobec dobrych warunków pogodowych, które raczej powinny działać na korzyść budowlanki, za winowajcę zaskakująco kiepskich danych z tego sektora analitycy mBanku uznają inwestycje publiczne. 

Scenariusz hamowania inwestycji publicznych z uwagi na ostre cięcia w inwestycjach samorządów, przebieg cyklu wydatkowania środków UE i kłopoty z realizacją inwestycji drogowych, był naszym bazowym od dłuższego czasu, ale spodziewaliśmy się jego kumulacji w 2020 roku

- komentują dane GUS. 

Podobnego zdania jest Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Wyczerpywanie się środków unijnych z obecnej perspektywy finansowej, ograniczone inwestycje infrastrukturalne oraz wstrzymywanie się z rozpoczynaniem nowych projektów przez sektor prywatny, prowadzi do coraz ostrzejszego hamowania w tym obszarze gospodarki

- uważa Kurtek.

Przemysł na razie w porządku

Solidny wzrost o 3,5 proc. rok do roku odnotowała z kolei produkcja sprzedana przemysłu, mimo m.in. problemów u naszego największego partnera handlowego, czyli Niemiec.

Według wstępnych danych GUS, w październiku rok do roku wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 26 spośród 34 działach przemysłu. Najlepiej było m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (wzrost o 13 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 10,5 proc.) oraz maszyn i urządzeń (7,5 proc.). Spadki odnotowano m.in. w produkcji metali - o 3,8 proc., i w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 3,7 proc.

PKB w IV kwartale poniżej 4 proc.?

W zeszłym tygodniu GUS w swoim szybkim szacunku podał, że PKB Polski wzrósł w III kwartale o 3,9 proc. rok do roku. Była to najniższa dynamika wzrostu PKB od końcówki 2016 r.

Ekonomiści nie wykluczają, że IV kwartał br. może nie przynieść lepszego rezultatu. 

Koniec br. może upływać pod znakiem poprawy niektórych wskaźników gospodarczych, niemniej jednak ewentualne dalsze ostre hamowanie budownictwa nie pozwoli na powrót dynamiki PKB powyżej 4 proc.

- uważa Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Zalecamy ostrożność w przypadku prognoz opartych o jeden z miesiąc z trzech, ale utrzymanie trendu spadkowego dynamiki PKB jest prawdopodobne. Wstępnie można prognozować PKB na 3,7-3,9 proc.

- komentują ekonomiści mBanku.

Więcej o:
Komentarze (26)
Budowlanka w Polsce hamuje. Najsłabsze dane od 2,5 roku. Ostre cięcia w inwestycjach samorządów
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 23 razy 21

  Zaskoczenie ? Samorządy są grabione z kasy aby opłacać pisie mordy w radach nadzorczych i kupowanie żuli wyborczych.

 • snowbird1

  Oceniono 22 razy 20

  Albo sie inwestuje albo konsumuje. U nas sie konsumuje i suweren sie jeszcze jakis czas bedzie cieszyl.

 • macwies

  Oceniono 24 razy 18

  PincetPlusy i Deforma Edukacji i wyniki już są. To dopiero początek :)))

 • cozano

  Oceniono 20 razy 12

  Zaraz wyskoczą trole pisowskie jazgoczące, że zmniejszenie inwestycji to wina samorządów będących w rękach wrażego PO. Oczywiście nie wspomną, że PiS na prezenty korumpujące wyborców, akurat kasę ściąga m.in. z samorządów, która ma ich coraz mniej.

 • naw18

  Oceniono 10 razy 10

  A łyzka na to: niemozliwe! p0zreciez samorządy dostaja od ukochanego rzadu pieniadze na drogi gminne i powiatowe, na 400 mostow, dyrekcja drog głównych i pobocznych zasypuje gminy propozycjamoi obwodnic a tu slyszymy - wstrzymujemy... To z cala pewnoscia pomylka, prtzeciez premier mówił, ze jest świetnie, wręcz normalnie. Chyba, ze normalnie oznacza u niego burdel, balagan i klmastwa. Wtedy sie zgadza.

 • prop-trading.pl

  Oceniono 8 razy 8

  A może po prostu już wszystko jest zbudowane, co trzeba?;)
  P.S To był dowcip oczywiście, ale trudno jest przekazać sarkazm przez net;)

 • Jan Nowak

  Oceniono 6 razy 6

  Rozdmuchany socjal Populistów i Socjalistów hamuję rozwój i gospodarkę. Z drugiej strony,gdyby nie rzucili ludowi kasy, na pewno by już nie rządzili. Koryto +

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 5

  kaczor za łapówki będzie budował 2 apartamentowce (jacek i placek) to znów bedą miliardy z kieszeni Polaków na prywatne inwestycje

 • tinley

  Oceniono 3 razy 3

  Zima zaskoczyła drogowców.
  Szkoda gadać. Mieliśmy szanse na rozwój gospodarczy i przyzwoite emerytury niezależne od ZUS. CO mamy? Giełde w upadku, budżet za 2 lata z dziurami, rozwalony system emerytalny , masę utracjuszy żyjących z zasiłków i szczerbatego karła który nawet przy prostym głosowaniu się pomylił a potem oszukał "na anulację'. Ot i obraz tego marionetkowego państwa z paździerza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX