Marcin Horała pełnomocnikiem rządu ws. CPK. Premier zapowiada: "Zaczną się mnożyć rzucane pod nogi kłody"

Marcin Horała, znany przede wszystkim z prowadzenia komisji VAT-owskiej, zastąpi Mikołaja Wilda na stanowisku pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Premier Mateusz Morawiecki spodziewa się "rzucania kłód pod nogi".

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Marcin Horała zostanie pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wyjaśnił powody decyzji dotyczącej CPK.

Wchodzimy w etap, w którym - wiem z doświadczenia - zaczną się mnożyć rzucane pod nogi kłody, pojawiać różne naciski

- stwierdził szef rządu.

Bardzo doceniam to, co zrobił wiceminister Mikołaj Wild, ale widzę konieczność tej zmiany, by te rysujące się na horyzoncie przeszkody nas nie zatrzymały. Teraz potrzebny jest tam polityk, który będzie miał siłę polityczną konieczną na tym etapie

- dodał premier.

Centralny Port Komunikacyjny zgodnie z planem

Mateusz Morawiecki podkreślił ponadto, że prace nad budową CPK są intensywne i idą zgodne z harmonogramem.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu w odległości 37 kilometrów na zachód od stolicy Polski, na obszarze około 3 tysięcy hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność.

Czytaj też: Komisja ds. VAT. Horała nagle wyciąga nieznany dokument i pomawia posła PO. "Ustawka"

Oprócz tego w skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które umożliwią przejazd między Warszawą, a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Za realizację inwestycji odpowiada spółka Skarbu Państwa nadzorowana przez premiera.

Początkowo CPK miał być uruchomiony pod koniec 2027 roku. Na początku września bieżącego roku przedstawiciele spółki odpowiedzialnej za jego budowę poinformowali, że otwarcie odbędzie się później.

Więcej o:
Komentarze (241)
Marcin Horała pełnomocnikiem rządu ws. CPK. Premier zapowiada: "Zaczną się mnożyć rzucane pod nogi kłody"
Zaloguj się
 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 57 razy 53

  Horała nie jest znany z komisji VAT, ale głównie ze swojej głupoty. Mały "bulterierek" , który ujada partyjny przekaz bez względu na fakty.

  No i ta słynna "biegłość" w matematyce :D

 • facet1

  Oceniono 55 razy 45

  Całkowita Paranoja Kurdupla, w skrócie CPK. Budowa tego "obiektu" jest nam potrzebna jak pryszcz na d... Rozbudować Modlin za ułamek kwoty, którą chcą utopić w CPK i po problemie. Ale to za proste...
  catch22

 • jarro60

  Oceniono 32 razy 30

  Panie Morawiecki,
  nie chodzi o rzucanie kłód pod nogi, ale o to, by ten olbrzymi projekt był procedowany tak, jak wymagacie choćby dla budowy drogi w gminie Pipcikowice.
  Najpierw analizy, studia wykonalności z analizami efektywności ekonomicznej i finansowej. Potem poddanie tego pod konsultacje społeczne - w tym wypadku ze względu na zasięg projektu - w całym kraju. W międzyczasie trzeba wykonać prawdziwą analizę oddziaływania na środowisko. No i dopiero wtedy podjąć decyzję o realizacji (pokazując realne źródła finansowania) lub zaprzestaniu.
  Panie Morawiecki,
  radzę także zapoznać się z tendencjami w ruchu lotniczym - zamiast wielkich lotnisk (hubów) i ogromnych samolotów transport lotniczy (zarówno pasażerski jak i cargo) przechodzi na połączenia bezpośrednie między lotniskami mniejszymi, ale położonymi dogodnie dla podróżujących. Kto (jacy pasażerowie) miałby być zainteresowany korzystaniem z CPK i kto miałby być głównym przewoźnikiem, bo przecież nie LOT, który jest malutką linią lotniczą?
  W prognozach ruchu i w analizie ryzyka należy uwzględnić także spodziewane spadki przewozów lotniczych ze względu na uwarunkowania środowiskowe.

 • kasia_swiderska

  Oceniono 24 razy 22

  "Mateusz Morawiecki podkreślił ponadto, że prace nad budową CPK są intensywne i idą zgodne z harmonogramem"
  "Początkowo CPK miał być uruchomiony pod koniec 2027 roku. Na początku września bieżącego roku przedstawiciele spółki odpowiedzialnej za jego budowę poinformowali, że otwarcie odbędzie się później."

  Pinokio ma coraz dłuższy nos...

 • oloros11

  Oceniono 18 razy 16

  zaczna się raczej mnozyc kolejne posadki dla wybrancow prezesa - strumien pieniędzy po prostu jedna wielka ohyda - sa gorsi niż złodziej Zlodziej chce cie zazwyczaj okraść i w nogi - Onych masz wszędzie i jeszcze czekaja na oklaski , dowody szacunku i uznania ! zbawcy Narodu wypinający piers po odznaczenia nie ponoszący zadnej odpowiedzialności - zgroa po propstu

 • marywil2012

  Oceniono 18 razy 16

  Takie kłody jak w sprawie miliona e-autek? Wolne zarty. Wy tylko obiecywać potraficie. Poza tym horała to gwarancja, że nic nie powstanie. Horała to właśnie taka dodatkowa kłoda. A kłody są rzucane bo jesteście pisiaki nieudaczne. Skupcie się lepiej na rozdawaniu pieniędzy i księgowości kreatywnej.

 • acototak

  Oceniono 16 razy 14

  Co tam panie na mierzei słychać?

 • jasmin711

  Oceniono 16 razy 14

  A więc jeszcze nie rozpoczęli budować, a Morawiecki już szuka usprawiedliwienia ewentualnej porażki. Jestem przekonany, że PiS nie jet w stanie wybudować tego lotniska. Przecież Budka miał rację - w zeszłej kadencji nie oddali żadnej znaczącej inwestycji: autostrady stanęły rozgrzebane, stępka promu rdzewieje do dziś, lodołamacz niedokończony a dziury zamaskowano taśmą, zero samochodów elektrycznych, 900 mieszkań zamiast 100 tysięcy... Oni po prostu są zbyt niekompetentni do rzeczy bardziej skomplikowanych, niż rozdawnictwo naszych wspólnych, ciężko zarobionych pieniędzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX