GUS: Sprzedaż detaliczna mocno w górę. Polacy w dobrych nastrojach, chcą wydawać pieniądze

Sprzedaż detaliczna w październiku br. (w cenach stałych) wzrosła o 4,6 proc. rok do roku i aż o 7 proc. w porównaniu z wrześniem br. - wynika z nowych danych GUS. Analitycy zwracają uwagę na wciąż dobre nastroje konsumenckie Polaków.

Wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych o 4,6 proc. to wynik nieco lepszy od oczekiwań większości ekonomistów. Konsensus według ankiety agencji ISBnews wynosił 3,8 proc. 

Najmocniejsze wzrosty sprzedaży w październiku - w porównaniu rok do roku - odnotowano w kategorii mebli i sprzętu RTV/AGD (10,9 proc.) oraz tzw. pozostałej sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach - czyli m.in. w marketach (o 9,1 proc.). 

Ceny stałe wskazują, o ile więcej produktów kupiliśmy rok do roku. W cenach bieżących - tj. z równoczesnym uwzględnieniem zmian cen (czy w liczbach pokazujących nie tylko ile więcej kupiliśmy, ale też ile więcej za to zapłaciliśmy) - w październiku mieliśmy do czynienia z wzrostem o 5,4 proc. rok do roku.

.. GUS

Z kolei w porównaniu z wrześniem br., najmocniej w cenach stałych w październiku wzrosła sprzedaż pojazdów samochodowych, motocykli i części (o 16,9 proc.), a także sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (8,6 proc.) oraz pozostała sprzedaż detaliczna (9,3 proc.). Jak wskazują analitycy mBanku, w przypadku dynamiki wzrostu sprzedaży żywności miesiąc do miesiąca mieliśmy do czynienia z najlepszym październikiem w historii.

>>> Żywność jest podstawowym elementem naszych miesięcznych wydatków. Polacy wydają na nią co czwartą złotówkę ze swoich domowych budżetów

Polacy wciąż w dobrych nastrojach

Ekonomiści banku Pekao zwracają uwagę na odbicie w sprzedaży żywności (dane za wrzesień były tutaj zaskakująco słabe), ale także na dobre wyniki jeśli chodzi o sprzedaż dóbr trwałych (choćby mebli i sprzętu RTV/AGD). To ostatnie w ich opinii wskazuje na niezmiennie bardzo dobre nastroje konsumenckie.

Z kolei analitycy mBanku zauważają słaby wynik sprzedaży odzieży i obuwia. "Tu kluczowa była wysoka temperatura i generalnie dobre warunki pogodowe, które przesunęły początek sezonowej sprzedaży na listopad" - informują i pokazują, że faktycznie zwykle jeśli październik jest cieplejszy, to nie myślimy jeszcze o kupowaniu butów i kurtek na zimę.

Nie doszło do znaczącego pogorszenia nastrojów konsumentów, a lokalny szczyt dynamiki dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych wypada właśnie teraz, w związku z rozszerzeniem programu "Rodzina 500 plus" i cięciami podatków osobistych

- dodają analitycy mBanku. 

Konsumpcja, przy hamujących w gospodarce inwestycjach, pozostanie w kolejnych kwartałach filarem wzrostu gospodarczego w Polsce. Należy jednak oczekiwać, że jej tempo wzrostu będzie w roku przyszłym wolniejsze niż w roku bieżącym. Tym samym dynamika PKB znajdzie się na poziomie niższym niż w 2019 r.

- komentuje z kolei Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Więcej o:
Komentarze (17)
GUS: Sprzedaż detaliczna mocno w górę. Polacy w dobrych nastrojach, chcą wydawać pieniądze
Zaloguj się
 • starczypl

  Oceniono 17 razy 9

  Bal na Titanicu. Tylko szczerbaty kapitan i jego załoga złożona z kryminalistów mają miejsce w szalupach, a nie ty głupi suwerenie....

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 5

  😃😃😂😂⚠⚠Na dzień przed krachem w Grecji nastroje konsumentów tez były doskonale a w Enronie pracownicy w kantynie debatowali na co przeznacza premie ⚠⚠😂😂😂

 • konigin

  Oceniono 8 razy 4

  Zacznijcie pincety kupowac na zapas. Bedzie niedlugo jak znalazl. I odkladac kase na oplaty wszelkiego rodzaju tez juz zaczynajcie.

 • tegepe

  Oceniono 4 razy 2

  Ostatnie podrygi biedniejących ludzi.

 • the-only.charybdis

  Oceniono 2 razy 0

  Sprzedaż detaliczna rośnie, bo przy ostro rosnącej inflacji - oszczędzanie stało się zupełnie nieopłacalne.
  Ludzie kupują też alkohol i papierosy na zapas, bo od nowego roku podrożeją.

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 4 razy 0

  Też kupuje, bo pozbywam się pieniędzy i robie zapasy na przyszłoroczny kryzys i straszliwe podwyżki cen.

 • mar.rod81

  Oceniono 12 razy -4

  GW od ponad 4 lat wieszczy recesje i nie moze jej sie doczekać, ale nie rządzi Tusk wiec nie tak łatwo o krach

 • jurii.sachar

  Oceniono 15 razy -7

  YES,YES,YES Karawana nasza jedzie dalej, a sfrustrowane trolle pokodziarskie wyyyjjjjąąą wyyyyjjjjąąąą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX