Klapa Mieszkania Plus. Będzie zmiana na stanowisku głównego budowniczego programu

Jak wynika z naszych informacji, człowiek nowej minister rozwoju Jadwigi Emilewicz ma przejąć kierowanie spółką PFR Nieruchomości, odpowiedzialnej za rozwój programu Mieszkanie Plus. - Jeśli minister ma odpowiadać za budowę Mieszkania Plus, to musi dokonać zmian - mówi nam osoba z otoczenia Porozumienia.

Po trzech latach od inauguracji programu Mieszkanie Plus, jego realizacja wciąż jest daleka od buńczucznych zapowiedzi. To jedna z obietnic, które najmocniej ciążą na rządzie PiS.

Za napędzenie programu ma odpowiadać w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego Jadwiga Emilewicz, która objęła tekę ministra rozwoju. Z naszych informacji wynika, że nowe porządki zacznie od zmiany na stanowisku szefa spółki PFR Nieruchomości, odpowiedzialnej za rozwój programu Mieszkanie Plus.

Jeśli minister ma odpowiadać za budowę Mieszkania Plus, to musi dokonać zmian

- mówi nam osoba z otoczenia Porozumienia, ugrupowania minister Emilewicz. 

Tysiąc mieszkań gotowych, 1,5 tysiąca w budowie

Program tanich mieszkań na wynajem (z opcją dojścia do własności) - kierowany do osób, które z jednej strony zarabiają zbyt dużo, aby starać się o mieszkanie komunalne, a z drugiej zbyt mało, aby zaciągnąć kredyt mieszkaniowy - z zamysłu jest bardzo dobry. Gorzej jednak z realizacją. 

Do użytku oddano dotychczas mniej niż tysiąc mieszkań. Kolejnych około 1,5 tys. jest w budowie. Gdzie podziała się reszta z zapowiadanych przez premiera Morawieckiego 100 tys. mieszkań w budowie do końca 2019 r.? Jest ok. 67,5 tys. na różnych - często bardzo wstępnym etapie inwestycyjnym. Według ostatnich danych PFR Nieruchomości, w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem) jest 18 tys. mieszkań, wnioski inwestycyjne zostały złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.

Co jest problemem Mieszkania Plus?

Po pierwsze - problemem Mieszkania Plus były hurraoptymistyczne cele. Mówienie, że za rok będzie 100 czy 200 tys. mieszkań nie było prawdą. - Proces budowania zajmuje 3-4 lata w zależności od tego, ile potrzeba pozwoleń - komentuje Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości Domiporta.pl. 

Po drugie - niedoszacowane koszty budowy tych mieszkań. Rząd planował koszty na poziomie m.in. 2,5 tys. zł za metr kwadratowy, tymczasem rosnące koszty pracy czy materiałów budowlanych sprawiają, że te założenia są nierealne. Nawet biorąc pod uwagę brak kosztów nabycia terenów - które przekazywały pod program spółki państwowe, np. PKP czy Poczta Polska. Rząd przegrywa więc rywalizację z deweloperami.

>>> "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką" - komentowali eksperci w programie "Studio Biznes"

Jak mówił ostatnio w rozmowie z PAP prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz, boom budowlany Mieszkania Plus nastąpi w 2021 r., kiedy ma się rozpocząć budowa 21,5 tys. lokali.

Więcej o:
Komentarze (127)
Klapa Mieszkania Plus. Będzie zmiana na stanowisku głównego budowniczego programu
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 42 razy 36

  CZTERY LATA BAJEK I BAJECZEK.
  A "tanich mieszkań" jak nie było, tak nie ma ...
  I PEWNIE NIE BĘDZIE !!!!!!!!!

 • marymania

  Oceniono 38 razy 34

  Może Suski się tym zajmie? Teraz jest akurat wolny bo wyleciał z KPRM.

 • pucek_nowik

  Oceniono 29 razy 25

  I do każdego mieszkania dodam milion aut elektrycznych- stworzymy do tego specjalny fundusz.
  Pinokio

 • corvelinho

  Oceniono 24 razy 22

  Znaczna część naszego narodu jest tak bezdennie głupia że łyknie każdą bajkę/ obietnicę tego rządu. Chciałbym przypomnieć że Pis absolutnie samodzielnie dzierży rządy od 2015r. więc to nie jest tak że dopiero muszą się rozkręcić.
  Ale widać ciemnota lubi bajki i na tym jedzie ten rząd od lat..
  Nakłamać, naobiecywać i słowa nie dotrzymać. Oto dewiza Pis. A jak oczywista prawda wychodzi w końcu na jaw to winne są samorządy, zła Unia Europejska i inne tajemnicze siły a nie niekompetencja kadr Pis.
  Dodajmy do tego horrendalny wzrost wszelakich obciążeń podatkowych za ich rządów. Żywność, śmieci, Zus'y i wiele wiele innych.
  Ale śmiało tępy narodzie- głosuj dalej na tych złodziei z Pis!

 • staszek_ptaszek

  Oceniono 21 razy 21

  Suweren mieszka w tanich i przestronnych mieszkaniach, jeździ elektrycznymi samochodami, zarabia tyle co niemcy i jest kochany przez wszystkie narody świata - czyli żyje raju! Jak mało potrzeba do szczęścia - ach, żyć nie umierać!

 • jxl82

  Oceniono 21 razy 21

  A może tym "Bobem Budowniczym " zostanie sam Matołusz i rozmnoży mieszkania+ jak swoje działki?

 • zielona-galazka

  Oceniono 18 razy 18

  Kaczyński obiecał 3mln mieszkań. Potem obiecał 100.000. A skończyło się na 1000. Skala nieudolstwa, niekompetencji i zakłamania PiSu.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 18 razy 16

  BARDZIEJ LICZYŁEM NA TO, ŻE PEWIEN ZNANY POLITYK PRZEKAŻE GRUNTY, KTÓRE KUPIŁ BARDZO TANIO OD "DUCHOWNEGO", POD BUDOWĘ MIESZKAŃ ...
  Wtedy były by naprawdę tanie. Te mieszkania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX