Ruszyły dopłaty do elektrycznych aut. Można zyskać prawie 40 tys. zł

Rząd wprowadza dopłaty do samochodów elektrycznych w celu zaktywizowania tego segmentu motoryzacji. Sprawdzamy, jaką kwotę można uzyskać i których modeli aut dotyczy dofinansowanie.

Zapowiadane od pewnego czasu przez rząd dopłaty weszły w życie w czwartek 28 listopada. Za przekazanie dofinansowań odpowiadać będzie Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Już wkrótce rozpocznie się pierwszy nabór wniosków na dopłaty, której maksymalna wysokość może wynieść 37,5 tys. zł. 

Dopłaty do aut elektrycznych. Od kiedy można składać wnioski?

Jak informuje tvn24bis.pl, pierwszy nabór wniosków rozpocznie się w połowie grudnia. Osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania będą musiały złożyć kopię faktury zakupy pojazdu oraz jego dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenie ubezpieczenia. Muszą to zrobić w ciągu 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy o udzielenie wsparcia. Dopłaty będą wypłacane do momentu wyczerpania środków. Osoby, dla których zabraknie pieniędzy będą rozpatrywane w pierwszej kolejności przy kolejnym naborze. 

Dofinansowania do zakupy aut elektrycznych. Tylko siedem modeli aut kwalifikuje się do dopłat

Przepisy dotyczą zakupu samochodów elektrycznych bądź zasilanych wodorem. Na auta spełniające wymogi można otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu. Warta zaznaczyć, wsparcie do zakupu pojazdu elektrycznego maksymalnie może wynosić 37,5 tys. zł, a dla samochodu napędzanego wodorem 90 tys. zł. W związku z tymi obostrzeniami dopłatą mogą być zakupu pojazdu elektrycznego, którego cena wynosi 125 tys. zł, a wodorowego 300 tys. zł. 

>>> Czytaj także: Akcyza na auta hybrydowe niższa o połowę. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest 8 modeli takich aut. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby przy zakupie następujących aut: Opel Corsa-e, Peugeot e-208, Renault Zoe, smart EQ fortwo, smart EQ forfour, Skoda Citigo-e iV, Volkswagen e-up oraz Nissan LEAF. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Ruszyły dopłaty do elektrycznych aut. Można zyskać prawie 40 tys. zł
Zaloguj się
 • padakarodaka

  Oceniono 18 razy 14

  Koorwa mać, dopłaty dla bogatych!
  Państwo dykty i paździerza.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 15 razy 9

  Znaczy sie trzeba miec okolo 80 tysia zeby dostac okolo 40 tysia ..................... juz widze te kolejki kasjerek z marketow stojacych po samochod elektryczny ........................ a nie kasjerki zaplaca wiekszy podatek co najwyzej pod nazwa oplata "ekologiczna" ......... jak zwykle biedni zrzuca sie na kase dla bogatych .................. ale jak mowi przyslowie ............. bogatemu to i byk sie ocieli.

 • plastikpiokio

  Oceniono 11 razy 9

  jest super tylko dlaczego mi nie dopłacili do wymiany pieca na ekologiczny tłumacząc sie brakiem kasy ---a dla bogaczy by wozić dupska elektrykiem kasa jest ?????

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 13 razy 9

  Wybaczcie, ale 90 tysięcy za meleksa to jednak sporo. Pozdro dla pielęgniarek z nocnej zmiany zrzucających się na auto dyrektora szpitala.

 • justas32

  Oceniono 12 razy 6

  Dodajmy że w Polsce każdy samochód elektryczny jeździ na węgiel - bo prąd produkujemy z węgla ...

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 4

  Prosiłbym o lepszą wykładnie pojęcia "rząd dopłaci". Oznacza to że podniesie podatki kasjerce w Biedronce, by najbogatszym ulżyć w zakupie zabawki nie za 150 a 110 tysięcy.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy 4

  >Można zyskać prawie 40 tys. zł

  Pod PiS biedni dopłacają z budżetu bardzo zamożnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX