Ceny wieprzowiny gwałtownie w górę. "Kolejny rekord pobity", "To jeszcze nie koniec wzrostu cen"

Za Odrą ceny trzody chlewnej przekroczyły barierę dwóch euro za kilogram. Osiągnęła poziom z roku 2001. Od początku roku cena żywca w Niemczech wzrosła o niemal połowę, w całej UE o ponad jedną trzecią. Ceny żywności mogą w związku z tym pójść w górę. Tym bardziej że wedle analityków to nie koniec wzrostu.

Jakub Olipra, analityk Credit Agricole Bank Polska, zwraca uwagę na gwałtownie rosnące ceny trzody chlewnej. Na giełdzie VEZG (towarzyszenie grup producentów żywego inwentarza i mięsa) osiągnęły rekordowy poziom dwóch euro za kilogram. Wieprzowina drożeje w wyjątkowo szybkim tempie.

Kolejny rekord pobity. Ceny tuczników na giełdzie VEZG osiągnęły dzisiaj poziom dwóch euro za kilogram wspierane przez silny popyt ze strony Chin. To jeszcze nie koniec wzrostu cen, o ile ASF nie pojawi się w Niemczech

- stwierdził Olipra.

Na problem zwrócił też uwagę portal cenyrolnicze.pl. Podkreśla, że rok temu tuczniki za Odrą były wyceniane na zaledwie 1,36 EUR/kg. 

Na na początku roku w Niemczech za tuczniki płacono 1,3 EUR/kg. Gdyby ktoś wówczas stwierdził, że na przełomie listopada i grudnia doczekamy się ceny na poziomie 2 EUR/kg, to z pewnością włożylibyśmy taką teorię między bajki. Dziś niemożliwe stało się faktem

- zauważa analityk serwisu.

Od początku roku cena notowana na giełdzie VEZG wzrosła o ponad 43 proc. Tym samym zbliżyła się do poziomu z roku 2001. Dla całej Unii wzrost jest niższy, ale wyraźny - wynosi bowiem 36 proc. - donosi proplanta.de.

Analitycy podkreślają, że główną przyczyną wzrostu cen jest popyt ze strony Chin, które mają spore problemy wywołane wirusem ASF.

To będą najdroższe święta od dekady

Rosnące ceny żywca na Zachodzie mogą się po jakimś czasie przełożyć na ceny żywności w Polsce. Andrzej Gannter, prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności w programie "Studio Biznes" wyjaśniał, że Polacy wzrost poczują już podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj też: 20 padłych dzików w lasach w powiecie wschowskim. Będą przebadane pod kątem ASF

Cena samej tylko szynki jest bowiem wyższa o 100 proc. niż przed rokiem, a ogólny wzrost cen żywności wyniósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy 7-8 proc.

Więcej o:
Komentarze (41)
Ceny wieprzowiny gwałtownie w górę. 'Kolejny rekord pobity', 'To jeszcze nie koniec wzrostu cen'
Zaloguj się
 • Ja TylkoJa

  Oceniono 12 razy 12

  Czy teraz konsumenci tak jak wcześniej hodowcy będą dostawać dopłatę za kilogram wieprzowiny?
  Ewentualnie czy rolnicy będą zwracać dopłaty przy takiej hossie?

 • chateau.respawned

  Oceniono 8 razy 6

  Od 2015 roku wiadomo, że świnie coraz droższe w utrzymaniu.
  A nie wszystkie mają możliwość dorabiać na boku jak Kryształ + Marian + Banaś.

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  Tiaaaa, winne Chińczyki...
  Tyle że wczoraj jednocześnie na wszystkich w południowej Warszawie stacjach Orlenu benzyna Pb 95 podrożała z 4,92 na 4,97 złotego, a w międzyczasie moja ulubiona szynka w osiedlowym sklepie "skoczyła" o 5 zł czyli 10% że o innych spożywczych "drobiazgach" już nie wspomnę, tak jak i o Sylwestrze w jednym i tym samym od lat lokalu, który w stosunku do ub. roku, też zdrożał o 60 zł od osoby. A po nowym roku na dzień dobry, rypną nas cenami za prąd oraz wywóz śmieci.

  Więc patrząc na to wszystko, coraz bardziej zaczynam być przekonany, że już za trzy miesiące nie tylko ludzie, ale też i "suweren" wyjdą na ulice z hasłem: jesień wasza, WIOSNA nasza. I bynajmniej nie będzie tu szło o partię Roberta Biedronia... :-)

 • hilux_ie

  Oceniono 5 razy 3

  Ograniczyłem do minimum jedzenie wieprzowiny. Świnie to kumate zwierzęta, wiedzą co się dzieje w rzeźni.
  Z tego samego powodu nie jem koziny.

 • aqua7x

  Oceniono 2 razy 2

  a kto je wieprzowine?

 • profesorschetyna

  Oceniono 6 razy 2

  GO VEGE i po problemie

 • adkrawczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Tak tak nastawiajcie rolnicy chlewnie po Nowym Roku znów będzie 3,6 zł/kg w skupie nie jarajcie się tym 5,7 zł/kg teraz. teraz i tak macie puste świniarnie

 • kisssmyass

  Oceniono 6 razy 2

  a w Polsszewii świń tyle że nie można się opędzić!

 • kloniks

  Oceniono 1 raz 1

  Według wstępnych danych GUS krajowe pogłowie świń spadło w ciągu ostatniego roku o 7,4%, a stado loch zostało pomniejszone w tym czasie aż o 18%.
  Jeżeli bankrutują producenci to produkcja spada. Jeżeli wzrastają koszty produkcji, wzrasta ryzyko produkcji oraz spada podaż rośnie cena, czy to tak ciężko zrozumieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX