Marcin Horała: Budowa CPK przed 2023 r. Czas "przełamać pozaborowe braki w dostępności"

Centralny Port Komunikacyjny może powstać szybciej, niż by mogło się wydawać. Marcin Horała, nowy pełnomocnik rządu do spraw inwestycji, stwierdził, że prace związane z budową mogą ruszyć przed rokiem 2023.

Marcin Horała, mianowany niedawno na pełnomocnika rządu do sprawy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego stwierdził, że prace nad megalotniskiem mają szansę wkrótce ruszyć.

Będziemy starali się, żeby nastąpiło to jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli przed 2023 r.

- zapowiedział na antenie TVP.

>>> Zobacz także: Czy budowa CPK oznacza pewną śmierć lotniska Chopina? Jego rola z pewnością się zmieni

Horała powiedział też, że jego obóz polityczny chce, by Polska dołączyła do "pierwszej ligi" w sensie transportowym i pełnej suwerenności transportowej. Dodał, że harmonogram budowy CPK zakłada 10 lat i przypomniał, że decyzja o budowie Portu została podjęta w 2017.

Pełnomocnik ds. CPK ocenił też, że nasz kraj jest skomunikowany chaotycznie. "Jest kilka ważnych kierunków, na których podróż jest po prostu bardzo uciążliwa, znacząco dłuższa niż powinna być jeżeli spojrzymy na odległości geograficzne i to trzeba przełamać" - stwierdził. 

Tym sercem dla ruchu pasażerskiego będzie CPK i od niego, docelowo oczywiście w jakiejś perspektywie mają rozchodzić się połączenia do całego kraju, tak żeby wszystkie części kraju ciągnęły komunikacyjnie do Polski, żeby przełamać te pozaborowe braki w dostępności

- stwierdził.

Zdaniem Horały, CPK będzie sposobem na uruchomieniu zasobów, które "w Polsce mamy, ale one nie są optymalnie wykorzystane, bo one właśnie w tym krwiobiegu gospodarczym nie uczestniczą w pełni" - wyjaśnił.

Rządowy pełnomocnik dodał, że Centralny Port Komunikacyjny przyniesie korzyści gospodarcze i rozwojowe dla naszego kraju.

Czytaj też: CPK. Testowy tor dla kolei może kosztować nawet 100 milionów złotych

Centralny Port Komunikacyjny, to planowany komunikacyjny węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu, w odległości 37 kilometrów na zachód od stolicy Polski, na obszarze około 3 tysięcy hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność.

Oprócz tego w skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które umożliwią przejazd między Warszawą, a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Za realizację inwestycji odpowiada spółka Skarbu Państwa nadzorowana przez premiera.

Więcej o:
Komentarze (88)
Marcin Horała: Budowa CPK może rozpocząć się przed 2023 r. Żeby "przełamać pozaborowe braki w dostępności"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 18

  Horała to ten co do przydomowego śmietnika na główkę skakał? Przydzwonił sobie klapą. A skutki do dzisiaj widać.

 • szaman2011

  Oceniono 20 razy 16

  Pozaborowe braki to naprawiła PO, budując autostrady, stadiony , gazoport itd

 • qawsedrftg

  Oceniono 19 razy 15

  A może jednak głównym projektem infrastrukturalnym powinna być piramida dla Jarosława? Centralna Piramida Narodowa (CPN) Wielkość - największa w Egipcie x 10.

 • szumarek

  Oceniono 14 razy 14

  Port Lotniczy Jarosław będzie tak szybko jak ten prom morski do którego wykorzystali odpadową stępkę.

 • timekiller

  Oceniono 16 razy 14

  Horała nie rżnij gupa. Wiadomo, że chodzi wyłącznie o posadki dla kolesi i ich rozdzin w spółkach, spółeczkach itd itp. jak już społeczeństwo wyśle Was w pissdu.

 • lucusia3

  Oceniono 15 razy 13

  I kolejna kasa wywalona w błoto. Po nic. Żeby malutkich człowieczek sobie wiekopomny pomnik postawił. Ale nie zadziała. Pamięta ktoś, kto wymyślił Nowa Hutę? Ani pomnika, ani pamięci, tylko krzywda ludzka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX