Zakaz handlu w niedziele staje się fikcją. Kolejna sieć sklepów będzie mogła handlować w niedzielę

Sieć handlowa Polska Grupa Supermarketów (PGS), zarządzająca m.in. Top Marketami, zdecydowała się rozszerzyć działalność w swoich placówkach o usługi pocztowe. Dzięki temu rozwiązaniu będzie kolejną siecią, która będzie mogła handlować w niedziele.

Już od grudnia 2019 r. część sklepów Top Market i również zarządzane przez PGS sklepy Minuta8 będą wdrażać dodatkowe usługi pocztowe. Pozwoli to sklepom PGS funkcjonować w niedziele niehandlowe.  Podobne rozwiązania działają już w Żabce i sieci ABC.

Top Markety i Minuta8 jak Żabka

Jak donoszą Wiadomości Handlowe, sieć PGS nie ukrywa, że swoje rozwiązanie wdraża w dużej mierze pod wpływem działań konkurencji. Według firmy właściciele sklepów sami zgłaszają potrzebę wdrożenia usług związanych z przesyłkami.

Usługi pocztowo-kurierskie w sklepach Polskiej Grupy Supermarketów są odpowiedzią na potrzeby partnerów Grupy oraz działania konkurencji w tym zakresie. Pilotażowy program, którego ewaluacja potrwa kilka miesięcy, prowadzony będzie w placówkach, które wyszły z inicjatywą poszerzenia swoich usług

- poinformowała sieć handlowa PGS.

Polska Grupa Supermarketów (PGS) liczy 600 sklepów, na które składają się m.in. Top Market, Minuta8, Delica. Firma jest obecna na polskim rynku od 17 lat, zatrudnia ok. 10 tys. pracowników oraz skupia się na małych średnich sklepach o powierzchni od 200 do 600 mkw. Jest dotowana ze środków UE, a w 2013 r. uruchomiła w Pruszkowie pod Warszawą magazyn centralny o powierzchni ponad 2,5 tys, mkw.

>>> Zaczął się gorący okres w handlu. Sprawdź nasz kalendarz niedziel handlowych w 2019 r.

Zakaz handlu w niedziele staje się fikcją

Prekursorem usług pocztowych w sklepach była Żabka. Według przepisów takie sklepy mogą być wyłączone z przepisów o zakazie handlu w niedziele. W popularnej sieci niewielkich placówek handlowych ta dodatkowa usługa szybko się przyjęła.

W ostatnim czasie decyzję o wdrożeniu podobnej usługi w sklepach ABC podjął właściciel sieci, Grupa Eurocash.

Pierwsze sklepy abc będą mogły uruchomić usługę jeszcze w listopadzie. Mamy nadzieję, że już niedługo właściciele sklepów i ich klienci odczują pierwsze korzyści z jej wdrożenia. Okres przedświąteczny to najważniejszy czas dla branży e-commerce, w którym sprzedaż online jest najwyższa w całym roku

- powiedział rzecznik prasowy Grupy Eurocash, Jan Domański.

Teraz do konkurencji dołącza PGS z placówkami Top Market i Minuta8. Możemy oczekiwać, że podobne rozwiązania zaczną wdrażać kolejne sieci, co w niedługiej perspektywie może sprawić, że zakaz handlu stanie się w praktyce martwym przepisem - przynajmniej w sektorze małych i średnich sklepów.

Związkowcy chcą zmian w przepisach o zakazie handlu w niedziele

Wyraźnie niezadowoleni z wykorzystania przepisu o placówkach pocztowych w kontekście zakazu handlu są związkowcy "Solidarności". Na początku października przypomnieli, że oczekują od rządu zmian w prawie. Jako pomysłodawcy wprowadzenia niedziel niehandlowych, postulują uściślenie w prawie definicji "placówki pocztowej".

Takie sklepy jak Żabka wykorzystują lukę prawną, a przecież nie są placówkami pocztowymi

- taką opinię wyraził w rozmowie z "Super Expressem" działacz związkowy, Alfred Bujara. I dodał:

Będziemy wnioskowali o pilne zmiany. Posłowie powinni wrócić do zapisu z naszego projektu i placówka pocztowa powinna być całkowicie wyrzucona z ustawy.

Przed ostatnimi wyborami "Rzeczpospolita" donosiła, że poseł PiS Janusz Śniadek zapowiadał, że zmian w ustawie można się spodziewać, ale nie wcześniej niż po marcu 2020 r.

Więcej o:
Komentarze (19)
Zakaz handlu w niedziele staje się fikcją. Kolejna sieć sklepów będzie mogła handlować w niedzielę
Zaloguj się
 • takaprawda3000

  Oceniono 19 razy 19

  Bandyci z PiSu mają pewnie PLAN B. Wpiszą do konstytucji zakaz handlu w niedzielę przy okazji wpisania że prezesem NIKu nie może być Banaś.

 • autonomy

  Oceniono 18 razy 16

  Jak ktoś jest komuchem to zawsze będzie przytakiwał systemowym zakazom. Niewolnictwa nie da się oduczyć, po prostu istnieje pewna grupa ludzi, która lubi być okładana batem i nic na to nie poradzisz.

 • uridium

  Oceniono 16 razy 16

  Jakim prawem jakaś banda darmozjadów śmie narzucać innym co mają robić i w jaki dzień. Nie podoba się handel w niedziele - nikt nikogo nie zmusza ani do zakupów, ani do pracy.

 • nikonades

  Oceniono 16 razy 16

  Panie Sniadek, Polak potrafi to po pierwsze.

  A po drugie zajmij się pan lepiej personelem obsługującym kundla szefa Solidarności w Kołobrzegu. Ci ludzie na umowach śmieciowych pracują.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 10 razy 10

  Żabkom Rydzyka :-)
  To nawet Banaś nie podskoczy :-)

 • tesia44

  Oceniono 10 razy 10

  może po maju 2020 będą sobie mogli palcem w dudzie podłubać w kwestii kolejnych zakazów?, bo wszystkie trafią do TK, a przybłędzka nie ma głowy do rozpatrywania bo musi prezespanu kotleciki smażyć ;)

 • tijeras66

  Oceniono 9 razy 9

  "Związkowcy chcą zmian w przepisach o zakazie handlu w niedziele" ... związkowcy niech się lepiej wezmą za robotę. A PiP niech egzekwuje prawo pracy, tj nadgodziny, jakość pracy, mobbing itd

 • gabkwi

  Oceniono 7 razy 7

  Hurrra! GS-y wróciły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX