Chiny zbudowały "sztuczne słońce". Eksperymentalny reaktor jądrowy ma zastąpić paliwa kopalne

Chińczycy poinformowali o zakończeniu budowy eksperymentalnego reaktora do syntezy jądrowej. Porównywalny do "sztucznego słońca" reaktor zlokalizowany w Chengdu ma rozpocząć działanie już w 2020 r. Energia przez niego produkowana ma być alternatywą dla paliw kopalnych.

W wyścigu o znalezienie alternatywy dla paliw kopalnych Chiny poczyniły właśnie kolejny krok. Jak donosi "The Telegraph", w eksperymentalnym ośrodku badawczym w Chengdu zostały właśnie ukończone prace przy reaktorze syntezy jądrowej HL-2L. Inaczej niż w procesie rozszczepienia atomu, reaktor eksperymentalnej syntezy służy do łączenia ze sobą atomów. W procesie przypominającym działanie Słońca wytwarzana jest czysta energia.

"Sztuczne słońce" rozbłyśnie w Chinach

Chiny, podobnie jak kilka innych państw, czy prywatnych korporacji są zainteresowane takim rozwiązaniem, bo uważają, że pomogłoby zrezygnować z paliw kopalnych. Dotychczas szukano rozwiązań, które pozwoliłyby generować więcej energii, niż zużywa sam proces syntezy atomów. Chińczycy również nie są pewni, czy im się uda opanować syntezę jądrową, ale chcą próbować. Zaczną już w przyszłym roku. Wprawdzie krytycy atomu są zdania, że technologia jądrowa jest zbyt droga i mało praktyczna, aby była alternatywą dla paliw kopalnych, ale wysiłki naukowców, w tym chińskich, nie ustają.

Nie ma gwarancji, że wszystkie te problemy zostaną rozwiązane. Lecz jeśli tego nie zrobimy, problemy na pewno nie zostaną rozwiązane

- skomentował profesor fizyki na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, Gao Zhe.

ITER. Międzynarodowy reaktor syntezy jądrowej

Chiny mają dodatkowy powód, aby próbować ujarzmić syntezę jądrową. Obok Unii Europejskiej, USA, Indii, Korei Południowej, Japonii i Rosji są partnerem w najdroższym, międzynarodowym projekcie naukowym ITER. Przedsięwzięcie warte ok. 20 mld dolarów ma na celu zbudować Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny (ITER). Francja, w ramach prac prowadzonych nad tym niecodziennym projektem, wybudowała reaktor termojądrowy, z pomocą którego udało się wyprodukować na małą skalę energię pochodzącą z syntezy.

>>> Atom alternatywą dla węgla? "Nowa generacja miliarderów nie myśli w kategorii paliw kopalnych"

Co ciekawe, zarówno INTER, jak chińskie "sztuczne słońce" wykorzystują w eksperymentach tzw. tokamaki, radziecki wynalazek z lat 50. Tokamak, czyli "toroidalna komora z cewką magnetyczną" to rodzaj zbiornika w kształcie obwarzanka (a konkretnie torusa), wypełnionego zjonizowanym gazem, w którym przeprowadza się kontrolowane reakcje termojądrowe.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, ITER ma rozpocząć działanie w 2025 r. Chiny do tego momentu chcą ustabilizować technologię jądrowej syntezy w swoim HL-2L, co mogłoby stanowić kluczowe wsparcie w dalszych pracach związanych z Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorem Termonuklearnym.

Więcej o:
Komentarze (97)
Chiny zbudowały "sztuczne słońce". Eksperymentalny reaktor jądrowy ma zastąpić paliwa kopalne
Zaloguj się
 • iq120

  Oceniono 49 razy 45

  "Chiny mają sztuczne słońce"...
  Jak się wgłębić (o ile to mozliwe) to Chińczycy nie mają, ale budują. Być może w 2020 rozpoczną pierwsze eksperymenty i nie są pewni czy uda im się opanować syntezę termojądrową.
  Gazeto, czy musisz być jak Radio Erewan?

 • edimerc

  Oceniono 26 razy 18

  O syntezie jądrowej mówi się od przynajmniej 50 lat, praktycznych rozwiązań nie ma mimo góry wydanych pieniędzy. Tradycyjne elektrownie atomowe mogłyby być rozwijane i zastąpić elektrownie cieplne. Ale fobie ekooszłomów okazały się silniejsze. Nawet od groźby zmian klimatu.

 • adaml78

  Oceniono 19 razy 13

  Chiny będą światową potęgą jakim świat nie widział. A Rosją niech żegna się z Syberią.

 • schuja

  Oceniono 13 razy 11

  "Wprawdzie krytycy atomu są zdania, że technologia jądrowa jest zbyt droga i mało praktyczna, aby była alternatywą dla paliw kopalnych, ale wysiłki naukowców, w tym chińskich, nie ustają."
  Czy stażysta miał na myśli krytyków syntezy, bo atom i technologia jądrowa są od dawna sprawdzone w praktyce?

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 10 razy 8

  "Nie ma gwarancji, że wszystkie te problemy zostaną rozwiązane. Lecz jeśli tego nie zrobimy, problemy na pewno nie zostaną rozwiązane"

  Na pewno to dobrze przetłumaczono?

 • adashofman1

  Oceniono 17 razy 7

  Ja czerpię energię z dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego i pokolenia JP2.

 • ochujek

  Oceniono 10 razy 6

  U nas gdy prezes dojdzie to Rydzyk dokopie się do tej czystej wody o temperaturze 20 stopni Celsjusza. Kosmiczne osiągnięcie będzie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 26 razy 6

  PiS zastąpi węgiel gorącą wiarą.
  Tego Chińczycy nie znają....Albo po 3000 latach obudzili się i planulą po podboju ziemi podbój Marsa.

 • critto

  Oceniono 5 razy 5

  jest jeszcze inna możliwość - stellarator. Bardziej skomplikowany od tokamaka ze względu m.in. na kształt komory, ale łatwiej w nim utrzymać plazmę. W Greifswaldzie w Niemczech działa taki eksperymentalny stellarator Wendelstein 7-X i jest to obiecująca technologia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX