E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 roku. Rewolucja dla farmaceutów i NFZ

To prawdopodobnie koniec ery tradycyjnych recept. E-recepty mają obowiązywać od 2020 roku, ale nie wszystkie placówki medyczne są przygotowane na ich wprowadzenie.

Wprowadzenie elektronicznych recept zapowiadane jest jako spore ułatwienie dla kupujących leki, farmaceutów oraz lekarzy. Mają one obowiązywać już od 8 stycznia 2020 r., ale do wprowadzenia ich nie przygotowało się wiele szpitali i placówek medycznych w Polsce. 

E-recepty obowiązkowe od stycznia 2020 r. Na czym polegać będą zmiany?

Od stycznia do zakupu leku niezbędne będzie podanie jedynie PESEL-u i kodu PIN. Reszta zostanie sprawdzona przez farmaceutę w internetowym systemie. Jak zauważają sami zainteresowani, wprowadzenie elektronicznych recept w znaczny sposób usprawni pracę w aptekach, gdyż wyeliminowany zostanie problem odczytywania niewyraźnie napisanych nazw leków na tradycyjnych receptach. Ponadto, wprowadzenie ich pomoże lekarzom... w leczeniu pacjentów. NFZ będzie wysyłać ostrzeżenia, że pacjent zagrożony jest daną chorobą. Fundusz zrobi to na podstawie wykonanych przez niego badań bądź wykupionych leków. Wszystko znajdować się będzie w internetowym systemie. 

Elektroniczne recepty na początku będą stwarzać problemy. Szpitale niegotowe do ich wprowadzenia

W teorii cyfryzacja systemu recept jawi się jako rewolucyjne rozwiązanie, ale w praktyce, przynajmniej na początku jego działania, wcale nie musi tak być. Jak podaje TVN24, wiele szpitali nie jest przygotowanych na wprowadzenie e-recept. Główną przeszkodą jest brak jednolitego systemu implikacji ich w poszczególnych placówkach.

Co więcej, aptekarze zauważają, że spora liczba recept posiada błędy. W początkowej fazie ich obowiązywania może być to poważnym problemem. Na to rozwiązanie znalazło jednak Ministerstwo Zdrowia. - Pomimo tego, że taka e-recepta może zawierać jakiś błąd czy brak, to aptekarz i tak może ją zrealizować, ponieważ rozporządzenie w sprawie recept przewiduje szereg możliwości uzupełnienia informacji na etapie realizacji - mówi TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. 

Więcej o:
Komentarze (50)
E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 roku. Rewolucja dla farmaceutów i NFZ
Zaloguj się
 • motor2524

  Oceniono 13 razy 9

  Przede wszystkim oznacza to totalna inwigilacje. Dane wrazliwe dot leczenia sa dostepne np dla sluzb. Wystarczy pesel i ten kto ma pesel widzi na co chorujesz jakie leki bierzesz. Jak w chinach

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 15 razy 9

  === NFZ będzie wysyłać ostrzeżenia, że pacjent zagrożony jest daną chorobą. Fundusz zrobi to na podstawie wykonanych przez niego badań bądź wykupionych leków. ===

  I co , przybędzie od tego lekarzy specjalistów, kolejki znikną?

 • evergreen111

  Oceniono 13 razy 9

  Czy Kaczyści cokolwiek potrafią zrobić tak, żeby przy okazji nie spieprzyć?

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 8

  Już widzę jak chorująca "młodzież" po osiemdziesiątce biega ze smartfonem po aptekach.

 • ar.co

  Oceniono 14 razy 8

  "Pomimo tego, że taka e-recepta może zawierać jakiś błąd czy brak, to aptekarz i tak może ją zrealizować, ponieważ rozporządzenie w sprawie recept przewiduje szereg możliwości uzupełnienia informacji na etapie realizacji - mówi TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński."
  Już ja to widzę, jak jakikolwiek farmaceuta, zagrożony kontrolę ze strony całego aparatu ziobrowo-kamińskiego, zgodzi się zrealizować jakąkolwiek receptę, w której będzie brakowało choćby przecinka. A system nie pozwoli na wprowadzenie jakichkolwiek poprawek bez ponownego zapisania się do lekarza na wizytę... za pół roku, jak dobrze pójdzie.

 • elq_1

  Oceniono 6 razy 6

  To taka "reforma" Służby Zdrowia, jak system powszechnej inwigilacji PEGASUS!!

 • rysiek691

  Oceniono 10 razy 6

  No i NFZ uzdrowiony.To tak jak do awaryjnego samochodu dodać do wyposażenia pompkę do pompowania kół.

 • elq_1

  Oceniono 6 razy 4

  Policyjne Państwo teraz ma dostęp do najbardziej intymnych danych! Naszych chorób, ogólnego stanu zdrowia i kosztów naszego przeżycia!
  Co dalej?
  Eutanazja zbyt drogich Obywateli?
  Paranoja Pictures!

 • kingsizemax

  Oceniono 5 razy 3

  Właśnie tydzień temu w Szczecinie realizowałem taką receptę. Po pierwsze można było to zrobić tylko w jednej aptece- konkretnie Gemini i wszystko byłoby ok, gdyby pani nie stwierdziła, że nie może mi wydać jednego leku gdyż pan doktor coś tam popieprzył.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX