Trzynasta emerytura bez finansowania z Funduszu Solidarnościowego? Senat odrzucił ustawę

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych odrzuciła ustawę, która pozwoliłaby na sfinansowanie trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. Chodzi także o renty socjalne. Wcześniejsze wątpliwości senatora PSL podzielił senator KO.

Jak donosi serwis RMF 24, powołujący się na PAP, nikt nie wstrzymał się od głosu - za odrzuceniem ustawy było pięciu senatorów, dwóch głosowało przeciw. O odrzucenie ustawy wnioskował wiceprzewodniczący senackiej komisji, senator Leszek Czarnobaj z Koalicji Obywatelskiej (KO). Miał wątpliwości co do transferów finansowych przewidzianych w ustawie.

Wcześniej także senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej nie doszła do porozumienia w kwestii finansowania trzynastych emerytur. Wniosek o przyjęcie ustawy również nie został zaaprobowany, a wątpliwości miał senator Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).

>>> Schreiber o trzynastej emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

Rząd szuka pieniędzy na "trzynastki" w 2020 r.

"Trzynastki" w ramach programu Emerytura Plus to jedna z obietnic wyborczych PiS. Projekt ma kosztować 10 mld zł i wciąż nie wiadomo, skąd wziąć na to pieniądze. Pożyczka środków z ZUS szybko okazała się nierealna - zdaniem opozycji pieniądze z ZUS mają posłużyć do spłaty tegorocznych transferów.

Pod koniec listopada Sejm przyjął ustawę, na mocy której wypłatami "trzynastek" miałby zająć się Fundusz Solidarnościowy - powołany w zeszłym roku, by pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Ten jednak nie ma finansowania i aby mógł wypłacać trzynaste emerytury, musiałby zaciągnąć dług. I tu wracamy do ZUS. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, źródłem finansowania wypłat, a tym samym pożyczkodawcą, miałby być Fundusz Rezerwy Demograficznej działający przy ZUS.

Więcej o:
Komentarze (319)
Trzynasta emerytura bez finansowania z Funduszu Solidarnościowego? Senat odrzucił ustawę
Zaloguj się
 • terazjakinick

  Oceniono 121 razy 111

  Ciekawe co pojawi się na "pasku grozy"? "Totalna opozycja zabiera głodującym emerytom"?

 • serenita123

  Oceniono 99 razy 97

  sfinansujcie to Z FUNDUSZU KOŚCIELNEGO
  Senat nie będzie oponował, jak mniemam.....

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 74 razy 68

  Nie było by tańsze aby wszyscy emeryci otrzymali za darmo operację kolana?

 • dj.80

  Oceniono 66 razy 60

  No to już szczujnia Kurskiego ma temat na 2 dni. Zła Platforma zabiera pieniądze biednym emerytom. I jak ta sama Platforma dorwie się do władzy, to zabierze po 5 stów na bombelki. Wszystko zabierze. Nie będzie niczego. Jak u Kononowicza.

 • j-ugo

  Oceniono 62 razy 58

  Potrzebna jest ustawa likwidująca fundusz kościelny. Potrzebna jest ustawa która zdejmie z państwa państwa opłacanie katechetów i kapelanów. Dzięki temu będzie kasa na 13 emeryturę. Episkopat powinien poprzeć te dwie ustawy. Bo dzięki temu emeryci ( to we większości katolicy) będą mieli trochę lepsze życie.

 • jarro69

  Oceniono 47 razy 43

  Złoto wróciło do kraju, szybko spienięży się i na 13 emeryturę wystarczy, a przy okazji premie dla blondi będą...

 • log182

  Oceniono 45 razy 43

  A dlaczego trzynastych emerytur nie sfinansuje PIS?
  Skoro mają takie pomysły, niech je sami finansują!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX