Leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczą substancją. Podawano ją szczurom, by wywołać nowotwór

Leki na cukrzycę, które w Polsce zażywa dwa miliony osób, mogą być zanieczyszczone silną, wywołującą raka substancją. Podawano ją szczurom w celu wywołania choroby. W jaki sposób doszło do skażenia?

Leki, które zawierają metforminę, jedną z najpopularniejszych substancji stosowanych w leczeniu cukrzycy, mogą być zanieczyszczone. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" medykamenty mogą zawierać groźną, rakotwórczą substancję wywołującą raka.

Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

- pisze "DGP".

>>> Zobacz także: Cukrzyca wielkim zagrożeniem w Polsce. Objawy mogą w ogóle nie występować

Normy substancji, w ocenie niezależnych źródeł, miały zostać przekroczone od kilku do kilkunastu razy.

Leków nie brakuje tylko w teorii

Na problem zanieczyszczeń leków nakłada się kwestia problemów z ich niedostępnością. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że leków nie brakuje tylko w teorii, a w praktyce farmaceuci i pacjenci nadal mają problemy.

Czytaj też: Koniec z wizerunkiem lekarza w reklamach suplementów. A to nie jedyna z nowych regulacji

Dlatego też kłopotem dla części pacjentów może być przejście na inne metody leczenia. Musi się to odbyć za zgodą lekarza prowadzącego. Lista leków, które mają być zanieczyszczone zawiera kilkadziesiąt pozycji, dlatego przed podjęciem decyzji o odstawieniu medykamentu trzeba sprawdzić, czy jego zażywanie jest ryzykowne.

Kolejny kryzys lekowy w Polsce

Problemy z lekami na cukrzycę nie są pierwszymi, które dotykają Polskę. W lipcu okazało się, że w aptekach brakuje leków - na liście było aż 300 medykamentów. Problemem i w tym wypadku okazało się zanieczyszczenie 95 różnych substancji stosowanych w produkcji leków.

Zanieczyszczenia pochodzą głównie z Chin. To tam produkowane są bowiem substancje aktywne leków, w Europie najczęściej ma miejsce tylko konfekcjonowanie lub produkcja leków z gotowych substratów.

Resort zdrowia reaguje

Doniesienia medialne dotyczące leków na cukrzycę skomentowało Ministerstwo Zdrowia.

"Na razie w Polsce nie wycofano leków na cukrzycę z metforminą" - podał wiceminister Janusz Cieszyński.

W Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy w tej sprawie.

Po spotkaniu w ministerstwie ma się odbyć konferencja, po której resort poinformuje o jej przebiegu. Polskie ministerstwo czeka też na oficjalny komunikat Europejskiej Agencji Leków. Wiceminister mówił, że rakotwórczej substancji nie znaleziono też w lekach w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (91)
Leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczą substancją. Podawano ją szczurom, by wywołać nowotwór
Zaloguj się
 • pawel044

  Oceniono 22 razy 22

  Czyli mamy w rękach lek, który nas zabija, rządy europejskie "myślą", a co maja robić ludzie, którym ten lek zapisano?! Jak można wypuścić taką informację bez jasnych instrukcji i to potwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia (?)? Chorzy mają na własną rękę odstawić natychmiast lek? Milion chorych ma dzisiaj iść do lekarza po lek zastępczy? Ta informacja wywołuje tylko panikę!

 • lekarzzewsi

  Oceniono 24 razy 22

  "Mogą być zanieczyszczone", "mogą zawierać" - to , w końcu zawierają, czy nie ??!! Do dupy z taką wiadomością.

 • kadanka

  Oceniono 19 razy 17

  cudownie!! przyjmuje glucophage xr 1000,nie dość ze jego zdobycie graniczy z cudem, to jeszcze moze byc zanieczyszczony. smiac się, plakac, czy isc pod siedzibe producenta z butelkami z benzyna?

 • student_zebrak

  Oceniono 16 razy 14

  google metformin recall 2019 albo 2018 albo 2017 itd
  niektore szarze produkcyjne niektorych producentow byly zanieczyszczone
  psim obowiazkiem polskich wladz bylo i jest kontrolowac jakosc lekow importowanych
  swoja droga, zeby nie bylo syntesy wlasnej w Polsce.....

 • zelenyles

  Oceniono 16 razy 14

  jak podali leki które zawierają truciznę to niech też napiszą do coorvy nędzy które nie zawierają ! kilka lat biorę formetic i tam jest ta trucizna,,,,, czy mam iść do ogrodnika po łopatę ?

 • jacekczewa

  Oceniono 13 razy 13

  i pie...ę ...jak nie na cukrzycę to na rakla wątroby...tyle z tego mojego leczenia metformaxem...tak państwo o mnie dba.....

 • metaxo

  Oceniono 12 razy 12

  Wszyscy jedzą "zdrową polską żywność" zatrutą herbicydami i pestycydami, a jakoś nikt nie ostrzega przed skutkami. Oddziały onkologiczne szpitali pękają w szwach, ale tym kraju z gówna i tektury nikomu nie zależy żeby skutecznie kontrolować jakość żywności.

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 14 razy 12

  Wszystko przez pazerność. Cała światowa produkcja leków przeniesiona do Chin.

 • okobar79

  Oceniono 13 razy 11

  teraz żebny dostac się do diabetologa w celu zmiany tabletek na inne, trzeba czekać. Zwykła wizyta kontrolna - zapisałem się w październiku na termin wrzesień 2020. Najbliższy możliwy

  teraz jakim cudem mam zmienić lekarstwo, jak wcześniej się nie da? mam brać lekarstwa do września, czy całkowicie zaprzestać? Chory system

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX