Jadwiga Emilewicz: Ceny prądu wzrosną o ok. 10 proc. Koniec nowych dodatków typu 500 plus

W rozmowie z Buisiness Insider Polska Jadwiga Emilewicz zapowiedziała szereg zmian, które zostaną wprowadzone przez rząd w 2020 roku. Minister rozwoju przyznała również, że ceny prądu mogą wzrosnąć o ok. 10 proc.

Poza zapowiedzią podwyżek cen prądu, w wywiadzie dla businessinsider.com.pl, Jadwiga Emilewicz zapowiedziała również, że rząd kończy z kolejnymi bezpośrednimi dodatkami typu 500 plus. Minister rozwoju poruszyła również temat kryzysu demograficznego oraz stabilności obecnego systemu emerytalnego. 

Jadwiga Emilewicz: "Ceny prądu wzrosną o 10 proc."

Minister rozwoju przyznała, że ceny prądu dla klientów konsumenckich wzrosną. Na razie jednak, nie wiadomo o ile. - To będziemy wiedzieć około 17 grudnia, kiedy Urząd Regulacji Energetyki ogłosi decyzje w sprawie wniosków taryfowych zgłoszonych przez producentów energii. Osobiście nie spodziewam się drastycznego wzrostu. Na poziomie gospodarstw domowych może to być około 10 proc. - powiedziała Jadwiga Emilewicz. 

Kolejną ważną deklaracją jest rezygnacja z wprowadzania kolejnych bezpośrednich dodatków typu 500 plus. Pojawią się za to inne udogodnienia, których celem będzie wprowadzenie "mody na rodzinę". Temat kryzysu demograficznego, według Jadwigi Emilewicz, jest jednym z najważniejszych problemów, z którymi rząd będzie musiał się zmierzyć w najbliższych latach. Zgodnie z przewidywaniami minister, do poprawy sytuacji w tej kwestii potrzeba zmiany mentalności wśród Polaków, a nie transferów socjalnych. 

Program 500 plus w istotny sposób stymulował i nadal stymuluje rozwój gospodarki, ale sytuacja globalna stawia nam nowe wyzwania. Choć demografia pozostaje jednym z największych zadań polityki społecznej. Obok bezpośrednich transferów, takich jak 500 plus, konieczna jest też zmiana kulturowa

- powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Sprawa składek na ZUS. Przedsiębiorcy "mogą spać spokojnie"

Spośród pozostałych kwestii, które poruszyła Jadwiga Emilewicz, na pierwszy plan wybija temat 30-krotności składek ZUS. Minister rozwoju uspokajała przedsiębiorców, by "spali spokojnie", gdyż nie dojdzie do podwyższenie składek. Ponadto, potwierdziła wielokrotnie powtarzaną opinię, że zniesienie progu 30-krotności składek ZUS nie usprawni systemu emerytalnego w Polsce, a budżet państwa nie zwiększy się dzięki temu o zapowiadaną kwotę 5 mld zł. 

Jadwiga Emilewicz w listopadzie 2015 roku została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. W 2018 roku została powołana na urząd ministra przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od listopada br. piastuje natomiast stanowisko ministra rozwoju

Więcej o:
Komentarze (102)
Jadwiga Emilewicz: "Ceny prądu wzrosną o ok. 10 proc. Koniec nowych dodatków typu 500 plus"
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 36 razy 32

  Modę na rodzine możecie sobie ciemniaki ze Zjednoczonej Zlodziejni zacząć promować u waszego Zbafcy Kacxej Dooopy. Niech razem z Pawłowicz weźmie soe do roboty😂

 • wejsunek47

  Oceniono 31 razy 29

  najważniejsza zmiana kulturowa to pozbyć się z budżetu kościoła i religii ze szkoły.... zwiększyć środki na prawdziwą naukę ( o ile nie chcemy być montownią dla świata)... zwiększyć środki na służbę zdrowia ( niech chłopi tez płacą składki NFZ)

 • lesnojeziorska

  Oceniono 41 razy 29

  Socjalistom zawsze kończą się cudze pieniądze - Margaret Thatcher.

 • aqua7x

  Oceniono 31 razy 29

  wystarczy nie krasc...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 22 razy 22

  "Na poziomie gospodarstw domowych może to być około 10 proc. - powiedziała Jadwiga Emilewicz".
  Pani minister sprytnie przemilczała jak wysoka będzie podwyżka cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw i samorządów. Dla szpitali, szkół i wielu innych odbiorców !!!
  Pani minister również sprytnie przemilczała jakie są spodziewane efekty tychże podwyżek !!!
  PYTAM JEDNAK DLACZEGO TE DANE SĄ UKRYWANE ????
  CIĄGLE MAMY WIERZYĆ, ŻE "NIC SIĘ NIE STAŁO" ??????
  Nadal uważam, że zarówno poprzedni, jak i obecny "rząd" nie jest w stanie skutecznie zarządzać Polską. Ciekaw jestem jak poradzi sobie z wypiciem piwa które "nawarzył".
  SEN O UZYSKANIU WIĘKSZOŚCI KONSTYTUCYJNEJ PĘKŁ JAK BAŃKA MYDLANA !!!!!
  Oj przyjdzie zapłacić za bzdurne, polityczne decyzje !!!!!!!

 • cozano

  Oceniono 21 razy 21

  Wygląda na to, że obecna władza na korupcję polityczną wyczyściła wszystkie zaskórniaki pozostawione przez poprzednią ekipę i zaczyna się posucha.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 20 razy 20

  A ja jako ciekawostkę widzę to że Pani od energii ani na Wiki ani na oficjalnych profilach ukrywa jakie ma wykszałcenie. Jest oczywiście łatwo dojść że jest POLITOLOGIEM. Czyli z prawem Ohma - słabo. Z finansami - też słabo.
  Dowódca Tupolewa, też 'w wolnej chwili' studiował drugi fakultet - politologię. Nie skończył dokończyć bo wjechał z prędkością 250 km/h w las.

  Tak to się kończy, kiedy za coś o czym nie mają pojęcia lub słabe wyobrażenie - zabierają się 'fachowcy od czego innego'.

 • aala43

  Oceniono 21 razy 19

  ceny WSZYSTKIEGO wzrosną - tak byłoby uczciwiej powiedzieć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX