W Polsce zabraknie rąk do pracy? Jeszcze nigdy tylu Ukraińców nie deklarowało chęci wyjazdu

Połowa Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że jest gotowa wyjechać za chlebem na Zachód. Tymczasem już w pierwszym kwartale przyszłego roku swój rynek pracy otwierają Niemcy.

Polski rynek pracy może wkrótce czekać prawdziwe trzęsienie ziemi. Według grudniowego raportu firmy OTTO Work Force Polska, co drugi pracownik z Ukrainy deklaruje chęć opuszczenia Polski. W badaniu przeprowadzonym przez firmę, odpowiedź "tak" wskazało 42 proc. respondentów, a "raczej tak", kolejne 10 proc.

>>> Zobacz także: Toyota chce podbić Europę autami dostawczymi. Pierwszym rynkiem, na których chce dokonać rewolucji ma być Polska

Odsetek osób chcących zmienić kraj pobytu w porównaniu z rokiem 2018 wzrósł o 15 proc. Jednocześnie zmniejszyła się liczba osób, które deklarowały chęć pozostania w Polsce z 28 proc. w 2018 r. do 23 proc. w 2019 r.

Ukraińcy chcą do Niemiec

70 proc. respondentów biorących udział badaniu, jako kraj w którym chcą podjąć pracę, wskazało Niemcy. To wynik o 30 proc. wyższy, niż w badaniu przeprowadzonym przed rokiem. A pamiętajmy, że w I kwartale 2020 r. Niemcy otworzą granice dla pracowników spoza Unii Europejskiej. 

Na szczęście decyzja naszych sąsiadów jest obłożona obostrzeniami. Niemiecki rząd postawił przed pracownikami spoza Unii Europejskiej wysokie wymagania. Są wśród nich posiadanie udokumentowanych, uznanych przez niemiecki urząd, kwalifikacji zawodowych oraz znajomość języka niemieckiego co najmniej na poziomie B1.

Nie będzie również możliwości zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej, która przecież ułatwia cudzoziemcom przejście przez wszelkie formalności, a nawet zakwaterowanie. Te utrudnienia mogą spowodować, że liczba pracowników z Ukrainy, którzy zdecydują się migrować w poszukiwaniu lepszych pespektyw będzie mniejsza, niż wskazują badania

- wyjaśnia w raporcie Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Polska.

W kręgu zainteresowania pracowników z Ukrainy są także Czechy (35 proc.), Holandia (23 proc) oraz Norwegia (17 proc).

Ukraińcy w Niemczech zarobią znacznie więcej

Powody deklaracji ukraińskich pracowników nie zaskakują. Tak jak w poprzednich badaniach głównym powodem deklaracji chęci wyjazdu z Polski do innych krajów są względy finansowe.

Na chęć uzyskiwania wyższych zarobków wskazało 96 proc. badanych. I w tym wypadku wynik jest znacząco wyższy niż w roku 2018, kiedy to wyższe zarobki były ważne dla 62 proc. badanych.

Ukraińcy siedzą na walizkach czy są niezdecydowani?

Deklaracje ukraińskich pracowników nie muszą oznaczać, że tylko czekają oni, by z Polski wyjechać. Z badania wynika bowiem, że aż 52 proc. nie potrafiło wypowiedzieć się, kiedy opuści Polskę. Wśród osób, które deklarują chęć wyjazdu jedynie 17 proc. wskazało, że odbędzie się on w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a 20 proc. badanych wyjedzie w ciągu roku.

Czytaj też: Zarobki Polaków. Analitycy policzyli, kiedy dogonimy Niemców i średnią UE. Nie jest dobrze

Chęć wyjazdu maleje wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego. Perspektywę 2 lat wskazało 8 proc. przedstawicieli tej grupy, a 3 lat - 3 proc.

Według danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski, w Polsce pracuje około 1,2 mln Ukraińców, z czego 330 tys. posiada zezwolenia na pracę, a pozostali pracują na podstawie oświadczeń.

Więcej o:
Komentarze (206)
W Polsce zabraknie rąk do pracy? Niemcy otwierają rynek, połowa Ukraińców chce wyjechać
Zaloguj się
 • kumpel_ciorana

  Oceniono 52 razy 32

  W Polsce jest spory rasizm i ksenofobia i nie dziwie sie tym imigrantom, ktorzy mysla by stad jak najszybciej wyjechac. Frustraci z szeregow 'kibolow wykletych', 'prawdziwych patriotow', ksenofobiczni politycy i ksieza z fobia lgtb potrafia skutecznie obrzydzic ten kraj.

 • remo29

  Oceniono 40 razy 26

  Wróci nasza husaria z Wysp, głosowali na PiS, to teraz będą mogli wrócić i odbudowywać kraj z ruin, zamiast pitolić na fejsie.

 • mcguirre

  Oceniono 27 razy 19

  Tak to właśnie dbamy o własny interes. Gowniane zarobki, rasistowskie podejście, chamstwo i brak szacunku w stosunku do „obcych” i ich pracy bo jesteśmy pępkiem świata i Wallenrodem narodów. Zaraz Wallenrodowie sami będą zaiwaniać na zmywakach, w knajpach w firmach sprzątających, hotelach i wszędzie tak gdzie brzydzili się pracą.

 • czarnyminio

  Oceniono 21 razy 17

  To ja trochę na temat a trochę nie. Ukrainiec to dla mnie człowiek oceniany nie w kategoriach typu lubię całą nację lub nie lubię nacji. Człowiek to człowiek . I mam do niego stosunek indywidualny. Wkurza mnie jak opowiada mi kolega pracujący w urzędzie miejskim i sam pewnie nie święty że Ukraińcy są tam traktowani fatalnie. Drą na nich mordę ważne urzędniki , pouczają , że tu jest Polska, trzeba mówić po Polsku. Nie rozumiem tego. Czemu nie zachowują się profesjonalnie. Potrzebujemy tych pracowników , czy nie? Czy my ,Polacy po doświadczeniach pracy za granicą nie umiemy zrozumieć tych często zagubionych cudzoziemców.

 • hippolitt.kwass

  Oceniono 20 razy 16

  Za to wrócą wszyscy emigranci z UK i Niemiec do tego kraju mlekiem i miodem płynącego

 • wawiak57

  Oceniono 28 razy 14

  W takim razie trzeba przestać płacić +500 by zachęcić polskich nierobów do pracy. Nie będą tak dobrzy jak Ukraińcy, ale z braku laku i tacy do najprostszych robót się przydadzą.

 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 13

  Od kiedy wiceminister rolnictwa w TVP, oskarżył ich oto, że wyrzucając resztki jedzenia przez okna, przenieśli ASF do Wielkopolski, nie mają chyba wyjścia.

 • timtimtim

  Oceniono 10 razy 10

  Spytajcie Polaków czy chcą zostać w Polsce.

 • qwertsol

  Oceniono 14 razy 10

  W Polsce powstrzymanie wzrostu płac, na Ukrainie wyludnianie społeczeństwa.

  Czyli konserwacja naszego kraju jako montowni Europy i całkowita likwidacja Ukrainy - nie da się budować dobrobytu bez ludzi, a emigranci będący obywatelami drugiej kategorii w krajach docelowych, wiecznie szukający stabilizacji nie są żadnym fundamentem.

  To ma być recepta neoliberałów na ratowanie świata?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX