Trzynasta emerytura. ZUS jest gotowy wypłacać świadczenia. "Jeśli tylko pojawi się ustawa"

Atmosfera wokół wypłaty trzynastej emerytury nie stygnie. Ustaw, która miała to regulować, jak dotąd dwukrotnie została odrzucona przez komisje senackie. Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapowiada, że jej instytucja jest w gotowości, by świadczenia wypłacić, o ile ustawa zacznie obowiązywać.

W rozmowie z "Super Expressem" szefowa ZUS Gertruda Uścińska pochwaliła się, że sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest bardzo dobra. Wskazywać na to mają wykonane plany i długoterminowe prognozy, o których mówiła. Zapytana o wypłatę trzynastych emerytur w 2020 r. Gertruda Uścińska potwierdziła, że ZUS czeka na ustawę, ale jest gotowy wypłacić świadczenia.

Jesteśmy gotowi. Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać

- zadeklarowała szefowa ZUS w rozmowie z dziennikiem.

Rząd szuka pieniędzy na obiecane "trzynastki"

Trzynaste emerytury mają być wypłacone już w kwietniu 2020 r., czyli przed wyborami prezydenckimi, zaplanowanymi na maj przyszłego roku. Wszystko zależy jednak od tempa wprowadzenia ustawy i przygotowania ZUS do wypłaty świadczeń. Nadal jednak nie wiadomo na pewno, czy i kiedy zostanie przeprowadzona wypłata świadczeń, które były jedną z obietnic wyborczych PiS.

>>> Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Na początku grudnia senacka komisja budżetu i finansów publicznych odrzuciła projekt ustawy, która pozwoliłaby na sfinansowanie trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. Fundusz ten, powołany w zeszłym roku, by pomóc osobom niepełnosprawnym, nie ma finansowania i musiałby zaciągnąć dług, aby je zdobyć. Wcześniej także senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej nie doszła do porozumienia w kwestii finansowania trzynastych emerytur. "Trzynastki" mają kosztować 10 mld zł i wciąż nie wiadomo, skąd wziąć na to pieniądze. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, która utknęła w Senacie, źródłem finansowania wypłat, a tym samym pożyczkodawcą dla Funduszu Solidarnościowego, miałby być Fundusz Rezerwy Demograficznej działający przy ZUS.

Więcej o:
Komentarze (15)
Trzynasta emerytura. ZUS jest gotowy wypłacać świadczenia. "Jeśli tylko pojawi się ustawa"
Zaloguj się
 • opt

  Oceniono 8 razy 6

  Zamiast trzynastej emerytury lepiej niech PSL wniesie obiecaną ustawę zwalniającą emerytury z podatku. Jest to rozwiązanie systemowe , oszczędne bo bez niepotrzebnych transferów i ich obsługi, sprawiedliwe , bo proporcjonalne do wniesionej składki, stałe rozłożone w czasie świadczenie a nie narzędzie kupowania wyborców za jednorazowy, niepewny ochłap.

 • rascal76

  Oceniono 4 razy 4

  Jak mnie wybierzecie, to dam wam 20 emeryturę. Pod warunkiem, że na koncie w zusie będzie odpowiednia kwota wpłacona przez młodych, którzy jeszcze nie wiedzą, że są łupieni jak jakieś leszcze.

 • Polak

  Oceniono 10 razy 4

  Mnie interesuje: jak można kłamać " jak wygramy wybory to damy wam 13 i 14 emeryturę nie mając pieniędzy to jest zwyczajne oszustwo czy idioci głosujący na pis jeszcze nie zalapali przecież opozycja tez mogła mówić głosujcie na nas to damy wam 15 i 16 emeryturę ale nie chcieli kłamać tak jak pis.

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 9 razy 3

  Wierna PiSdula z chęcią rozda nieswoją kasę. Kasy nie ma - to weźmiemy z ZUSu... Mega zadłużony worek bez dna....

 • maxim38

  Oceniono 9 razy 3

  .....znaczy nie ZUS tylko my sami sobie wypłacamy z Naszych składek na świetlaną przyszłość.

 • Gregio8

  Oceniono 10 razy 2

  A dla czego FUS ma sponsorować 13 emerytury a nie gromadzić środki na gorsze lata skoro jest tak dobrze teraz? Dla czego teraz emeryci mają mieć po 70 90 proc swojej ostatniej pensji emerytury a za 20 lat już tylko 20 procent? To jest jawne działanie urzędnika na szkodę skarbu państwa i obywateli.

 • aagaj

  Oceniono 7 razy 1

  Po co kłamać, ZUS gdyby nie budżet państwa i NBP miałby tyle co nic !

 • nalesniku

  Oceniono 11 razy 1

  ZUS jest gotowy zajebać kase niepełnosprawnym, czeka tylko na zezwolenie.

 • poczunka

  0

  i niech wypłaca, w końcu obiecali ludziom te pieniądze. A jeśli chodzi o emeryturę to ona powinna być wyższa. Ja sobie ją powiększę mam nadzieję w pracowniczych planach kapitałowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX