Banan przyklejony taśmą sprzedany za 120 tys. dol. Wykonał go artysta od JPII przygniecionego meteorytem

W Galerii Perottin, za olbrzymie pieniądze, została sprzedana nietypowa rzeźba. Instalacja artystyczna składa się z banana i srebrnej taśmy izolacyjnej. Dwa z trzech egzemplarzy sprzedano za 120 tys. dolarów. Wykonał je znany Polakom artysta.

W trakcie Art Basel Miami Beach sprzedano nietypową instalację artystyczną. Banan przyklejony do ściany srebrną taśmą izolacyjną kosztował 120 tys. dolarów. Za tę cenę sprzedano dwa z trzech egzemplarzy dzieła, kolejne wyceniono już na 150 tys. dol. Pracę wykonał Maurizio Cattelan, który zaprezentował ją w środę w galerii sztuki współczesnej Perrotin w Paryżu. Jak informuje strona artnet news, jest to pierwsze od 15 lat dzieło artysty, które trafiło na rynek. Cattelan tworzy obrazoburczą i kontrowersyjną sztukę. Może być znany Polakom z wystawianej w Zachęcie rzeźby Jana Pawła II przygniecionego meteorytem, czy figury modlącego się Adolfa Hitlera na terenie byłego getta warszawskiego.

Pomysł na banana przyklejonego taśmą rodził się latami

Instalacja artystyczna została nazwana "Komediant". Składa się z banana kupionego w spożywczaku w Miami oraz kawałka srebrnej taśmy izolacyjnej (sławnej duct-tape). Założyciel galerii, Emmanuel Perrotin, powiedział CNN, że banan jest dwuznaczny i jest symbolem zarówno globalnego handlu, jak i klasycznym rekwizytem komediowym. Dodał też, że Cattelan zmienia przyziemne przedmioty w obiekty zachwytu i krytyki jednocześnie. 

Jak podaje CNN, galeria Perrotin twierdzi, że pomysł na tę instalację artystyczną pojawił się lata temu. Artysta za każdym razem gdy podróżował, kupował banana, wieszał go w pokoju hotelowym i szukał inspiracji. Początkowo miała być to rzeźba owoca, a Cattelan wykonał nawet kilka jej modeli, m.in. z żywicy czy brązu. Ostatecznie wrócił jednak do pierwotnego pomysłu prawdziwego banana. 

Co ciekawe, Cattelan nie podaje co zrobić, gdy banan zacznie się rozkładać. Jest to zatem sztuka o bardzo krótkiej dacie przydatności i trwałości, co potęguje jeszcze bardziej wrażenie jakie wywołuje cena.

Więcej o:
Komentarze (18)
Banan przyklejony taśmą sprzedany za 120 tys. dol. Wykonał go artysta od JPII przygniecionego meteorytem
Zaloguj się
 • glomek

  Oceniono 9 razy 9

  Mam podobną - banan w torebce foliowej wiszący na uchwycie szafki kuchennej. Kosztowała coś koło 2zł. Nie wiem dokładnie, bo kupowałem w biedrze też półbagietkę i jogurt

 • muchitek

  Oceniono 8 razy 8

  Tak się pierze forse. Mam gotówkę, której nie mogę legalnie wprowadzić do obrotu bo sie US przyczepi, więc robię kupę i ja sprzedaje za 1 000 000$, odprowadzam legalnie podatek. Resztą mogę szastać na lewo i prawo. A ten co kupił kupę wrzuca sobie ja w koszty bo przecież kupił dzieło życia.

 • titus_fox

  Oceniono 4 razy 4

  zepsuty banan nieważny, bo pieniądze już wyprane - to się liczy ;)

 • fakktycznie

  Oceniono 3 razy 3

  Andy Warhol, ale w 2019. Czyli plastikowa pop-kultura remixu która nie rozumie źródeł z których czerpie, zrobiona na odwał taśmą klejącą. Fajne.

 • morthing

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież to chore...
  Czym różni się instalacja od performance?
  Instalacja jest wtedy gdy narobisz na wycieraczkę sąsiada i później zadzwonisz do drzwi. A performance - wówczas gdy najpierw zadzwonisz, a później... :)

 • Wizard Marco

  Oceniono 1 raz 1

  Już widzę to stadko poważanych i bywałych w sztuce person co stoją w inteligentnym zamyśleniu i z rysującym się skupieniu na ich szlachetnych twarzach i którzy patrząc na to "dzieło" nie mogą nadziwić się geniuszu artysty...

  "Ten sposób przyklejenia taśmy symbolizuje odwieczne przywiązanie człowieka do czegoś z jednoczesną tęsknotą, by się uwolnić"
  "Artysta idealnie dobrał krzywiznę banana, by zamanifestować swój sprzeciw regulacjom UE dotyczących ogórków"
  "Nie bez przyczyny artysta przykleił banana na pionowej ścianie, ponieważ jest to odniesienie do strachu ludzkości przed spadnięciem w niebyt"....

 • monoekann

  Oceniono 1 raz 1

  duct tape nie jest taśmą izolacyjną....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX