Walczyli ze wszystkich sił. Nie udało się. Jest wniosek o upadłość ZM Henryk Kania

Zakłady Mięsne Henryk Kania złożyły wniosek o upadłość. Pół roku po tym jak wyszło na jaw, że firma ma spore długi i trzy miesiące po przejęciu sterów przez wyznaczonego przez sąd zarządcę. Wyniki za trzy pierwsze kwartały roku pokazują, że spółka wciąż osiąga przychody, ale jej straty sięgają już ponad 800 mln zł.

Pół roku walki o przetrwanie nie przyniosło sukcesu. ZM Henryk Kania poinformowały w czwartek wieczorem, że Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach, postanowił umorzyć przyspieszone postępowanie układowe spółki. Jednocześnie jej sądowy zarządca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości dawnego giganta.

Zakłady Mięsne Henryk Kania Spółka Akcyjna w restrukturyzacji z siedzibą w Pszczynie informują, iż zarządca ustanowiony dla Spółki w przyspieszonym postępowaniu układowym - Mirosław Mozdżeń w dniu 5 grudnia 2019 r., na podstawie art. 334 Prawa restrukturyzacyjnego złożył w Sądzie Rejonowym Katowice - Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki

 - czytamy w komunikacie. 

>>> Zobacz także: Wyścig na auta dostawcze. Polska będzie przyczółkiem dywizji samochodów dostawczych Toyoty

Majątek ZM Kania wynajęty

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Zakłady Mięsne Henryk Kania zawarły z Cedrobem (jedna z większych firm branży mięsnej w Polsce) umowę dzierżawy majątku przedsiębiorstwa. Zgodę na zawarcie umowy, która będzie obowiązywać przez rok od jej podpisania, wydał UOKiK.

Gigant rynku drobiarskiego zainteresowanie Kanią wyraził w październiku. Ciechanowska spółka planuje osiągnąć docelowo, po przeprowadzeniu procesu inwestycyjnego, produkcję w zakładach ZM Kania na poziomie 4 tys. ton miesięcznie. 

Zakłady ze stratą, przychody o połowę niższe

Zakłady Mięsne Henryk Kania są notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy od marca 2012 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 1,14 mld zł w 2018 r. Po trzech kwartałach 2019 r. Zakłady odnotowały jednak - jak wynika z oficjalnego raportu - 885,91 mln zł jednostkowej straty netto wobec 34,58 mln zł zysku rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 867,84 mln zł, rok wcześniej odnotowano z tego tytułu 70,46 mln zł zysku.

Czytaj też: "PB": "Prokuratura podejrzewa, że ZM Kania produkowały puste faktury". Rzekome straty 40 mln zł

Spółka wciąż osiąga przychody. Są one jednak mniej więcej o połowę mniejsze. W pierwszych trzech kwartałach wyniosły łącznie 391,93 mln zł, w 2018 roku było to 855,5 mln zł. Jeszcze bardziej tragiczny obraz spółki wyłania się z wartości kapitałów własnych, które wynoszą prawie -526 mln zł.

O kłopotach ZM Henryk Kania usłyszeliśmy w czerwcu, kiedy to okazało się, że firma ma spore, sięgające kilkuset milionów złotych długi. Właściciel tłumaczył się nieudaną współpracą z podwykonawcą, który ma wobec niego olbrzymie zaległości. W sprawie ZM Henryka Kania toczy się postępowanie w prokuraturze.

Więcej o:
Komentarze (39)
Walczyli ze wszystkich sił. Nie udało się. Jest wniosek o upadłość ZM Henryk Kania
Zaloguj się
 • lynx4

  Oceniono 17 razy 17

  Utworzyli inną spółkę do paczkowania wyrobów, przekazywali jej surowiec ponad rok bez zapłaty z jej strony, ona transferowała przychody za granicę. W ten sposób kilkaset milionów zł wyparowało, obie firmy to bankruty z wielomilionowymi długami, a pan Kania za granicą. Nie sądzę, aby martwił się tam za co ma żyć...

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 19 razy 17

  Nie rozumiem, jak można w rok przejść z zysku rzędu 30 mln do straty prawie miliarda.

 • jan.w2

  Oceniono 15 razy 13

  Chwilowo zabrakło mięcha z leżaków i już bankructwo?

 • mer-llink

  Oceniono 12 razy 12

  "Żaden szołbiznes, żadne prochy, żadne sutenerstwo nie da Ci tyle bezpiecznych pieniędzy, co dobrze przeprowadzona upadłość."

 • dynia71

  Oceniono 13 razy 11

  W skrócie, kasa na koncie spółki była od banków i obligatariuszy. kasa ta poszła na zaprzyjaźnione firmy i ta kasa już nie wróci. Upada więc firma zadłużona, ale kasa leży w raju podatkowym. Pan Kania nic oficjalnie w PL nie ma, wszystkie kamienice i inne nieruchomości są w posiadaniu spółek z Lichtensteinu czy Luxemburga. Polscy wierzyciele nic mu nie mogą zabrać. Zabiorą jedynie zakład... a i to spółce a nie Panu Henrykowi.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 13 razy 11

  normalne krętactwo - osiąga zyski, ale koszty i straty są KILKADZIESIĄT RAZY WYŻSZE - normalny polski przewał - albania, rumunia, ukraina, polandia - jeden ch............

 • robertus555

  Oceniono 12 razy 10

  Niezły wałek ktoś zrobił.

 • dj.80

  Oceniono 14 razy 10

  A Stary Kania pije drinka pod palmami i się śmieje ze wszystkich. Choć w normalnym kraju już dawno by siedział.
  Prokuratorze Ziobro, wszystko było ok? A może jednak ze spółki płynęła rzeka kasy i kontenery wędlin, za które odbiorca nie płacił? No ale i tak za wszystko zapłacą dostawcy i pracownicy.

 • darek655

  Oceniono 14 razy 8

  Banasiowy Kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX