Przekop Mierzei Wiślanej. Ruszyły prace przygotowawcze. Pierwszy etap ma kosztować ok. 992 mln zł

W czwartek 5 grudnia ruszyły prace przygotowawcze do przekopu Mierzei Wiślanej. Poważne roboty, jak zapowiada operator, rozpoczną się za kilka tygodni, na przełomie stycznia i lutego 2020 roku.

Jak podaje tvn24bis.pl, obecnie trwa oczyszczanie i równanie terenu znajdującego się na Mierzei Wiślanej. Saperzy sprawdzają również, czy nie znajdują się tam materiały wybuchowe. Na miejscu pojawiły się koparki, a teren przeznaczony do przekopania został ogrodzony.

Przekop Mierzei Wiślanej na poważnie ruszy w 2020 roku

Obecne prace są przedsmakiem tego, co rozpocznie się za kilka tygodni. Operator budowy zapowiedział, że pierwsze działania hydrotechniczne zaczną się na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Firmą, która odpowiada za przekop Mierzei jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.

Zgodnie z zapowiedziami jako pierwsze mają zostać zbudowane przyczółki i nabrzeża od strony Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej. W dalszej części postawione zostaną budowle hydrotechniczne, przejście przez Mierzeję, a także śluza i mosty. Końcowym etapem ma być budowa sztucznej wyspy o powierzchni 100 ha. Tylko pierwszy etap inwestycja ma kosztować ok. 992 mln zł. Budowa ma zostać ukończona do 2022 roku.

Kontrowersje wokół przekopu Mierzei Wiślanej nie słabną

Przekop Mierzei Wiślanej jest krytykowany ze względów ekonomicznych oraz środowiskowych właściwie od pojawienia się takiej inicjatywy. Ostatnio Komisja Europejska skrytykowała polski rząd za to, że rozpoczął pracę przed sprawdzeniem, czy przekop nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko

>>> Dowiedz się więcej: Jarosław Kaczyński wbija słupek i zaczyna przekop Mierzei Wiślanej. Ekspert: To zwróci się za 500 lat

Więcej o:
Komentarze (13)
Przekop Mierzei Wiślanej. Ruszyły prace przygotowawcze. Pierwszy etap ma kosztować ok. 992 mln zł
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 9 razy 7

  Chalwa bohaterom, to będzie kanał na miarę naszych możliwości, żegnaj hamburgu, witaj elblągu! A jak zajdzie potrzeba to i pociągnie się do Radomia.

 • praskiso

  Oceniono 9 razy 7

  Pisowszczyki to uparty naród. Coś mi się wydaje, że ta inwestycja, podobnie jak centralny port lotniczy, im bokiem wyjdzie.

 • peer_dolinski

  Oceniono 6 razy 4

  Niech że poczekają z tym przekopem, morze zaleje, i nie trzeba będzie kopać

 • nowyemeryt

  Oceniono 4 razy 2

  Jak nie wypali nowy Amsterdam , to się zakopie!

 • szalonydentysta

  0

  Dobrze, Kopać i ruszać z tym kanałem. Już dekady temu miał powstać. To ożywi transport północno wschodniej części Polski, rozwinie Elbląg i otworzy go na morza i oceany. Skróci dostęp do morza o ponad 100km! Dodatkowo atrakcja turystyczna i uniezależnienie sie od ruskich. Budować i pluć w gębe wszelkim antypolskim przeciwnikom tego kanału

 • 1948swierzy

  Oceniono 1 raz -1

  Kanał Wołga-Don to też wielka strojka stalinowskiej epoki. Kto go budował? Z jednej strony ci co opowadali dowcipy ustrojowe a z drugiej strony ci co słuchali. W historii świata niektóre zjawiska się powtarzają!

 • Andrzej N.

  Oceniono 7 razy -5

  Naprawdę nie mogę Was zrozumieć.

  Czy ten kanał pogorszy sytuację regionu czy polepszy?

  Po analizie za i przeciw uważam, że polepszy.

  Tylko tyle i aż tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX