Podatek od cukru może wpłynąć na ceny. Resort zapewnia, że robi to w trosce o zdrowie Polaków

Resort zdrowia poinformował o tym, że podatek cukrowy może wejść w życie już w 2022 roku. Ma on być wprowadzony w trosce o zdrowie Polaków, ale przyniesie spore zyski do budżetu państwa.

Podatek od cukru to jedno z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej, czyli programu poświęconego walce z nowotworami. Nowa danina ma zostać wprowadzona w ciągu trzech latach - informuje money.pl.

Podatek cukrowy od 2022 roku. Spore zyski dla budżetu państwa

Według danych, w ostatnich latach znacznie wzrosło spożycie cukru wśród Polaków. W 2018 roku spożycie na przeciętnego Polaka wyniosło rekordowe 51 kg. To o 10 kg więcej aniżeli w 2015 roku. W związku z tym rząd podjął decyzję o wprowadzeniu tzw. podatku cukrowego, który, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, ma wejść w życie do końca 2022 roku. 

Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 roku, aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa

- powiedział Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. 

Takie rozwiązanie nie jest niczym nowym, gdyż na podobny krok zdecydowało się już 11 krajów Unii Europejskiej, w tym, jako ostatnia, Wielka Brytania w 2018 roku. W jaki sposób zmieni się cena produktów zawierających cukier po wprowadzeniu podatku? Na Wyspach, popularny napój gazowany kosztuje o 1,5 funta więcej, co, według szacunków ekspertów, w przeliczeniu na nasze realia oznacza wzrost ceny o 50 gr na puszce. Danina przynosi jednak skutki, gdyż w krajach, które zdecydowały się na jej wprowadzenie, spożycie cukru spadło nawet o 40 proc.

Choć resort zdrowia zaznacza, że powodem wprowadzenia podatku są działania prozdrowotne, to budżet państwa znacznie na tym zyska. Według szacunków "Rzeczpospolitej" można mówić o dodatkowym wpływie na poziomie 2 mld zł. - Chcielibyśmy wdrożyć go do końca 2022 r., ale nie jako dodatkowe źródło finansowania budżetu państwa. Na tym nam jako Ministerstwu Zdrowia zależy, ale znacznie mniej - powiedział Sławomir Gadomski. Celem wprowadzenia takiej daniny ma być przede wszystkim ograniczenie złych nawyków żywieniowych ludzi. 

Więcej o:
Komentarze (67)
Podatek od cukru może wpłynąć na ceny. Resort zapewnia, że robi to w trosce o zdrowie Polaków
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 15 razy 13

  Nie jeść, nie uprawiać sexu, kasę oddawać politykom - oni się zabawią odpowiednio za te pieniążki po prowadzonych samodzielnie burdelach - przepraszam w pokojach gościnnych wynajmowanych na godziny w celach modlitewnych. AMEN

 • niktwazny126

  Oceniono 10 razy 10

  Podatek od mięsa, podatek od masła, podatek od posiadania telefonu komórkowego, podatek od ..... tyle niezdrowych rzeczy można opodatkować, nie żałujcie sobie. Szybciej wam naród podziękuje.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 10 razy 8

  "Polacy lubia niskie podatki, wiec przygotowalismy mnostwo niskich podatkow."

  M. Morawiecki

 • def11

  Oceniono 8 razy 8

  PiS "troszczy" się o zdrowie Polaków zawsze dopiero po wyborach i gdy w budżecie zaczyna widzieć dno :)

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 9 razy 7

  To lepiej od razu wprowadzic kartki na zarcie. Wtedy kazdy bedzie jadl dokladnie to, co mu panstwo przewidzi w jadlospisie.

  A to wszystko przez oszolomow. Cukier sam w sobie nie jest szkodliwy. Nadmiar kalorii jest. A to, ze nadmiar kalorii relatywnie czesto jest powodowany duzym spozyciem cukru, to inna sprawa. Ale rownie dobrze moze byc spowodowany nadmiernym spozyciem tluszczow. Wprowadzmy zatem rowniez podatek od tluszczow. Co gorsza, nadmiar kalorii moze byc takze spowodowany tzw. "zdrowym jedzeniem", np. orzechami, czy awokado. Wprowadzmy wiec tez podatek od "zdrowej zywnosci"...

 • wichura

  Oceniono 5 razy 5

  Obawiam się, że producenci zaczną omijać podatek cukrowy zastępując go w wyrobach czymś znacznie gorszym...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 6 razy 4

  Hahaha…
  Następny będzie podatek od oleju rzepakowego i masła. Tez w trosce o zdrowie Polaków. Potem podatek od mięsa czerwonego: oczywiście też w trosce o zdrowie Polaków.

 • rabbitt

  Oceniono 5 razy 3

  To rozumiem,że PiSS w trosce o otyłych wprowadzi w Wolsce odpowiedni podatek od żywności,micha ryżu wystarczy !

 • gregor_ga

  Oceniono 3 razy 3

  A ja bym sobie życzył, żeby w produktach z zasady niesłodkich nie było cukru, a w słodyczach był cukier a nie syrop glukozowo-fruktozowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX