Skąd taki pośpiech nad podwyżką akcyzy? Ministerstwo Finansów ma wytłumaczenie

Już od 1 stycznia 2020 r. o 10 proc. wzrosnąć ma akcyza m.in. na alkohol etylowy, piwo, wino czy papierosy. Biuro Legislacyjne Senatu krytykuje tempo prac nad podwyżką. Ministerstwo Finansów pośpiech tłumaczy "społeczną wagą wprowadzanej zmiany".

Po tym, jak projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakładający podwyżki o 10 proc. już od początku 2020 r. gładko przeszedł przez Sejm w drugiej połowie listopada br., teraz dokumentem zajął się Senat. Na razie senacka komisja budżetu i finansów publicznych zarekomendowała trzy poprawki do projektu - m.in. obniżenie skali podwyżki do 3 proc. i przesunięcie wejścia w życie ustawy o miesiąc - na 1 lutego 2020 r.

Kilka dni wcześniej Biuro Legislacyjne Senatu oceniło, że podwyżka akcyzy już od 1 stycznia "rodzi niebezpieczeństwo naruszenia konstytucyjnych standardów". Chodzi o to, że zgodnie z Konstytucją Sejm, Senat i Prezydent mają określony czas na prace nad projektem, dodatkowo powinno zachować się odpowiednie vacatio legis. Odstępować od tych reguł powinno się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kalendarz parlamentarny sprawi, że - nawet jeśli podpis prezydenta znajdzie się pod ustawą jeszcze w tym roku - rynek nie dostanie nawet (zwyczajowych w przypadku ustaw podatkowych) 14 dni na dostosowanie się do nowych przepisów. 

Ministerstwo Finansów komentuje

Teraz Ministerstwo Finansów w komentarzu dla PAP pisze wobec tego, że... zaproponowała termin 1 stycznia "kierując się społeczną wagą wprowadzanej zmiany". Przekonuje, że zmiana stawek akcyzy wynika przede wszystkim z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym picia alkoholu i palenia papierosów. Wylicza, że w ciągu roku z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tys. Polaków, zaś alkohol powoduje 12 tys. zgonów rocznie. Przekonuje, że na przesunięciu podwyżki akcyzy o miesiąc budżet straci ponad 140 mln zł oraz że poprzednie podwyżki akcyzy również wprowadzano na ostatni dzwonek.

Podobne argumenty kilka tygodni temu w Sejmie przedstawiał wiceminister finansów Leszek Skiba.

Dziwne zachowanie rządu

Żeby nie było wątpliwości - podwyżka akcyzy jest zasadna, niechby nawet i o więcej niż 10 proc. Jednak to, co dzieje się wokół projektu ustawy jest bardzo zaskakujące - delikatnie rzecz ujmując.

Po pierwsze, projekt wygląda trochę jak napisany na kolanie. Niby ma swoje uzasadnienie, ma także Ocenę Skutków Regulacji - tyle, że w żadnym z tych dokumentów nie przeczytamy nic o "społecznej wadze wprowadzanej zmiany", umierających Polakach i rosnących kosztach przeciwdziałania skutkom spożywania alkoholu i palenia papierosów (o konkretach dotyczących np. tego, czy i jak wzrost akcyzy wpłynie na spadek spożycia nie wspominając). Właściwie w żadnym z tych dokumentów - w tym przede wszystkim w uzasadnieniu - nie ma żadnego argumentu za zmianami, no chyba, że za argument uznać informację, że ostatnia podwyżki akcyzy miała miejsce 6 lat temu. Argument, że podwyżka akcyzy ma "społeczną wagę", podejmuje się dopiero, gdy pojawiły się wątpliwości co do tempa wprowadzania tej zmiany podatkowej.

Warto przy tym także przypomnieć, że rządowy projekt zmian w podatku akcyzowym został przyjęty przez rząd w tzw. trybie odrębnym. To oznaczało, że nie przeprowadzono nawet konsultacji społecznych ws. projektu, chociaż jeszcze we wrześniu - jak pisze "Rzeczpospolita" - były one planowane. Nie przeprowadzono ich mimo, że właściwie zrewolucjonizowano poprzednie plany - w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa zapowiadano podwyżkę o 3 proc. Widocznie "społeczna waga" problemu jest taka, że rozwiązanie powodujące wzrost ceny 0,5-litrowej butelki wódki o 1,40 zł i paczki papierosów o 1,02 zł (to kwoty z OSR dla projektu ustawy) należy wdrożyć niemal natychmiast, bez konsultacji z kimkolwiek, naginając reguły starannej legislacji.

"Społeczna waga zmiany" jest też taka, że gdy w Sejmie padła propozycja, aby wzrost dochodów z podniesionej akcyzy przeznaczać na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, to taką poprawkę odrzucono.

Owszem - jak mówił niedawno w rozmowie z next.gazeta.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wzrost akcyzy na papierosy i alkohol jest skuteczną metodą na walkę z nałogami. Co więcej, koszty leczenia chorób związanych np. z nadużywaniem alkoholu sięgają dziesiątków miliardów złotych rocznie. Podwyżka akcyzy jest jak najbardziej zasadna i można mówić o jej "społecznej wadze". Pytanie tylko, czy naprawdę lepiej jest w grudniu sięgać po ten argument niż wcześniej na spokojnie zająć się problemem i projektem ustawy.

Z drugiej strony - czym się denerwować. Do początku 2020 r. mamy jeszcze dużo czasu. Zresztą co tam jedna ustawa o podwyżce akcyzy, skoro nadal trwają prace nad ostatecznym kształtem budżetu na przyszły rok. 31 grudnia 2018 r. prezydent Duda podpisywał ustawy wchodzące w życie 1 stycznia 2019 r. Świat się nie zawalił.

Więcej o:
Komentarze (108)
Skąd taki pośpiech nad podwyżką akcyzy? Ministerstwo Finansów ma wytłumaczenie
Zaloguj się
 • wmr2000

  Oceniono 81 razy 73

  A podwyżki cen prądu są spowodowane troską żeby prąd nikogo nie kopnął

 • krynolinka

  Oceniono 67 razy 45

  Może pan ksiądz z Torunia na styczeń te 140 milionów potrzebuje stąd ten pośpiech?

 • kaczkowski12

  Oceniono 43 razy 37

  Troska rządu o zdrowie suwerena jest porażająca.Zakładam,że wszystkie środki z podwyżki
  podatków na alkohol i papierosy zostaną skierowane bezpośrednio na cele związane z lecznictwem i pozwoli to w pierwszym rzędzie np.oddłużyć placówki służby zdrowia.

 • drbob20

  Oceniono 38 razy 32

  kasa poszla sie yeabac i brakuje na bonusy dla pisowej obsady bezrzadu to stosuja stere bolszewickie metody- akcyzy, domiary a niedlugo wymienia zlotowe bez uprzedzenia i mozliwosci wymiany. PiS to smierdzaca kupa gnoju.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 35 razy 29

  Smierc tych ludzi ratuje dziure budzetowa ZUSu i poprawia wyniki finansowe kosciolka ktore sa powaznie nadwatlone parszywa dzialalnoscia PiSdu i innych kretynow.

 • shtalman

  Oceniono 29 razy 23

  Polityka PiS-dzielska nigdy nie była polityką tylko bezczelnym złodziejstwem, wystarczy zobaczyć co zrobili z funduszem dla niepełnosprawnych oraz rezerwą demograficzną

 • zartiepl

  Oceniono 26 razy 22

  Na wsiach po poprzednich podwyżkach akcyzy już odżyła produkcja. Teraz ruszy pełną parą.

 • kazimierz111

  Oceniono 15 razy 15

  To że Polacy umierają bo wdychają smog tak jakby palili papierosy rządu nie obchodzi. Dlaczego pisole nie powiedzą wprost tego o czym wszyscy wiedzą? kasa potrzebna jest na 500+ oraz 13 i 14 emeryturę na wypłatę których nie ma pieniedzy w budzecie. Nie oznajmiają tego Polakom bo za wszelką cenę chcą przepchnąć swego podpisywacza Dudę na kolejną kadencję. A jeśli przegrają jest duża szansa, że nadejdzie dzień sadu za przekręty.

 • jozwa51

  Oceniono 19 razy 15

  Podniesienie akcyzy nie spowoduje zaniku problemow nalogowcow a jedynie chwilowo zalata dziure budzetowa. I oto chodzi rzadzacej kascie .!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX