Smartfony bez żadnych gniazd? To wkrótce stanie się faktem. Apple idzie w tym kierunku

Analityk Ming-Chi Kuo z TF Securities napisał że w 2021 roku na rynek wejdzie iPhone bez gniazda Lightning. To wskazuje jeden z dość oczywistych kierunków ewolucji smartfonów w najbliższej przyszłości.

Ming-Chi Kuo to uznany ekspert od Apple’a i jego urządzeń. Jego prognozy często się sprawdzają. Możliwe więc, że i tym razem będzie miał rację, zwłaszcza, że o pomyśle stworzenia smartfonu bez żadnych gniazd mówi się w branży co najmniej od kilku lat i najczęściej w tym kontekście spekulowano o Apple’u.

Głównie dlatego, że jest to firma, która w przeszłości nie raz nie bała się porzucać lekko pachnące już myszką rozwiązania. Zrezygnowała np. z tradycyjnych gniazd słuchawkowych w swoich smartfonach, a wcześniej usunęła z komputerów np. napędy CD. Likwidacja więc portu wykorzystywanego głównie do ładowania wydaje się przy tym krokiem logicznym.

Tym bardziej, że Apple dobrze już przetestował technologię bezprzewodowego ładowania, a o współpracy iPhone’a bez kabli ze słuchawkami, komputerem lub innymi smartfonami lub urządzeniami nie ma co mówić - to już oczywiste.

Meizu Zero nie wypalił

Jednak nawet jeżeli Ming-Chi Kuo trafnie przewidział datę likwidacji kluczowego gniazda w iPhone’ach, to nie można mieć pewności, że Amerykanów nie wyprzedzi chińska lub koreańska konkurencja.

W styczniu tego roku media technologiczne na całym świecie ekscytowały się prezentacją Meizu Zero - był to prototyp pierwszego na świecie smartfonu pozbawionego wszelkich gniazd i otworów. Ładowany był bezprzewodowo, słuchawki można było podpiąć przez Wi-Fi. W Meizu Zero nie było nawet wysuwanej tacki na kartę SIM. Smarfton korzystał z technologii eSIM, jej cyfrowego wcielenia.

Z początkiem roku wydawało się, że rozpoczęcie produkcji Meizu Zero to wyłącznie kwestia czasu. Jednak projekt nie wypalił. Firma nie zabrała wystarczającej liczby chętnych na jej telefon na serwisie crowdfundingowym - dokładniej znalazło się ich ledwo 39… Projekt więc anulowano.

Ale raczej nie dlatego, że użytkownicy smartfonów nie wyobrażają sobie ich bez gniazd. Meizu Zero było oferowane za 1300 dolarów, dużo jak na telefon od mało znanej marki. To wydaje się główną przyczyną porażki pomysłu, w kierunku którego prawdopodobnie zmierza teraz Apple.

Pierwszy krok został jednak wykonany. Ktoś pokazał dojrzały pomysł na nieco inny smartfon i jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce podbije on świat, tak jak np. Wi-Fi lub Bluetooth. Większość z nas jednak nie lubi kabelków.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl

Więcej o:
Komentarze (29)
Smartfony bez żadnych gniazd? To wkrótce stanie się faktem. Apple idzie w tym kierunku
Zaloguj się
 • leszlong

  Oceniono 9 razy 7

  "Głównie dlatego, że jest to firma, która w przeszłości nie raz nie bała się porzucać lekko pachnące już myszką rozwiązania"

  Rozumiem, że autor to miłośnik takich stwierdzeń jak: "najmniejsza linia oporu", "trudny orzech do zgryzienia" itp. Zmiana jednego wyrazu w idiomach zmienia całkowicie sens takiego wyrażenia.
  PS> Dla nie kumatych. Rozwiązanie może trącić myszką, a nie pachnieć.

 • phugoid

  Oceniono 10 razy 6

  takie rozwiazania maja jedynie na celu ulatwianie zycia producentowi (redukcja kosztow!) oraz maksymalizacji jego zyskow
  zamiast upraszczac zycie uzytkownikom koncowym, to sie im je komplikuje, kupujta teraz ladowarki indukcyjne do domu, do auta, do biura, do plecaka, kupujta sluchawki i sluchaweczki bezprzewodowe a do nich wszelkiej masci kable, stacje dokujace i ladowarki...
  dobrej zabawy zycze wszystkim zafascynowanym tym nowym rozwiazaniom

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 1

  Jak ktoś nie lubi kabelków to i teraz ich nie używa. I może to robić od kilku już dobrych lat!

 • wlodzimierz.krzysztofik

  0

  Bez kabelków to będzie smartfon, ale z czego go ładować? Nie każdy ma porsche z bezprzewodową ładowarką. Pozostanie ładowarka w domu, bo w kieszeni raczej się nie mieści.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy -2

  Telefon z niczego nie korzystał. W telefonie zastosowano/użyto eSIM.

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 5 razy -3

  Samsung też pokazał projekt z ekranem zaokrąglonym na boki z każdej strony - a tam brak miejsca na kabelki ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX