Setki tysięcy Polaków stracą pieniądze na uwłaszczeniu? "Już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"

Użytkowanie wieczyste zostało zlikwidowane niemal rok temu. Niestety, wielu Polaków nie otrzymało jeszcze zaświadczeń niezbędnych do uwłaszczenia się. Jeśli dokumentów nie otrzymają w ciągu najbliższych tygodni, stracą szansę na bonifikatę. Tymczasem w niektórych urzędach szanse na terminowe otrzymanie dokumentu są znikome.

Użytkowanie wieczyste, zniesione z początkiem roku, miało pozwolić setkom tysięcy Polaków się uwłaszczyć. Przepisy wprowadzone w styczniu przewidują, że zamiast wnosić coroczną opłatę za korzystanie z gruntu należącego do samorządu czy Skarbu Państwa, właściciel nieruchomości może uiszczać tzw. opłatę przekształceniową. Dzięki niej po 20 latach część gruntu pod budynkiem stanie się własnością, a dalszych opłat nie trzeba będzie wnosić.

>>> Zobacz także: Nadchodzą porażające ceny prądu? Rząd zmroził je przed wyborami, teraz przyjdzie rachunek. Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Uwłaszczenie z bonifikatą. Potrzebne zaświadczenie

Ustawa umożliwia też jednorazowe wniesienie opłaty przekształceniowej. Osoby, które uczynią to w pierwszym roku, mogą uzyskać nawet 90-99 proc. bonifikaty. Do wystąpienia o nią jest jednak niezbędne odpowiednie zaświadczenie. Wydają je lokalni urzędnicy.

Wiele wskazuje na to, że część urzędów nie zdąży przed terminem, który upływa z końcem roku. Ci, którzy zaświadczenie dostaną po 31 grudnia będą mieli tylko dwa miesiące, by o bonifikatę wystąpić. Po tym terminie uzyskanie zniżki na obecnych warunkach nie będzie już możliwe.

Niektóre urzędy nie zdążą

"Już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą wysłać dokumentów wszystkim" - stwierdza portal Money.pl i wymienia gdzie pojawiają się problemy. W Warszawie wydano do tej pory 161 tys. zaświadczeń, a użytkowników wieczystych jest ok. 450 tys. We Wrocławiu sytuacja jest lepsza, ale już wiadomo, że dokumentów niezbędnych do uzyskania bonifikaty nie uzyskać nawet 5 proc. zainteresowanych.

Czytaj też: Uwłaszczenie nie zawsze możliwe bez kosztów. Te mogą sięgnąć setek tysięcy złotych

Money wylicza stratę tych, którzy zaświadczeń nie dostaną, na przykładzie mieszkańca Wrocławia. Otrzymał on informację o wysokości opłaty jednorazowej za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność. Wartość działki pod nieruchomością wyceniono na 8,2 tys. zł. Jednorazowa opłata pozwalająca stać się właścicielem gruntu wynosi ok. 820 zł - jest to kwota uwzględniająca bonifikatę.

Więcej o:
Komentarze (87)
Setki tysięcy Polaków stracą pieniądze na uwłaszczeniu? "Już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"
Zaloguj się
 • azalka12

  Oceniono 38 razy 30

  Dlaczego winą za niekompetencje urzędników maja byc obarczeni inni? Dlaczego Gazeta lansuje taka interpretacje? W sytuacji, w ktorej urzędy zyja z opłat wnoszonych przez mieszkańców 'naturalnym' sposobem byloby/jest zwlekanie z wydawaniem dokumentów by zapewnić sobie wyższe wpływy do kasy.Nie, jezeli ktos jest niekompetentny i nie dotrzymuje terminów to on ponosi wina,a nie ten, kto oczekuje na dokument i wszyscy powinni tak to interpretować!

 • jerzy dyszy

  Oceniono 16 razy 14

  Ludzie! Zanim napiszecie "mocne" komentarze do głupiego materiału. Wejdźcie na stronę odpowiedniego urzędu miasta i przeczytajcie co tam jest napisane. Np. w Warszawie - w skrócie: czekać i nie denerwować się. I nic już nie płacić, aż do otrzymania decyzji (kiedy wchodzi ten dwumiesięczny termin). Czy wy naprawdę myśleliście, że urzędnicy dostarczą po kilka tysięcy (każda inna) decyzji DZIENNIE?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 18 razy 14

  Kolejna afera pisbolszewii, kłamcy i oszuści !!!

 • krywit

  Oceniono 17 razy 11

  Wredny tytuł Gazeto, w Warszawie jest komunikat Urzędu Miasta, można sprawdzić na stronie, czy nieruchomość jest przekształcona i podana jest informacja, jak postępować i o tym, że bonifikata nikomu nie przepadnie z powodu opóźnienia w wydaniu zaświadczeń.
  Autor artykułu do wywalenia z roboty za straszenie ludzi i brak rzetelności, a to chyba nie rola GW, chyba, ze coś się zmieniło

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 18 razy 10

  To jest przykaz pis-dzielców i celowe działanie. To była pusta obietnica tych oszustów.

 • templogin

  Oceniono 9 razy 9

  Jakie brednie. We Wrocławiu czas na wykup gruntów z bonifikatą ma być liczony od momentu otrzymania pisma, bez znaczenia, czy zdążą w tym roku, czy w przyszłym.
  Z komentarzy wynika, że w Warszawie będzie podobnie. Zatem tego artykułu powinno w zasadzie nie być.

 • andmas

  Oceniono 17 razy 9

  Pisie prawo jest chore ,ci którzy je stanowią celowo blokują uwłaszczenie Polaków zwalając winę na Gminy ,tak działa " dobra zmiana " siejąc ferment i zamieszanie .

 • marywil2012

  Oceniono 8 razy 8

  PiS uchwalił kolejna ustawę bez oderwaną od rzeczywistości. Duże miasta mają tyle uzytkowania, że nie ma fizycznej możliwości aby je do końca roku wystawić. Samorządy i opozycja zwracala na to uwagę ale PiS ma mentalność Jarka który nie słucha i woli Banasia wsadzić na urząd a potem niech się Polacy martwią że mafia rządzi w Polsce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX