Bez trzęsienia ziemi w państwowych spółkach? Sasin "nie zamierza rezygnować z kompetencji"

Jacek Sasin, który objął nadzorem większość państwowych spółek, zapowiada, że nie przewiduje kadrowego trzęsienia ziemi. Zapewnia jednocześnie, że zmiany nastąpią tam, gdzie zarządzanie nie będzie efektywne.

Jacek Sasin, minister nadzorujący kilkaset państwowych spółek, w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Sieci" wyjaśnił w jaki sposób zamierza nadzorować firmy warte łącznie 100 mld zł. Jak już pisaliśmy pod skrzydłami nowego superministra aktywów państwowych znajdą się zarówno tacy giganci jak PKN Orlen, jak i KGHM, PZU czy też Tauron, Lotos, Energa, Enea, Poczta Polska.

>>> Zobacz także: Zbliżające się święta mogą być najdroższymi od dziesięciu lat. Ceny żywności szybują

Czy gigantów czeka kadrowa rewolucja?

Minister ma możliwość wpływania na decyzje spółek poprzez swoich przedstawicieli - chociażby w radzie nadzorczej. Wpływa także na to, jak wyglądają zarządy. W żadnym wypadku nie mam zamiaru z tych kompetencji rezygnować. I zamierzam stosować je tam, gdzie stwierdzę, że zarządzanie nie jest tak efektywne, jak być powinno.

- stwierdził Sasin i dodał:

Nie jest moją intencją masowa wymiana szefów spółek. Żadnej rewolucji personalnej nie przewiduję. Nie wykluczam jednak, że zmiany w najważniejszych spółkach nastąpią.

Zmiana na szczytach Pekao to "suwerenna decyzja"

W wywiadzie Sasin wyjaśnił też kwestię odejścia Michała Kurpińskiego ze stanowiska prezesa Banku Pekao SA. Przez część komentatorów zostało to odebrane jako osłabienie pozycji Zbigniewa Ziobry, szefa Solidarnej Polski.

W żadnym wypadku odejścia prezesa Kurpińskiego nie należy traktować jako odbieranie komukolwiek wpływów. To była jego suwerenna decyzja.

- stwierdził. Dodał, że państwowymi firmami muszą zarządzać profesjonaliści, ale polityki nie uda się uniknąć.

Dalsza repolonizacja możliwa. "To nie jest nacjonalizacja"

Sasin podkreślił też, że jego zdaniem wyborcy uznali, że rząd może "kontynuować wzmacnianie majątku państwowego". - Będziemy się też starali odzyskiwać spółki, które są ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa jako państwa - ocenił Sasin. 

Czytaj też: Prezes Obajtek na zakupach, czyli Orlen połyka Energę. Budżet też się nakarmi."Sięganie po pieniądze"

Wyjaśnił też, że przejmowanie kontroli nad spółkami przez państwo nie jest nacjonalizacją. - My nie walczymy z prywatnym biznesem. Tam, gdzie państwo ma swoją władzę w gospodarce,  swoje udziały w firmach, staramy się to wykorzystać - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (22)
Bez trzęsienia ziemi w państwowych spółkach? Sasin "nie zamierza rezygnować z kompetencji"
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 14 razy 14

  Sasin, wielki organizator lotu do Smoleńska

 • grubymisiek1

  Oceniono 14 razy 14

  Wincej spółek dla rodziny i koleśów . Wincej.

 • drbob20

  Oceniono 6 razy 6

  kasy brakuje trzeba rabowac

 • wawka3791

  Oceniono 6 razy 6

  Taaaaa... Sasin. Pamiętam, jak po wygranej HGW w Warszawie, dostał takiego kopa, że wylądował w UM Zielonka. Miał za zadanie nadzór na dwiema liniami komunikacji dziennej miasta Zielonka. Nawet tego nie potrafił!

 • qeton

  Oceniono 6 razy 6

  Kompetencje, to cecha, którą się ma lub nie. Nie jest to stan posiadania i nie można z nich zrezygnować. Sasin chce prześcignąć Suskiego w błyskotliwości ;)

 • andrew1507

  Oceniono 6 razy 6

  Kampania wyborcza to nie jest coś co jest poza przyzwoitością i honorem.
  Taki myk próbuje stosować Duda.

  A czy pamiętacie jeszcze wyborcze obietnice Dudy z 2015 r?
  A ile z tych obietnic Duda zrealizował?
  A czy w związku z brakiem realizacji przeważająceji ilości z tych obietnic nie powinien podać się Duda do honorowej dymisj, która to rzecz też była jedną z obietnic?
  A czy dacie się ponownie nabrać Dudzie w nadchodzących wyborach w maju 2020r ?
  A czy możecie zaufać Dudzie, który poza innymi przestępstwami wobec Konstytucji wykazał się brakiem zdolności honorowej?

 • polak66maly

  Oceniono 5 razy 5

  ukradnie wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX