Minister obiecał Tokarczuk brak podatku od Nagrody Nobla. Na razie tego nie zrobiono, ale jest komunikat

Po dwóch miesiącach od deklaracji ówczesnego ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego, że Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od otrzymanej Nagrody Nobla, projekt rozporządzenia nadal nie jest gotowy. Resort jednak uspokaja - dokument "w najbliższych dniach" zostanie przekazany do konsultacji.

Olga Tokarczuk odbierze we wtorek 10 grudnia literacką Nagrodę Nobla. W sobotę odbył się w Sztokholmie jej odczyt noblowski - był to esej pod tytułem "Czuły narrator".

>>> Zobacz odczyt Olgi Tokarczuk w Sztokholmie:

Olga Tokarczuk dzięki decyzji Akademii Szwedzkiej otrzyma nagrodę w wysokości dziewięciu mln szwedzkich koron, czyli ok. trzech i pół mln zł. Standardowo polska pisarka powinna zapłacić od tej kwoty podatek dochodowy, którego wysokość można szacować na ponad 900 tys. zł.

Jerzy Kwieciński, minister finansów, w czasie, gdy Akademia Szwedzka podjęła decyzję o uhonorowaniu Tokarczuk, poinformował, że zdecydował o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Rzecznik prasowy resortu Paweł Jurek dodawał, że decyzja Kwiecińskiego dotyczy także przyszłych polskich noblistów, i że Ministerstwo Finansów już pracuje nad projektem rozporządzenia.

Rozporządzenie "w najbliższych dniach"

Okazuje się jednak, że po dwóch miesiącach prace w Ministerstwie Finansów nad stosownym rozporządzeniem nadal trwają. Jak donosi RMF FM, projekt rozporządzenia nie będzie procedowany szybką ścieżką i dopiero w najbliższych dniach ma zostać wysłany do konsultacji.

O "najbliższych dniach" pisze także na Twitterze Paweł Jurek z MF. Resort zapewnia, że Tokarczuk na pewno nie zapłaci PIT od Nagrody Nobla.

Więcej o:
Komentarze (462)
Ministerstwo Finansów obiecało Oldze Tokarczuk brak podatku od Nagrody Nobla. Na razie tego nie zrobiło
Zaloguj się
 • ryjaroslawa

  Oceniono 50 razy 38

  A transmisja z wręczenia będzie, czy tak jak przy Miłoszu i Wałęsie?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 43 razy 31

  Gdyby to Ziemkiewicz dostał Nobla to rozporządzenie by już dawno było.

  I jeszcze Gliński dorzuciłby drugie 3,5 bańki, bo Ziemkiewicz z tych co napiszą każdą bzdurę będącą na rękę PiS o ile tylko PiS za to zapłaci.

  I takiego usłużnego literata władza potrafi docenić.

 • ochujek

  Oceniono 38 razy 24

  Tak długo namyślają się jak ją skubnąć. Sprawy wagi państwowej uchwalali ekspresowo w ciągu nocy. Adrian czuwał z długopisem i rano było gotowe.

 • claudiusz

  Oceniono 32 razy 20

  mieszkam w Kanadzie od 40 lat(jestem jej obywatelem) i z zazenowaniem czytam wsciekle ataki na Olge Tokarczuk ....ot i cala Polska...kazdy kraj bylby dumny z tak wielkiego wyroznienia ale nie Polska!...polski zascianek ma sie dobrze na wiele lat...

 • gokle

  Oceniono 25 razy 19

  Gdyby schlebiała PiSowi, ten dołożyłby drugie 900, a tak nie mogą przełknąć tego wstydu. No cóż pani Olgo. Oni nie muszą, ale my, Polacy cieszymy się ogromnie. Gratulacje z całego serca.

 • ciagciulaciag

  Oceniono 22 razy 16

  Ajajaj, nabrała wody w gębę TVP. Kurski nie ma pojęcia , co robić. Podobno kot Kaczyńskiego uwielbia Tokarczuk i jest duży problem.

 • wielkioprawca

  Oceniono 17 razy 15

  Wszystkie nagrody za osiągnięcia sportowe, literacki, dziennikarskie w ramach krajoiwych czy też międzynarodowych konkursów były zwolnione z podatku dochodowego. To idiotyzm karać te osoby podatkiem.
  Lepiej by nie płaciły podatków od wysokich nagród, które zdobyli i oby były jak największe za swoją działalność na rzecz obecnego pokolenia niż np. obciążać kosztami darmowych emerytur jak to jest w przypadku olimpijczyków przyszłe pokolenia.

  Tak jest panie Adamie Małysz i reszta powinniście otrzymać jedynie wysokie nagrody by dalej działać i coś tworzyć, a nie emerytura w wieku 35 lat!

 • kataryniarski

  Oceniono 29 razy 15

  Taaaaa...

  Już to widzę! Prędzej Banaś się do dymisji poda! :D

 • wesslingharald

  Oceniono 28 razy 14

  Powinni jej jeszcze dopłacić. Jej książki zrobiły dla Polski wizerunkową robotę, wartą wiele więcej niż te 900 tys. Na przykład pewna amerykańska firma dostała za prowadzenie strony o Polsce (kilkudziesięciu odwiedzających) 35 milionów. Jest skala porównawcza? :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX