Spięcie Aleksandry Dulkiewicz i szefa PKN Orlen ws. Energi. "Absurdalna koncepcja"

5 grudnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich akcji gdańskiej spółki Energa. Ma to, jego zdaniem, pomóc w budowie wielkiego multienergetycznego koncernu. Pomysł wyraźnie nie spodobał się prezydentce Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz, która skrytykowała na Twitterze posunięcie płockiej spółki kierowanej przez Daniela Obajtka.

Dulkiewicz o przejęciu przez Orlen Energi mówi wprost, że jest to "absurdalna koncepcja". Jednocześnie skierowała do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka pytanie o to, jak takie posunięcie ma się do tzw. planu Morawieckiego oraz zrównoważonego rozwoju kraju. "Gdańsk i Pomorze znowu wykluczone?" - pytała Aleksandra Dulkiewicz.

Na odpowiedź szefa paliwowego giganta nie trzeba było długo czekać. "Prosimy o niewykorzystywanie interesu obu firm i Pomorza do bieżącej gry politycznej" - odpowiedział Obajtek. Prezes Orlenu dodał też, że wcześniejsze rządy koalicji PO-PSL także planowały stworzenie "narodowych czempionów", ale - jak zauważył - zabrakło im odwagi.

W ripoście na ten komentarz prezydent Dulkiewicz zwróciła uwagę, że samorządowcy z Pomorza byli przeciwni podobnym pomysłom ówczesnego ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego. 

Przypomnijmy, że wtedy - czyli w latach 2010-2011 - chodziło o przejęcie Energi przez PGE, jedną z czterech największych spółek energetycznych w kraju. 

>>> Interesują cię alternatywne paliwa? W Oslo autobusy jeżdżą na paliwie ze śmieci. Sprawdź jak to możliwe

Akcje Energi na sprzedaż

PKN Orlen ogłosił w piątek wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa S.A. o wartości nominalnej 10,92 zł każda. Cena akcji w wezwaniu została określona na 7 zł za jedną sztukę.

Transakcja wpisuje się w strategię zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu

- powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje objęte wezwaniem została ustalona na 31 stycznia 2020 r., a data zakończenia przyjmowania zapisów na 9 kwietnia 2020 r. Przewidywany dzień transakcji nabycia zarówno akcji zdematerializowanych, jak i niezdematerializowanych to 15 kwietnia, a dzień rozliczenia transakcji - 20 kwietnia 2020 r. Procedura obejmuje łącznie 414 067 114 akcji spółki Energa.

W uzasadnieniu decyzji o wezwaniu Orlen podaje, że tego typu decyzje są w dużej mierze wymuszone przez globalne trendy i wyzwania. Wymieniono tutaj m.in. presję regulacyjną w zakresie polityki proklimatycznej, rozwijanie paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii czy digitalizację produkcji.

Więcej o:
Komentarze (54)
Prezydent Gdańska o sprzedaży Energi: absurdalna koncepcja. Daniel Obajtek odpowiada
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 49 razy 41

  Kolejne robienie idiotow ze swojego ciemnego, prymitywnego elektoratu. Spółka skarbu państwa kupi na kredyt inną spółkę skarbu państwa, przez co do budżet zostanie sztucznie zasilony dodatkowymi pieniędzmi na rozdawnictwo wyborcze. A ciemnota zachwycona, bo większość z nich by nie zdało matury z matematyki, nie wspominając o jakimkolwiek pojęciu o ekonomii.

 • gangut

  Oceniono 48 razy 40

  Za peerelu byli sami "narodowi czempioni", "zjednoczenia" się to nazywało, tylko srajtaśmy i pasztetowej w sklepach brakowało.

 • remoteisland

  Oceniono 26 razy 22

  Narodowo-bolszewicka złodziejska mafia PiS kradnie pieniądze drobnych inwestorów, którzy zainwestowali w Energę i kradnie pieniądze drobnych inwestorów, którzy zainwestowali w Orlen, bo dywidendy nie dostaną. Dywidenda Orlenu pójdzie na zapłatę do budżetu stworzonego przez faszystę Morawieckigo na zlecenie złodziejskiej mafii PiS.

 • cysiowps

  Oceniono 28 razy 22

  W Enerdze Skarb Państwa ma 51,52% akcji.
  W Orlenie Skarb Państwa ma tylko 27,52% akcji.
  A więc sprzedaż przez Skarb Państwa akcji Energii Orlenowi, to w istocie prywatyzacja Lotosu, która ma zasilić budżet państwa kasą z Orlenu. Gdyby państwo wyciągało kasę z Orlenu dywidendą, to dostałoby tylko 27,52% tej dywidendy. A przedając Orlenowi akcje Energii, budżet państwa dostanie 100% tej kasy.
  A ciemny lud nawet się nie zorientuje, że PIS po cichu prywatyzuje te sławetne "srebra rodowe".
  Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce ze sprzedażą Lotosu Orlenowi. W Lotosie Skarb Państwa ma aktualnie 53,19% akcji.

 • Krzysztof Wierzbicki

  Oceniono 22 razy 20

  Wystarczy spojrzec na tąpnięcie w piątek Orlenu na gieldzie, dla mnie Obajtek to PISowski matoł, wypier..ć firme na 3,5mld plnów to trzeba mieć gest

 • swru

  Oceniono 32 razy 20

  To pisiorstwu jeszcze coś zostało do splądrowania ? Hunowie kradną w najlepsze. Lotnicy, sutenerzy, deweloperzy a teraz doszli jeszcze stuknięci sypiający z chłopczykami.

 • nutka7.17

  Oceniono 23 razy 19

  Jak można kupczyć spółką zawierzoną "matce boskiej królowej wolski".

 • shtalman

  Oceniono 22 razy 18

  Bo do bieżącej gry politycznej to JA używam tych spółek - powiedział wójt z Pcimia, złodziej i PiS-dziel

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX