e-PIT łatwiejszy w obsłudze od przyszłego roku. Ulga na dzieci oraz ich dane uzupełnią się automatycznie

e-PIT będzie jeszcze łatwiejszy w obsłudze. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w usłudze od 2020 roku. Ulgi na dzieci i ich dane uzupełnią się automatycznie.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że przyszłoroczne rozliczenia z użyciem usługi Twój e-PIT będzie jeszcze prostsze. Jak donosi portal Prawo.pl, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko ogłosił, że od 15 lutego 2020 roku, w usłudze będzie można rozliczyć kolejne formularze: dla osób fizycznych, które prowadzą działalność pozarolnicza i składają PIT-36 i PIT-36L oraz dla płacących zryczałtowany podatek dochodowy i rozliczają PIT-28.

Usługa ma również zostać w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL i szkolnictwa wyższego. Dzięki wprowadzeniu tych zmian, ulga na dzieci w rozliczeniu uzupełni się sama razem z danymi potomstwa, które jest nią objęte. 

e-PIT wystartował w tym roku. Polacy chętnie z niego korzystają

Twój e-PIT został wprowadzony w lutym zeszłego roku. Usługa pozwala na szybsze i prostsze rozliczenie podatków. Dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej dane w formularzach są wypełnione automatycznie, a podatnik nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, by się rozliczyć. Gotowe zeznanie podatkowe można znaleźć na Portalu Podatkowym. W ten sposób ryzyko popełnienia błędu podczas wypełniania dokumentów jest mniejsze, dzięki czemu nie zmniejsza się też liczba korekt nadsyłanych do fiskusa, co przekłada się oszczędność czasu i pieniędzy. Dla podatnika jest to wygodny sposób rozliczenia się on-line oraz możliwość szybkiego uzyskania zwrotu. 

W bieżącym roku spośród 19,9 mln deklaracji podatkowych, 16 mln zostało złożonych w formie elektronicznej. Niemal 7 milionów osób skorzystało z usługi e-PIT, a wliczając wspólne rozliczenia małżonków, liczba ta wzrasta do 8,8 mln. 

Więcej o:
Komentarze (1)
e-PIT łatwiejszy w obsłudze od przyszłego roku. Ulga na dzieci oraz ich dane uzupełnią się automatycznie
Zaloguj się
  • bgewirkl

    Oceniono 4 razy 2

    To przygotujcie się, że Was wyru...ą. Sami wpiszą, czy wolno Wam przyznać ulgę. Ulgę masz za utrzymanie dziecka. Jeżeli masz dziecko, które zarobi 3 tys z hakiem (dla siebie - w wakacje), to tracisz ulgę na to dziecko. OK. Sam wypełniałem, więc wpisałem dwójkę utrzymywanych dzieci. Wiedziałem o limicie zarobków dziecka, więc jednej nie policzyłem. Nadal jednak uważałem, że mam dwoje dzieci i oboje są w zeznaniu. Jest jednak gorzej. Tracisz zarabiające dziecko całkowicie - z punktu widzenia skarbówki. Dzwoni pani ze skarbówki i każe usunąć utrzymywane dziecko z zeznania (odmówiłem - kazałem im się zastanowić, bo nadal utrzymuję dwójkę i dać interpretację podatkową, której nie ma od 3 miesięcy) Gdybym usunął jedno dziecko na telefoniczną "prośbę", to zgodziłbym się z tymi idiotami, a oni ukaraliby mnie, bo sam przyznałem, że mam jedno dziecko, a za dużo zarabiam.
    Jeżeli masz dwójkę, jedno zarobiło 3 (z małym hakiem) tys, to nagle, wg skarbówki, masz JEDNO, bo drugie zarobiło przeogromną kwotę (niewaloryzowaną), która nagle najwyraźniej sprawiła, że dziecko samo się utrzymywało przez rok. Nie jest dla nich ważne, że utrzymywałeś to dziecko, że mieszkało z wami, a przecież ulga, wg przepisów, jest z powodu UTRZYMYWANIA i ponoszenia wydatków na dziecko. Taka interpretacja Banasia. Nagle, dla skarbówki, dziecka nie ma. Jeżeli masz już tylko jedno dziecko - wg skarbówki, to ulga przysługuje "na jedynaka" tylko poniżej zarobków 112 tys (obojga rodziców), co dziś jest niską kwotą (brutto). Masz 113 to tracisz ulgę także na to młodsze dziecko, które nic nie zarobiło. TAKA POLITYKA PRORODZINNA, mimo, że 500+ już dają nawet na pierwsze dziecko bez limitu zarobków (tu dadzą, tam zabiorą). Tak załatwiono wielu moich znajomych, którzy z odsetkami i karą zwracali ulgę - więcej niż zarobiło dla siebie to jedno dziecko. Tak Wam wypełnią tę ulgę - na Waszą szkodę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX