Olga Tokarczuk dostanie 3,5 mln zł za Nobla. 10 proc. przeznaczy na fundację

Olga Tokarczuk odebrała we wtorek literacką nagrodę Nobla w filharmonii w Sztokholmie. Oprócz symbolicznych medalu i dyplomu, polska literatka otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,5 mln zł. Część pieniędzy ma przeznaczyć na fundację, którą chce powołać.

Podczas ceremonii w sztokholmskiej filharmonii nagrodę Nobla oficjalnie wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw. Jak donosi Business Insider, część nagrody pieniężnej związanej z wyróżnieniem Olga Tokarczuk chce przeznaczyć na fundację, którą ma niebawem powołać. Z sumy 9 mln koron szwedzkich, pisarka chce przeznaczyć na nią 10 proc. (350 tys. zł). Fundacja ma wspierać polską oraz światową kulturę i sztukę, a także m.in. zajmować się przeciwdziałaniem dyskryminacji, promocją praw człowieka i swobód obywatelskich, czy aktywności proekologicznej.

>>> Olga Tokarczuk: "Wiem, że moje życie bardzo się zmieni"

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jednak wolna od podatku

Dwa miesiące temu, gdy informacja o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk oficjalnie pojawiła się w mediach, Jerzy Kwieciński - ówczesny minister finansów - zapowiedział, że literatka nie będzie musiała płacić podatku od nagrody finansowej. W przeciwnym wypadku podatek dochodowy, który Olga Tokarczuk musiałaby zapłacić tytułem nagrody mógłby wynieść ok. 900 tys zł.

Jak się okazało, projekt rozporządzenia w kwestii zwolnienia pisarki z podatku wciąż jeszcze nie jest gotowy. Jednak jak informowaliśmy w poniedziałek, resort obiecał dotrzymać danego słowa, a projekt rozporządzenia, zatwierdzany szybką ścieżką, ma być w ciągu najbliższych dni wysłany do konsultacji. Informację potwierdził Paweł Jurek z resortu finansów, zapewniając że Olga Tokarczuk nie będzie musiała płacić PIT od nagrody Nobla. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Olga Tokarczuk dostanie 3,5 mln zł za Nobla. Laureatka 350 tys. zł przeznaczy na fundację
Zaloguj się
 • Andrzej J

  Oceniono 11 razy 5

  Gratuluję Pani Olu. Jest Pani Wspaniała.

 • Rodrigo Hernandez

  Oceniono 3 razy 3

  Wielu z komentujących te doniesienia najchętniej zabrało by jej te pieniądze i dało Rydzykowi.
  Bo według nich to on Nobla powinien dostać. Taki ładny, elokwentny, oraz prawdziwy patriota.

 • claudiusz

  Oceniono 5 razy 3

  powiesci Olgi Tokarczuk zostaly juz przetlumaczone na 35 jezykow....to jest porownywalne do najwiekszych tytanow literatury swiatowej jak Mann czy Dostojewski....a tak przy okazji to zarobi ona ciezkie miliony dolarow - to message dla zazdrosnikow czyli "malych polaczkow"..

 • Zbigniew Grzebin

  Oceniono 1 raz 1

  Może ktoś mi wyjaśni - z lichej emerytury trzeba odprowadzać podatek, a z 3,5 mln nie? Jesteśmy równi wobec prawa? A dla laureatki wielkie gratulacje!

 • icc217

  Oceniono 1 raz -1

  Nie rozumiem zwolnienia z podatku. Chcial minister ja z tego uwolnic to mogl za nia zaplacic. Amen.

 • wesslingharald

  Oceniono 7 razy -1

  "Fundacja ma wspierać polską oraz światową kulturę i sztukę, a także m.in. zajmować się przeciwdziałaniem dyskryminacji, promocją praw człowieka i swobód obywatelskich, czy aktywności proekologicznej" - cele fundacji jak tematyka eseju - wszystko na raz, wszystko w kupie, i jeszcze żeby nie zapomnieć o walce ze zmianami klimatu. :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX