Przeprosił skarbówkę przez internet. Został ukarany, bo fiskus potraktował to jako donos

Jeśli rozliczając się ze skarbówką popełnimy błąd, możemy uniknąć kary. Szansą na uniknięcie grzywny jest tzw. czynny żal - poinformowaniu urzędu o pomyłce. Okazuje się, że ten kto dokona procedury elektronicznie, tak naprawdę sam na siebie donosi. Dla fiskusa liczy się tylko papier.

Czy można donieść fiskusowi na samego siebie? Czytelnik "Dziennika Gazety Prawnej" przekonał się na własnej skórze, że jest to możliwe.

Wyraził on tzw. czynny żal. To przyznanie się do winy, błędu w rozliczeniu, które możemy wysłać do urzędu skarbowego. Ważne, by zrobić to zanim urzędnicy sami zorientują się, że uiściliśmy jakąś należność w nieodpowiedniej kwocie lub zapomnieliśmy o wpłacie w ogóle. 

>>> Zobacz także: Zbliżające się święta będą najdroższe od dekady. Ceny żywności jeszcze nigdy tak nie drenowały kieszeni Polaków

Przyznasz się do błędu przez internet? Fiskus może to potraktować jako donos

Mężczyzna do komunikacji z urzędem wykorzystał elektroniczną skrzynkę ePUAP. I... został ukarany. Dlaczego? Ministerstwo Finansów potwierdza, że czynny żal można złożyć wyłącznie na papierze, ewentualnie ustnie, ale urzędnik musi spisać nasze zeznanie do protokołu. Czynny żal złożony przez sieć w ogóle nie działa.

Pismo wysłane przez internet może być potraktowane jako... donos. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyrażenie czynnego żalu "uważa się za bezskuteczne, jeżeli organ posiada już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego". Oznacza to, że przyznanie się do winy za pośrednictwem internetu odbiera możliwość skorzystania z "papierowej" drogi. Urzędnicy nie mogą odstąpić od ukarania, jeśli wiedzą już o nieprawidłowości.

Czynny żal - masz szansę uniknąć kary

Z instytucji czynnego żalu może skorzystać każdy, kto naruszył przepisy podatkowe, popełnił wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Zawiadamiający musi ujawnić wszystkie okoliczności swojego działania, wskazać współwinnych, uiścić powstałe w wyniku naruszenia prawa uszczuplenie budżetu państwa.

Czytaj też: Nie zapłaciłeś mandatu? Możliwe, że się przedawnił. Urząd nie nadąża, bo ponaglenia wypisywane są ręcznie

Ministerstwo Finansów zaleca, by przed wysłaniem czynnego żalu do urzędu skarbowego upewnić się, czy wymaga on użycia w tym celu formularza. Dla poszczególnych urzędów mogą być one różne.

Więcej o:
Komentarze (157)
Przeprosił skarbówkę przez internet. Został ukarany, bo fiskus potraktował to jako donos
Zaloguj się
 • von_rosen

  Oceniono 46 razy 46

  Najlepiej, gdyby każdy urzędnik w danym urzędzie miał inny formularz do zgłaszania czynnego żalu, jednocześnie nie informując który dokładnie należy do niego złożyć. Poza tym po złożeniu nie byłoby możliwości wycofania/zmiany formularza.
  Proszę, aby administracja skarbowa skorzystała z mojego pomysłu. Będzie trochę więcej pieniędzy dla Partii i Narodu.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 43 razy 35

  Urząd skarbowy to wróg każdego uczciwego obywatela. To placówka mafii od ściągania haraczy. Pieniądze przekazane w formie podatków dla rządu to pieniądze wyrzucone w błoto. Urzędnicy to złodzieje albo tępe dzidy i zmarnują wszystko co wymuszą od obywateli. Przyznawanie się przed urzędem do czegoś czego urząd z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie dojdzie to głupota.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 22 razy 22

  Z całym szacunkiem, ale forma elektroniczna, z podpisem zaufanym albo bezpiecznym elektronicznym jest traktowana tak jak dokument złożony pisemnie. Jeśli ten człowiek tak właśnie złożył czynny żal to zapewne wygrałby w sądzie. Poza tym urzędy mogą sobie mieć własne "wzory", ale złożenie czynnego żalu wedle innego wzoru jest tak samo skuteczne, bo urzędowego wzoru nie ma.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 28 razy 22

  Myślę, że to wyląduje w Strasburgu. Sam do tego doprowadzę, jeżeli będzie trzeba.

 • avaqe

  Oceniono 21 razy 21

  Państwo teoretyczne, każdy urząd ma swoją interpretację a naczelnik to pan na włościach.
  XXI wiek a skarbówka dalej w średniowieczu.

 • rlnd

  Oceniono 19 razy 19

  > Ministerstwo Finansów zaleca, by przed wysłaniem czynnego żalu do urzędu skarbowego upewnić się, czy wymaga on użycia w tym celu formularza. Dla poszczególnych urzędów mogą być one różne.

  Kluczowe zdanie. Co to znaczy, że nie ma ustalonej procedury? Kto na tym zyskuje? Wychodiz na to, że jeśli nie posmarujesz to czynny żal będzie donosem. Będzie również donosem, gdy trzeba zrównoważyć budżet państwa. Obywatelu, wybrałeś, to płać.

 • reexpert

  Oceniono 18 razy 18

  "Ministerstwo Finansów zaleca, by przed wysłaniem czynnego żalu do urzędu skarbowego upewnić się, czy wymaga on użycia w tym celu formularza. Dla poszczególnych urzędów mogą być one różne."
  Może jeszcze upewnijmy się czy PIT wymaga formularza, bo w poszczególnych urzędach mogą być one różne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX