Kredyt po przebytym nowotworze. Choroba nie pozbawi nas już więcej zdolności kredytowej?

Osoby, który przeszły nowotwór nie mogą obecnie liczyć na otrzymanie ubezpieczenia, a w konsekwencji wzięcia kredytu. Do 2025 roku mają powstać przepisy, które zlikwidują krzywdzącą sytuację.

Jak podaje środowe wydanie "DGP", w Strategii Onkologicznej pojawił się zapis dotyczący unormowania sytuacji osób, który po wyleczonym nowotworze chcą zaciągnąć pożyczkę. Dotychczas przebyta choroba uniemożliwiała to, ale do 2025 roku mają pojawić się odpowiednie przepisy, dzięki którym osoby, które chorowały na raka nie będą podwójnie poszkodowane.

Przebyty rak nie pozbawi już kredytu. Pomoże w tym specjalny zapis

Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", najbardziej realnym rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. zatarcia informacji o chorobie. Po 5 bądź 10 latach po przebyciu choroby osoby nie musiałyby o niej informować ubezpieczyciela. - Chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka - tłumaczy gazecie prof. Piotr Rutkowski, który jest szefem zespołu pracującego nad strategią. 

Ubezpieczyciele nie do końca zgadzają się z takimi planami rządu, twierdząc, że już teraz wiele osób, które wyleczyły raka może liczyć na otrzymanie ubezpieczenia, a w konsekwencji kredytu. Ponadto zwracają uwagę, że ubezpieczyciele podchodzą do każdego klienta indywidualnie, analizując jego obecny stan zdrowia, rokowania, ale również postępujący rozwój medycyny. W związku z czym nie powinny pojawiać się przepisy, który wymagać będą od instytucji ubezpieczających konkretnego zachowania w pewnych sytuacjach. Wprowadzenie takiego zapisu może spowodować, że wszyscy będziemy płacić wyższe składki.

Nowotwór nie przeszkadza we wzięciu kredytu w wielu krajach Unii Europejskiej

Inicjatywa Strategii Onkologicznej nie jest rozwiązaniem przełomowym a przeniesieniem pewnych rozwiązań z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Po raz pierwszy inicjatywę o zatarciu informacji o chorobie wprowadzono we Francji. Na taki ruch mogą zdecydować się osoby po przebyciu niektórych rodzajów nowotworów. Ostatnio podobne przepisy wprowadzono również w Belgii, dotyczyły one także nosicieli wirusa HIV. Organizacje UE zachęcają do tego, by "prawo o zapomnieniu" wprowadzić we wszystkich krajach członkowskich 10 lat od wyleczenia nowotworu. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Kredyt po przebytym nowotworze. Choroba nie pozbawi nas już więcej zdolności kredytowej?
Zaloguj się
 • rozsadek5

  Oceniono 2 razy 2

  Od kiedy to bank przeprowadza wywiad zdrowotny?

 • wichura

  0

  Znowu to samo... W imię poprawności politycznej PSUJE SIĘ coś, co działa zgodnie z zasadami logiki.
  To ja mam inną propozycję: zakaz pytania o zadłużenie. Dlaczego fakt, że mam po sufit długów, których w dodatku nie obsługuję, ma mi ograniczać zdolność kredytową? To niesprawiedliwe ;)

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 2 razy 0

  Już widzę jak banksterka będzie obchodzić te przepisy. Typu "Decyzja odmowna.Bank nie musi podawać przyczyny odmowy kredytu." czy jakoś tak ...

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 1 raz -1

  Po ok. 10 latach od wyleczenia większości złośliwych nowotworów ryzyko zachorowania takiej osoby jest takie same, jak osoby która nigdy nie chorowała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX