Minister finansów pożyczy pieniądze od Polaków. "Myślę o emisji obligacji, może nawet stuletnich"

W wywiadzie udzielonym Business Insiderowi minister Tadeusz Kościński, nowy szef resortu finansów, mówi m.in. o swojej wizji zrównoważonego budżetu oraz planach emisji nowych, nawet stuletnich, obligacji zerokuponowych. Zdaniem Kościńskiego są one, jak do tej pory, "mało popularne w Polsce, a bardzo bezpieczne dla inwestorów".

Podczas rozmowy z serwisem Business Insider nowy szef resortu finansów, Tadeusz Kościński, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat zrównoważonego budżetu i potwierdził, że jego nowy projekt trafi do Rady Ministrów jeszcze przed świętami, a w dalszej kolejności do Sejmu. Co więcej, przedstawił też swój pomysł na znalezienie dodatkowych pieniędzy i stymulację gospodarki w obliczu nadchodzącego spowolnienia.

Są różne instrumenty stymulowania wzrostu i to wcale nie muszą być działania polegające na tworzeniu deficytu. Z powodzeniem możemy o wiele skuteczniej korzystać z emisji obligacji skierowanych do indywidualnych inwestorów. Polacy trzymają w gotówce około 220 mld zł. Dodatkowo ponad półtora biliona złotych znajduje się na rachunkach oszczędnościowych. Te pieniądze nie pracują dla gospodarki tak efektywnie, jakby mogły i możemy próbować to zmienić. Myślę o emisji mało popularnych w Polsce, a bardzo bezpiecznych dla inwestorów obligacji zerokuponowych (to obligacje sprzedawane z pewnym, z góry ustalonym dyskontem od wartości nominalnej. Nie ma tutaj wypłacanych odsetek - red.)

- wyjaśnił Tadeusz Kościński. Zapytany o termin ich zapadalności, dodał:

Może nawet sto lat. Po co robić emisję na krótkie okresy. To mogą być inwestycje praktycznie bezterminowe. Jak się spojrzy na przykład na rynek brytyjski, to 11 procent oszczędności obywateli jest właśnie w takiej formie. Co oznacza, że możemy pozyskać dzięki takim instrumentom ogromne sumy.

Inni także emitują obligacje

Pomysł nowego szefa resortu w rzeczywistości nie jest nowy, ani odosobniony w międzynarodowej przestrzeni finansowej. Jak podał w czerwcu Bloomberg, podobnie zrobiła Austria, która po raz pierwszy wyemitowała stuletnie obligacje w 2017 r. W październiku, jak donosił portal Strefa Inwestorów, stuletnie obligacje wyemitowały też cztery uniwersytety w USA na łączną sumę 1,2 mld dolarów (Georgetown University, University of Pennsylvania, University of Virginia, Rutgers University), a także MIT czy jeden z nowojorskich szpitali prezbiteriańskich. Nieco wcześniej - w sierpniu - amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin potwierdził, że Waszyngton na poważnie rozważa wyemitowanie obligacji o bardzo długim terminie. "Jeżeli warunki będą odpowiednie, to podejrzewam, że skorzystamy z zalet, które niesie długoterminowe pożyczanie. Za wcześnie, by mówić o konkretach, ale bardzo poważnie się nad tym zastanawiamy" - mówił Mnuchin.

>>> "Budżet bez deficytu". Wyczyn czy kreatywna księgowość w wykonaniu Morawieckiego?

Innym przykładem, może nieco niefortunnym ze względu na tamtejszą stabilność gospodarczą i kolejne bankructwa, jest Argentyna, która wyemitowała 100-letnie obligacje w 2017 r. Co jednak warto podkreślić, Argentyna sprzedała swoje "papiery" z rentownością na poziomie 7,92 proc. Dla porównania, wyemitowane przez Wielką Brytanię 50-letnie obligacje są oprocentowane na poziomie 1,54. Pytanie, co kusi inwestorów bardziej - wysoki procent przy niepewnej gospodarce, czy niższa rentowność, ale w stabilnych warunkach.

Więcej o:
Komentarze (118)
Minister finansów pożyczy pieniądze od Polaków. "Myślę o emisji obligacji, może nawet stuletnich"
Zaloguj się
 • mst

  Oceniono 32 razy 30

  czytaj; zrobię wszystko by zdobyć kasę teraz, a później to już nie mój problem

 • liczbynieklamia

  Oceniono 29 razy 29

  > bardzo bezpieczne dla inwestorów
  Na pewno są bardzo bezpieczne dla rządzących, bo nie ma szans, żeby to oni je musieli spłacać...

 • sil.m

  Oceniono 26 razy 26

  To sprawa Srebrnej i najuczciwszego developera pokazała, jak ogromną siłą dysponuje arogancka władza przestająca liczyć się z regułami prawa i moralnością. Kuriozum sprawy to, że osobie która łamie prawo do głowy nie przyszło, że ktoś może ją rozliczyć bo stworzyła już system / autorytarny / zapewniający mu bycie ponad prawem?
  A co z tego mamy ?????
  1. budowa tanich mieszkań dla młodych – w powijakach i coraz droższe
  2.podwyższenie kwoty wolnej od podatku – jakoś nie ma, jak i załatwieni frankowicze obiecankami.
  3.zapewnić lekarza w każdej szkole- nie ma a likwidują oddziały psychiatrii dziecięcej
  4.wyrównanie poziomu dopłat dla rolników z rolnikami Niemiec i Francji – jest propozycja zmniejszenia
  5.darmowe lekarstwa dla mających 75 lat i więcej – po co? Przecież mają bliżej do pana.
  6.darmowe przedszkola – lepiej pomniki trunkowego L. stawiać i wieszać popiersia
  7, w stoczni Szczecin stępka wielkiego promu bałtyckiego dalej rdzewieje a pokazano suwerenowi – cud techniki XXI wieku kadłub lodołamacza rzecznego pospawanego taśmami papierowymi .
  8. na drogach spartaczonych przez Donka tłok robi 1mln e-mobili, wyprodukowanych w Bawarii podkarpackiej , wojsko wozić będą szwabskie Man-y. Dostojni dygnitarze rozbijają się w najlepszych pojazdach niemieckich firm po 22mostach zbudowanych przez Slajda i 100 obwodnicach zatrzymując się na drzewie a prorocy Zera robią wszystko by sprawę zamieść pod dywan lub uszkodzić dowody
  9. Afera goni aferę –po 30mln w KNF; zarobków dwórek Glapy, łapówce dla księdza przy budowie kaczych wież – przyszedł czas na air Kuchciński trawel , hejt zespołu Piebiaka w ministerstwie Zera oraz problem kryształowego jak pancerz Marianka . Może pokażą się raporty NIK o tym jak Kurski przemeblował w tvp prawie OSIEM MLD zł w trzy lata a Macierewicz wydal w rok DWA roczne budżety MON - ponad 70 MLD zł. Kupione bez przetargu od kolesi Wacka rządowe Boeingi 737-800 przepłacone. Za 2 nowe i 1 używany zapłacono ponad 2mld zł. Cena katalogowa nowej 1szt bez negocjacji to 380mln. Zatem ok 1mld trafiło do czyjejś kieszeni. Dlaczego Energa na koniec 2018 miała 2 miliardy na minusie, a KGHM, który zwykle odprowadzał 1-2 miliardy do skarbu państwa, w 2017 wpłacił mierne 32 miliony? rozłożone na raty i pobrane z rezerw finansowych
  10. na jakie inwestycje wydano 1 bln 400mld zł prezesa - Pelagia ćwierka, że pozostał bilon
  11. gdzie są skazani za tą kradzież 340mld- co wynika z 10-cio godz. audytu w Sejmie? Kogo posadzono? Czy prawdą jest, że autorem pełnej dziur ustawy VAT jest prof. Modzelewski pisi spec podatkowy z której do dziś ciągnie profity.
  12.co z zyskownymi „Skok-ami” na kasę Polaków /strata ponad 5,5mld zł / gdzie senator przewala kasiorę do Luksemburga na prywatne konto , „królowa pierza” na Cypr a prezesi ciągle reklamują upadające kasy w pisich periodykach zw. patriotycznymi.
  13. W dolinie krzemowej na Śląsku zlecono reanimację przedpotopowych ruskich czołgów by zwiększyć nieudolność armii kierowanej przez „deficyt intelektu za 82100zl”
  Udają super wykształconych . Co drugie słowo to: – niewątpliwie; niezbicie świadczy; nie ma żadnej wątpliwości; jednoznacznie wskazuje; perfekcyjnie przygotowane – powtarzają jak mantrę. Nie wszystko da się „zapędzić” pod dywan jak Zająca ,schować w stodole, wpłacić na konta na Cyprze lub w Luksemburgu
  Wielu pis-dków zasmakowało w kiełbasie wyborczej konusa o słusznym wzroście. Zapomnieli, że jest przeterminowana i zaprawiona narodowym nacjonalistycznym sosem. Wkrótce przyjdzie dokuczliwa biegunka i odczuwać to będą wszyscy przez wiele lat. Nie pomogą nawet 100-letnie obligacje

 • Dariusz Raczkiewicz

  Oceniono 23 razy 21

  Przed wyborami była nadwyżka a teraz znów deficyt ?!!! Wystarczy nie kraść !!!

 • lech40

  Oceniono 18 razy 16

  'Myślę o emisji obligacji..."

  Myśliciel.
  Pomyśl o swoim wykształceniu!

 • j_stalin

  Oceniono 10 razy 10

  najbardziej niebezpieczne zdanie to: polacy maja 220mld oszczednosci. rozumiecie o co gra? chca skubnac ludzi na kase, po to zeby przej.ebac na 500+ i inne emerytury trzynaste...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX