ZUS z potężną bronią. Wyłudzony zasiłek zwróci pracodawca. Kluczowy wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy orzekł, że ZUS może domagać się zwrotu wyłudzonego świadczenia bezpośrednio od pracodawcy. Według cytowanego przez "Rzeczpospolitą" eksperta, może znacznie skomplikować sytuację kobiet w ciąży, które już dziś często muszą tłumaczyć się przed Zakładem z osiąganej pensji.

Sąd Najwyższy wydał wyrok, który staje się dla ZUS-u potężną bronią w walce z wyłudzeniami zasiłków. Zgodnie z orzeczeniem z 11 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych może domagać się zwrotu niesłusznie pobranego świadczenia bezpośrednio od pracodawcy - podaje "Rzeczpospolita".

ZUS może domagać się wyłudzonego zasiłku od pracodawcy

Do tej pory część sądów twierdziło, że to niemożliwe i konsekwencje ewentualnych nieprawidłowości ponosić może tylko pracownik. A to, z uwagi na sytuację finansową osób fizycznych, nie zawsze jest możliwe. Tymczasem szansa na ściągnięcie należności od firmy prowadzącej normalną działalność gospodarczą jest znacznie wyższa.

W sprawie, którą zajmował się Sąd Najwyższy, chodziło o świadczenie wynoszące kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wypłacono je na podstawie umowy zawartej pomiędzy krewnymi.

>>> Zobacz także: Arktyka na celowniku mocarstw. "Oko na świat" wyjaśnia skąd powody tego zainteresowania:

"Wielu przedsiębiorców dobrze się zastanowi, zanim zatrudni młodą kobietę"

Andrzej Radzisław, radca prawny cytowany przez dziennik, obawia się, że wyrok będzie miał konsekwencje znacznie szersze. "Wielu przedsiębiorców dobrze się zastanowi, zanim zatrudni młodą kobietę" - stwierdził.

Już teraz pracownice zachodzące w ciąże muszą liczyć się z wyjątkową wnikliwością ZUS-owskich urzędników, którzy często kwestionują np. wysokość pobieranej pensji. W mediach nie brakuje przykładów tego typu postępowań. "Rzeczpospolita" opisuje przypadek kobiety, która początkowo pełniła w spółce funkcję prezesa pobierając pensję w wysokości 7 tys. zł netto. Zagraniczny udziałowiec postanowił zwiększyć ekspansję i zaproponował kobiecie pracę na stanowisku wymagającym podróży zagranicznych. Podpisał nową umowę oferując 50 tys. zł pensji, gdy kobieta była w czwartym miesiącu ciąży. Ostatecznie ZUS wypłacił jej łącznie 300 tys. zł zasiłku macierzyńskiego, ale uznał, że zawarcie umowy było fikcyjne. I zażądał zwrotu pieniędzy.

Czytaj też: Trzynasta emerytura. ZUS jest gotowy wypłacać świadczenia. "Jeśli tylko pojawi się ustawa"

Inny przykład to kobieta zarabiająca 3 tys. zł brutto. W jej wypadku ZUS uznał, że pensja jest nieadekwatna do kwalifikacji i nakazał obniżenie świadczenia. Orzeczenie może sprawić, że ZUS zacznie podważać zasadność zasiłków wypłacanych również w innych przypadkach.

Więcej o:
Komentarze (96)
ZUS z potężną bronią. Wyłudzony zasiłek zwróci pracodawca. Kluczowy wyrok Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 47 razy 45

  Jeżeli ZUS może uznać, że pensja jest nieadekwatna do kwalifikacji i nakazać obniżenie świadczenia, to Zalewska, Kempa i Mazurek niech się cieszą, że są po menopauzie.

 • kac

  Oceniono 45 razy 31

  Tłumaczy muszą się te kobiety, które przed pójściem na urlop macierzyński / wychowawczy dostają nagłe kilkudziesięcio+ procentowe podwyżki...
  Nie udawajmy, że przekrętów na tym tle nie było.

 • jugger

  Oceniono 33 razy 31

  a wystarczyło liczyć średnią z ostatniego roku, lub z trzech ostatnich lat

 • tinley

  Oceniono 29 razy 21

  JPRDL... Dom wariatów normalnie. Kto normalny będzie firmy prowadził w tym kraju? Za jaką karę ma się tak męczyć? Gratulacje dla młodych kobiet które będą szukać pracy a nie daj Bóg będących w ciąży. Idźcie wy w pi..du z ta kraina bosabarów, Rysdzykow, dojarni złodziei kaczynskiego. Przedsiebiorca to chłop pańszczyźniany. Teraz ma jeszcze odpowiadać z czyjąś ciążę, kolkusz i dyspepsje polityków.

 • gosiar

  Oceniono 22 razy 18

  Czyli teraz Zus będzie pensję ustalał! Jak trzeba płacić składki to wysoka jak zus wypłaca zasiłki to niska!

 • wybitny.analityk

  Oceniono 18 razy 16

  3000 brutto ZUS uznał za nieadekwatne do kwalifikacji. Czy zatrudniona była dżdżownicą?

 • awitold4

  Oceniono 22 razy 14

  Cygan ukradł kowala powiesili. Ja bym poszedltjeszcze dalej, niech zasiłek zwróci pierwszylepszy przechodzień złapany przez urzędników zusu na ulicy. Po co komplikować sobie sprawę i utrudniać życie?

 • tomi44g

  Oceniono 13 razy 13

  Zrobić tak jak jest w Wielkiej Brytanii: Statutory Maternity Pay jest zryczałtowane i nie zależy od wysokości wynagrodzenia. A pracodawca może wypłacać macierzyńskie jak sobie tam ustali.

 • gazeta1960

  Oceniono 13 razy 11

  "Inny przykład to kobieta zarabiająca 3 tys. zł brutto. W jej wypadku ZUS uznał, że pensja jest nieadekwatna do kwalifikacji i nakazał obniżenie świadczenia".

  To co będzie, gdy PiS wprowadzi w życie pensję mimimalną 4000 brutto?
  Żadna kobieta nie dostanie świadczenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX