Co kupimy mamie, dziewczynie, chłopakowi na święta? Lista ulubionych prezentów Polaków

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu osób poważnym problemem jest wybór odpowiedniego prezentu dla najbliższych. Informujemy więc, co najczęściej kupujemy oraz czego najbardziej nie chcemy dostać.

Allegro po raz czwarty przygotowało raport "Ulubione prezenty Polaków". W badaniu zapytano o to, kiedy, gdzie i jakie prezenty kupujemy na Święta Bożego Narodzenia. W opracowania wynika, że na prezenty wydamy o 31 zł więcej niż w poprzednim roku, a najczęściej dla najbliższych wybieramy perfumy oraz słodycze. 

Prezenty na Boże Narodzenie. Polacy wydadzą prawie 500 zł na podarunki dla najbliższych 

W 2019 roku przeciętny Polak wyda na prezenty 482 zł, czyli aż o 31 zł więcej aniżeli w ubiegłym roku. Co ciekawe, aż 3/4 ankietowanych przyznaje się, że ma przygotowany budżet na świąteczne podarunki, ale 42 proc. kupującym zdarza się tę kwotę przekroczyć. "Budżet prezentowy" może wynieść nawet pół tysiąca złotych.

Wybór prezentów jest zajęciem coraz bardziej czasochłonnym. W obecnym roku na ich kupno Polacy poświęcą nawet 3-4 tygodnie przy 1-2 w 2018 roku. Jak wskazują dane przygotowane przez platformę zakupową, liczne promocje organizowane przez sklepy w okresie przedświątecznym spotykają się z dobrym odbiorem, gdyż 33 proc. ankietowanych wykorzystuje je do zakupu upominków. Niemal co czwarty badany (23 proc.) przyznaje, że kupuje prezenty w sieci, co również jest wzrostem w porównaniu do lat minionych. 

>>>Zobacz też: Katastrofa klimatyczna. "Głupota polityków nas zaboli. Kto będzie sterował klimatem, ten będzie rządził światem":

Najczęściej dostajemy perfumy i słodycze. Skarpetki najbardziej niechcianym prezentem

Jak wynika z raportu Allegro, przeciętnie obdarujemy prezentami 4-5 osób. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy to kupowaliśmy podarunki dla 3 osób. Najpopularniejszymi prezentami są perfumy (33 proc. ankietowanych), słodycze oraz produkty modowe. W dalszej kolejności znajdują się pieniądze, alkohol oraz książki. Perfumy jawią się jako gwarant udanego prezentu, gdyż wśród najbardziej wymarzonych podarunków znajdują się na trzecim miejscu za elektroniką oraz prezentami związanymi z hobby. To właśnie konsole, gry komputerowe oraz laptopy wspominamy jako najlepsze prezenty z ubiegłych lat.

W 2019 roku na liście niechcianych prezentów królują… skarpetki. Polacy nie lubią również otrzymywać drobnych przedmiotów wyposażenia wnętrz oraz kosmetyków do kąpieli. 

Raport wskazuje również za to, że, paradoksalnie, wolimy dostawać prezenty niespodzianki, a nie zamawiane. Zaskoczonymi chciałoby być 62 proc. ankietowanych, z czego częściej kobiety. Ankietowani stwierdzili, że najtrudniej jest kupić prezenty żonie, teściowej lub dziewczynie. 

Więcej o:
Komentarze (16)
Co kupić mamie, dziewczynie, chłopakowi na święta? Lista ulubionych prezentów Polaków
Zaloguj się
 • marianna1960

  Oceniono 8 razy 6

  Znów propagowanie zakupocholizmu konsumpcjonizmu kupowania badziewia i śmieci a ziemia płonie i ginie pod zwałami śmieci.

 • shtalman

  Oceniono 1 raz 1

  Wydałem multum PLN na nowy odkurzacz dla żony, czyli co, mam go oddać teraz?

 • bienka3

  0

  Mamie kupiłam niezawodnego pomocnika jakim jest roomba :) Dam jej przed świętami to będzie miała pomocnika w świątecznych porządkach :)

 • kasiable4

  0

  Chłopakowi już od dawna wiedziałam, że kupię lot w symulatorze lotów w Lesznie. Mama chciała nową patelnię i perfumy, a tata narzędzia :)

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 0

  Prezenty świąteczne to nowa tradycja marketingowa, nie pamiętam z dzieciństwa by na gwiazdkę dawano prezenty, dzieciom przynosił je św. Mikołaj a święta były spotkaniem rodzinnym, w Wigilię rodziny przemieszczały się od jednej do drugiej aż do pasterki, w pozostałe dni też gości bywało sporo. Dzieciom po wieczerzy wigilijnej (nie kolacji jak niektórzy mówią) pozwalano na częstowanie się łakociami z choinki oraz oranżadą barwiącą usta na czerwono, czasem jakiś wujek, stryjek chrzestny ofiarował kilka złotych na "zeszyty".
  Prezenty ofiarowano w rodzinach zamożniejszch, także drobno mieszczanie starali się podpiąć pod ten zwyczaj, rodziny chłopskie i robotnicze czy skromnych urzedników tego nie praktykowały, tak samo jak karpia na stole, był sledź, także dorsz się trafiał ale nie karp.

 • ako17

  0

  polecam bon na treningi EMS :)

 • padakarodaka

  0

  Dostałem skrzynkę narzędziową Titan NT30AS.

 • andre_t

  Oceniono 1 raz -1

  Dobry prezent to perfumy. Najlepiej jak znamy upodobania, ale nawte jesli nie to mozna zestaw testerow. Juz kilka razy taki kupowalam na edp24.pI i okazywalo sie, ze to byl lepszy prezent bo to mozliwosc zapoznania sie z zupelnie nowymi zapachami i czesto ktorys z nowych staje sie nowym ulubionym.

 • shtalman

  Oceniono 3 razy -1

  Jedyny prezent który może umilić mi święta to jak PiS-dzielstwo szlag trafi a Kulawemu Gnomowi endoproteza się skrzywi bo wolskiej produkcji z PGZu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX