Fajerwerki z akcyzą? Minister finansów tłumaczy swój pomysł. "Bywają niebezpieczne"

Tadeusz Kościński, pełniący od kilku tygodni funkcję szefa resortu finansów, wpadł na nowy pomysł, który może zwiększyć wpływy budżetu. Chodzi o objęcie fajerwerków akcyzą.

Fajerwerki sprzedawane w Polsce mogą zostać objęte akcyzą. Na ten zaskakujący pomysł wpadł Tadeusz Kościński, którego premier Mateusz Morawiecki wyznaczył kilka tygodni na stanowisko szefa resortu finansów.

Nie jest tajemnicą, że fajerwerki bywają po prostu niebezpieczne dla osób, które je odpalają

- stwierdził minister w rozmowie z portalem Money.pl

To oczywiście znaczący problem także dla właścicieli zwierząt. No i na końcu to również śmieci, które pozostają na chodnikach, trawnikach czy ulicach. Ktoś musi to potem sprzątać

- dodał. Szef resortu obiecał jednak, że w tym roku, z uwagi na kalendarz, nic się nie zmieni.

Fajerwerki to - ze względów ekologicznych - coraz mniej popularna tradycja. Sylwestrowe i noworoczne wystrzały są jednak wciąż elementem wielu miejskich i prywatnych uroczystości związanych ze świętowaniem rozpoczęcia nowego roku.

Kiedy można odpalać fajerwerki? W miejscach publicznych można to robić tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Używanie sztucznych ogni, fajerwerków, petard np. na ulicy w pozostałe dni wymaga zezwolenia. 

Czytaj też: Hausner: Kaczyński i Morawiecki przyznali publicznie, że weszliśmy w fazę spowolnienia

Na własnym terenie fajerwerki czy petardy możemy odpalać przez cały rok. Musimy tylko pamiętać, by nie naruszyć tym przepisów m.in. o zakłócaniu spokoju. 

5-minutowy pokaz sztucznych ogni może kosztować ok. 10 tys. zł. Koszt całej sylwestrowej imprezy może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Szósty minister PiS

Tadeusz Kościński przed objęciem sterów ministerstwa finansów był wiceszefem resortu. Był też wiceministrem przedsiębiorczości i technologii.

Wcześniej, od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK. Pracował również w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Kościński to szósty minister finansów PiS. Pierwszym ministrem finansów PiS był Paweł Szałamacha, który objął stanowisko w rządzie Beaty Szydło. Wytrwał niespełna rok. Po Szałamasze stery w Ministerstwie Finansów przejął Mateusz Morawiecki. Kierował resortem do stycznia 2018 r. (miesiąc wcześniej został premierem). Na początku 2018 r. tekę ministra przejęła Teresa Czerwińska, która w resorcie pojawiła się pół roku wcześniej. Jej miejsce zajął Marian Banaś. Ten odszedł do Najwyższej Izby Kontroli, a jego miejsce zajął Jerzy Kwieciński. Tadeusz Kościński jest szóstym szefem resortu od objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość

Więcej o:
Komentarze (21)
Fajerwerki z akcyzą? Minister finansów tłumaczy swój pomysł. "Bywają niebezpieczne"
Zaloguj się
 • tigr

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli ludek podkarpacki kupi sobie niebezpieczne fajerwerki, odstrzeli palce... ale akcyzą zasili budżet, z którego państwo mu wypłaci 500+, żeby ludek znów sobie kupił fajerwerki i odstrzelił palce??? Taki jest to rozumowania Pana ministra :D

 • krynolinka

  Oceniono 4 razy 4

  Samorząd sprzątający po hucznym Sylwestrze oczywiście zobaczy figę z makiem z tej akcyzy. Tadeusz jeszcze nie jesteś w pełni ukształtowanym pisowcem. Nie potrafisz wykombinować takiego wytłumaczenia dla skrojenia kieszeni podatników żeby sóweren łyknął bez popitki. Powiedz, że chociaż z promil na Palucha pójdzie..No nie daj się prosić..

 • maros116

  Oceniono 4 razy 4

  obligacje skarbowe 0 %
  akcyza na fajerwerki

  niezłego głąba wybrali

 • ahoy2

  Oceniono 2 razy 2

  Jedyny pomysł PISu, który mi sie podoba. Fajerwerki są idiotyczne, szkodliwe dla zwierząt, irytujące mądrych ludzi i zaśmiecające mi ogród, choć przecież fajerwerków nie używam. Może warto byloby pomysleć o jakimś placyku w każdym mieście, na którym każdy może sobie zrobić fajerwerka z siebie.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 2 razy 2

  Widać, że tonący brzytwy się chwyta. Nie ma kasy na plusy, a będzie jeszcze gorzej. Ja tam sobie poradzę, ale cieszy mnie to, że najbardziej po tyłkach dostanie suweren.

 • jarcys1973

  Oceniono 4 razy 2

  Parówki też niech obejma akcyza bo ich wybuchowy skład bywa niebezpieczny...dla żołądka...

 • hens

  Oceniono 1 raz 1

  To brak kasy u ministra strat jest niebezpieczny, a nie fajerwerki nad którymi pieczę ma sprawować op-łata koncesyjna, podatki i inne wynaturzenia ogłupiałego brakiem drobnych fiskusa

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 1 raz 1

  Obłóżcie akcyzą pomysły rządowe. Też bywają niebezpieczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX