Wybory w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson triumfuje. Według exit poll torysi wręcz zmiażdżyli Partię Pracy

Daniel Maikowski
Boris Johnson dopiął swego. Z sondaży exit poll wynika, że konserwatyści zwyciężyli w przedterminowych wyborach w Wielkiej Brytanii. Co więcej, zdobyli również oczekiwaną większość parlamentarną, co pozwoli Johnsonowi doprowadzić brexit do końca.

Partia Konserwatywna, na czele której stoi premier Boris Johnson, zwycięża w przedterminowych wyborach w Wielkiej Brytanii. Opublikowane tuż po zamknięciu lokali wyborczych sondaże exit poll dają torysom większość parlamentarną. Jeśli te wyniki się potwierdzą, ugrupowanie "BoJo" zdobędzie w Izbie Gmin 368 miejsc. Partia Pracy będzie mogła liczyć na 191 miejsc. Oprócz tego w parlamentarnych ławach zasiądą posłowie szkockiej SNP (55) oraz Liberalni Demokraci (13).

Boris Johnson i torysi nie tylko zwyciężyli w wyborach, ale uzyskali jednocześnie największą przewagę nad opozycją od czasów, gdy na brytyjskiej scenie politycznej dzieliła i rządziła "Żelazna Dama" - Margaret Thatcher.

Choć przedwyborcze sondaże początkowo dawały Partii Konserwatywną pewne zwycięstwo oraz solidną większość parlamentarną, to jednak w toku kampanii przewaga torysów zdawała się nieco słabnąć. Koniec końców, Boris Johnson dopiął swego i może odetchnąć. Ale tylko na chwilę.

Co to oznacza dla brexitu?

Zwycięstwo Partii Konserwatywnej oznacza, że Wielka Brytania niemal z całą pewnością wystąpi z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 roku. Johnson doprowadził do rozpisania przedterminowych wyborów głównie dlatego, że jego partia straciła większość w Izbie Gmin, a w takiej sytuacji nie mogłaby przegłosować nowej "umowy rozwodowej" Brukselą, którą wynegocjował "BoJo".

Teraz z przyjęciem umowy, która reguluje przyszłe relacje pomiędzy Wielką Brytanią oraz Unią Europejską, nie powinno być raczej problemu. Dlaczego raczej, a nie na pewno? Brytyjczycy w ostatnich miesiącach udowodnili, że w ich polityce pewna jest jedynie absolutna niepewność. 

Theresa May, poprzedniczka Johnsona, aż trzykrotnie nie potrafiła przepchnąć przez Izbę Gmin poprzedniej wersji umowy brexitowej, mimo że jej partia teoretycznie miała w tej izbie większość.

Co to oznacza dla funta?

Zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach to coś, czego inwestorzy się spodziewali. I na co liczyli. Scenariusz brexitu bez umowy lub dalszych przepychanek z UE się oddala. Wreszcie coś wiemy. W opinii analityków rynkowych po zwycięstwie Borisa Johnsona możemy spodziewać się lekkich wzrostów na giełdzie i umocnienia kursu funta. Trzęsienia ziemi na rynkach nie będzie.

Więcej o:
Komentarze (447)
Wybory w Wielkiej Brytanii. Znamy wyniki exit Poll. Boris Johnson wygrywa
Zaloguj się
 • 74polska

  Oceniono 53 razy 41

  Jak czytam te komentarze że UE jest zła itp to po prostu nóż w kieszeni się otwiera. UE dała jedną wielką zaletę, ale to mogą wiedzieć tylko osoby wiszące dalej niż swój talerz & od ponad 70 lat nie było wojny. Jak by ta UE nie była, wolę ja z wadami i z pokojem niż coś innego. A zdawać trzeba sobię sprawę iż pokój kosztuje, natomiast wojna więcej kosztuje.

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 66 razy 30

  Zdziwienie Brytyjczyków nastąpi szybko. Niestety, będzie już za późno...

 • antyvn

  Oceniono 33 razy 19

  Oby to "never ending story" dobiegło w końcu końca. Za jakiś czas UK dla UE będzie tym, czym Meksyk dla USA.

 • mazzini890

  Oceniono 42 razy 18

  Powolny koniec Uk nadchodzi . A Angole za parę lat zapłaczą. Oni wciąż się łudzą,że Europa im ustąpi i będą mieli przywileje w Ue bez bycia w niej. I że nic się nie zmieni. Oczywiście Anglia nie upadnie jak i reszta. Jakoś sobie poradzą. Ale rozpad UK się zbliża.Szkoci maja tego dość w Irlandii znowu konflikt może się rozpalić. A Londyn wojska do Edynburga nie pośle. I tak resztki imperium przemijają.

 • mazzini890

  Oceniono 32 razy 16

  Szkoci już mówią,że jeżeli Londyn będzie robił im obstrukcje t rozważą jednostronne ogłoszenie nie podległości lub drogę jaką do tej szły Kanada , Australia i Nowa Zelandia. A wiec stopniowe zrywanie Unii. i wyciszanie prerogatyw Londynu. A Johnson wojsk tam nie pośle. Angole w większości maja już unie gdzieś. Stopniowo odłączy się Irlandia Północna. A potem kraje dogadają się handlowo. I Anglia będzię terytorialnie taka jak w 1600

 • radeberger

  Oceniono 34 razy 16

  Znaczy, że ostatnie 3 lata nie nauczyły ich niczego. Żadnych przesunięć Brexitu więcej - czas w końcu skończyć ten cyrk, gdyż nie ma widać z kim rozmawiać po drugiej stronie La Manche.

 • antobojar1

  Oceniono 21 razy 15

  .. nieiwelu pamięta jak w 1973, Wielka Brytania, zwana w owym czasie "chorym człowiekiem Europy", błagała o przyjęcie do struktur eutopejskich..
  Przeciwni byli Gaullisci z Francji, wiedzieli że Brytyjczycy, kiedy się otrząsną, będą chcieli dominować.. i ..co robię najlepiej od stuleci.. MĄCIĆ, SPISKOWAĆ, KŁAMAĆ I ZDRADAZAĆ..
  NIE MA WĄTPLIWOŚCI ŻE BREXIT TO KLĘSKA DLA ZJEDNOCZONEGO kRÓLESTWA, a w perspektywie również dla Wspólnoty Narodów.

  Mrzonki o tym, że UK będzie wielkim pośrednikiem dla całego świata, kiedy Rosja i Chiny już podważyły unilateralny porządek rzeczy a globalizacja, wbrew oczekiwaniom twórców, idzie w obu kierunkach, a nie w jedny jak zakładali.. sprowadzą Angoli na ziemię...
  I dobrze.. bo potrzebne są tam zmiany...
  Anglia to jedyny kraj, gdzie niechęć do klasy posiadajęcej została sprytnie, przez stulecie, przekierowana na niechęć, a nawet nienawiść do obcych..
  A referendum było głosowaniem opartym na HATERIOTyżmie NIE NA PATRIOTYŹMIE...
  Anglicy głosowali na to czego nienawidzą, a nie na to co kochają...
  Unia powinna się zabezpieczyć regulacja, że opuszczający kraj nie może powrócić na łono Unii przez conajmniej 30 lat... Myślę ż niedługo będziemy im wysyłać paczki z żarełkiem, jak oni namw stanie wojennym... bez europejskich subsydiów dla rolnikó, ceny poszybują pod niebo, a w efekcie rolnictwo (marginalne zresztą) upadnie...
  Jeszcze jeden przypadek w historii, kiedy arogancja i chciwość elit doprowadziła kraj do upadku.. .. elity zabrały swoje tłuste tyłki i forsę do ciepłych krajów, a reszta płaciła wysoką cenę przez dziesięciolecia..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX