Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 8 tys. zł dochodu? Jak wysoka będzie jego rata? Zaskakujące kwoty

Bezdzietne małżeństwo zarabiające 8 tys. zł miesięcznie może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 880 tys. zł. Tak wysoka pożyczka pochłaniać będzie jednak miesięcznie prawie 50 proc. dochodu.

Jak wynika z porównania zamieszczonego przez bankier.pl, bezdzietne małżeństwo posiadające dochód w wysokości 8 tys. zł netto może otrzymać kredyt hipoteczny na 30 lat w wysokości od 700 do 880 tys. zł przy 20 proc. wkładu własnego. Na taką kwotę może liczyć dwójka osób zatrudnionych na umowie o pracę na czas nieokreślonych, która nie posiada żadnych zobowiązań finansowych oraz nienaganną opinię w Biurze Informacji Kredytowej

Kredyt hipoteczny. Rata może pochłonąć nawet 50 proc. dochodów 

Wśród 14 analizowanych banków jedynie sześć jest w stanie zaoferować pożyczkę w wysokości powyżej 800 tys. zł. Interesujące jest rozstrzał pomiędzy ofertami kredytowymi, gdyż w zależności od banku maksymalnie możemy otrzymać 880 tys. zł, a najmniej "zaledwie" 700 tys. zł. Średnia jest natomiast szacowana na 780-800 tys. zł. Pożyczki w tej wysokości pozwolą przy na zakup mieszkania o wartości oscylującej w granicach 1 mln zł. Co ciekawe, brak wkładu własnego nie wpływa w znaczący sposób na maksymalną zdolność kredytową. W takim wypadku banki byłyby w stanie zaoferować 860 tys. zł kredytu.

>>> Dowiedz się więcej: Kredyt po przebytym nowotworze. Choroba nie pozbawi nas już więcej zdolności kredytowej?

Dochód w wysokości 8 tys. zł. pozwala takiemu małżeństwo na posiadanie wysokiej zdolności kredytowej, ale wzięcie pożyczki wiązać się będzie jednak ze znacznym uszczupleniem budżetu domowego. W przypadku wyżej wymienionych kwot co miesiąc banki będą zabierać od 40 do 50 proc. miesięcznego dochodu

Kredyty hipoteczne nie należą do najbezpieczniejszych. Pamiętajmy o zmiennej stopie procentowej 

Należy pamiętać, że kredyty hipoteczne są udzielane przy zmiennej stopie procentowej, więc ich rata może w przyszłości wzrosnąć. Jest to wręcz bardzo prawdopodobne, bo obecnie WIBOR 3M znajduje się na rekordowo niskim poziomie 1,7 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że kredyty obciążają nawet 50 proc. miesięcznego dochodu, kolejne podwyżki mogłyby być nie do przeskoczenia dla takiego małżeństwo. 

Sprawdź także: 

Więcej o:
Komentarze (29)
Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 8 tys. zł dochodu? Jak wysoka będzie jego rata? Zaskakujące kwoty
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 9 razy 7

  Jutro będzie taki sam artykuł, tylko zmienią stawkę z 8000 na 7500. Potem na 8355, itd.

 • zakrzyczny

  Oceniono 4 razy 4

  później bezdzietne małżeństwo wywali się na bruk za niespłacane raty (przecież nikt pistoletu do głowy nie przykładał), mieszkanie trafi na rynek wtórny a ludkowie nadal będą bujać się z długiem :)

 • hunkyyankee

  Oceniono 2 razy 2

  Takie małżeństwo ciągnie z moich podatków jeszcze pińcetplusy

 • gr39

  Oceniono 10 razy 2

  Kto sponsoruje te artykuły ? Dwie osoby zarabiające we dwójkę 8000 nie powinny brać żadnego kredytu !

 • luki.wawa

  Oceniono 3 razy 1

  Ile to jest tak płynne że w marcu X ale już teraz np X - 40% a niektórych bankach nawet nic. A z drugiej strony jak ktoś się przygotuje odpowiednio wcześniej może napompować dochód.
  A co najważniejsze i tak blisko połowa to gotówka nawet przy drogich mieszkaniach. Polska to bogaty kraj przy tak niskich dochodach

 • marcin2pl

  0

  No przy takiej pensji można swobodnie wziąć już kredyt… My z żoną mamy podobny poziom, a spokojnie mogliśmy pozwolić sobie na zakup mieszkania na osiedlu Mój Ursus 😊

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 2 razy 0

  30 lat x 12 miesięcy x 4 tysie = prawie 1,5 mlna, czyli prawie dwa razy więcej niż wartość nieruchomości. A przecież nie wiadomo jakie będą koszty w przyszłości, jaka wartość nieruchomości... :D Złoty interes dla tysięcy polskich rodzin. :) Ale kto bogatemu zabroni.

 • lob2

  Oceniono 1 raz -1

  A kto ma takie dochody?????? wiem,że MOrawiecki powiedział,że Polacy są zamożniejsi ale nie zarabiają tyle ,tylko ok.25oo zł.więc kto może sobie kupićłaciło się tylko czynśz a teraz chcesz miećdach nad głową ,musisz kupić mieszkanie,tylko kogo na to stać????

 • pawelpap10

  Oceniono 1 raz -1

  Jak to „banki będą zabierać”? To ta umowa nie jest dobrowolna? Poza tym to jakiś dureń pisał ewidentnie zakładając ze nie ma inflacji i to nieszczęsne małżeństwo będzie zarabiać 8000zl przed następne 30 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX