Brexit. Obiecała, że zatrzyma Wielką Brytanię w UE. Skończyło się na wyborczej katastrofie

Jeremy Corbyn i Partia Pracy to nie jedynie wielcy przegrani wyborów w Wielkiej Brytanii. Fatalny wynik zanotowali również Liberalni Demokraci, czyli trzecia siła w parlamencie. Ich liderka, Jo Swinson, nie zdobyła mandatu i już zapowiedziała swoją rezygnację.

Liberalni Demokraci, którzy są wielkimi orędownikami pozostania Wielkiej Brytanii w UE, zdobyli w czwartkowych wyborach 11 mandatów. To wynik znacznie gorszy od oczekiwań. Ba, jest nawet gorszy od tego osiągniętego w 2017, gdy ugrupowanie to zapewniło sobie 12 mandatów.

Co gorsza, liderka Liberalnych Demokratów, Jo Swinson, sama nie zasiądzie nawet w Izbie Gmin. Przegrała bowiem w swoim okręgu Dunbartonshire East z kandydatą Szkockiej Partii Narodowej Swinson nazwała ten wynik "dużym rozczarowaniem". Stwierdziła jednak, że jest dumna z faktu, że w tych wyborach jej partia stanęła po stronie otwartości, hojności oraz nadziei.

Dla milionów obywateli w naszym kraju te wyniki przyniosą strach i przerażenie, podczas gdy ludzie szukają nadziei. Nadal uważam, ze jako kraj możemy być ciepli, hojni i otwarci na innych, a dzięki współpracy z naszymi najbliższymi sąsiadami możemy osiągnąć znacznie więcej

- podkresliła Jo Swinson, która  ogłosiła już rezygnację z kierownictwa partią.

Chciała wycofać wniosek o brexit. Przegrała

Jeszcze miesiąc temu przedwyborcze sondaże dawały Liberalnym Demokratom wynik wyborczy na poziomie 20 proc., co mogłoby się przełożyć na 80 miejsc w Izbie Gmin. Sytuacja zmieniła się diametralnie pod koniec kampanii, gdy Jo Swindon złożyła wyborcom zaskakująca obietnicę.

Zapowiedziała, że w przypadku zwycięstwa pierwszą decyzją jej partii będzie wycofanie wniosku o brexit. Co istotne, Jo Swindon nie zamierzała nawet uzależniać tej decyzji od ewentualnych wyników ponownego referendum brexitowego. Jej decyzja miała być bezwarunkowa.

Tak jednoznaczne postawienie sprawy nie mogło się spodobać wyborcom. Im bliżej wyborów, tym poparcie dla Liberalnych Demokratów topniało. Ostatecznie skończyło się na  11 mandatach. To jeden z najgorszych wyników w historii. Gorzej było tylko w 2015, gdy LD zdobyli 8 mandatów.

Więcej o:
Komentarze (26)
Brexit. Obiecała, że zatrzyma Wielką Brytanię w UE. Skończyło się na katastrofie
Zaloguj się
 • kaktus-2

  Oceniono 19 razy 15

  To tak jak u nas... Jak baby wywaliły Rysia pysia to położyły Nowoczesną w niecały rok... :)

 • strange_email

  Oceniono 9 razy 5

  Swinson musiala przegrac bo, po pierwsze, jest niewiarygodna bo cala jej historia glosowan jest zbiezna z tym, jak glosowali Cuntserwatysci a po drugie jest kiepskim mowca, ma zle ustawiony skrzeczacy glos i zdradza objawy mentalnosci przekupki, niestety.

 • qawsedrftg

  Oceniono 28 razy 2

  Pewien oficer Armii Czerwonej w 1945 zapytał Niemców: po co wam to było? Mieliście bogactwo w porównaniu do nas i jeszcze wam było mało. To teraz będzie kara.

  Tak samo z UE. Miała być unia gospodarcza państw narodowych. Po co więc marksizm kulturowy? Po co uchodźcowanie, dżenderowanie, politpoprawność, likwidacja resztek przemysłu w imię CO2 który i tak będzie wyemitowany gdzie indziej?

 • mr.knox

  Oceniono 5 razy 1

  Tak koncza przydoopasy brukselskiego rezimu, ktorzy sprzeciwiali sie woli narodu.

 • czarna.stopa

  0

  Raz piszecie Swinson, innym razem Swindon, litości..
  A tak na marginesie przegrała o 149 głosów - takie są uroki JOW-ów.

 • juha

  0

  Powtórka z rozrywki. Ludzie takie rzeczy pamiętają. PO też wyrzuciła do kosza wnioski o referendum podpisane przez ponad milion obywateli i wiadomo jak skończyła.

 • tmaron

  Oceniono 10 razy 0

  Niestety mamy czas populistów, ludzi, którzy bazują na obiecywaniu wszystkiego co ludziom się podoba. Nie jest to dobry kierunek. Ludzie u władzy powinni mieć świadomość do czego dążyć ma kraj w horyzoncie czasowym dłuższym niż kadencja sejmu czy życie jednego pokolenia. Dewastacyjna gospodarka da w końcu skutek taki jak spadek komety na ziemie. Mówienie tak jak @qawedrftg, że walka z emisją CO2 jest bez sensu, prowadzi nas na skraj katastrofy, wyginięcie gatunku. Czy do tego mamy dążyć? Wyobraźcie sobie, że zostaną wycięte wszystkie lasy, drzewa a emisja CO2 będzie rosła. Jak myślicie czy zawartość CO2 w powietrzu wzrośnie czy zmaleje? Zdrowia życzę.

 • tsa69

  Oceniono 16 razy -8

  Brawo Angole pokazaliście co myślicie o Brukselskich komunistach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX