Ceny warzyw o 16 proc. w górę, wywozu śmieci o 31 proc. GUS podał nowe dane o inflacji w Polsce

Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że w listopadzie wskaźnik inflacji wzrósł o 2,6 proc. w porównaniu ze stanem rok temu. Dane GUS wskazują na spory wzrost m.in. cen żywności czy książek. Ale historycznie wysokie tempo wzrostu cen widać szczególnie w przypadku usług. Chodzi choćby o wywóz śmieci czy wizyty u lekarza albo fryzjerki.

Główny Urząd Statystyczny potwierdził w piątek swój szybki szacunek inflacji, wskazując, że tempo wzrostu cen w listopadzie br. wyniosło 2,6 proc. w porównaniu z listopadem 2018 r.

Tym samym ogólnie tempo wzrostu cen i usług konsumpcyjnych w polskiej gospodarce jest niemal "w punkt" zgodne z założeniami Narodowego Banku Polskiego - cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. (z dopuszczalnym odchyleniem o +/- 1 p.proc.).

embed

Żywność droższa o 7 proc.

Oczywiście co innego jednak ogólny wskaźnik, a co innego szczegóły. Nie da się ukryć, że dane potwierdzają to, na co często słychać w ostatnim czasie narzekania Polaków, czyli rosnące ceny żywności. W listopadzie były one o 7 proc. wyższe niż rok temu, co jest jednym z wyższych odczytów w ostatnich latach. Bardziej szczegółowe dane GUS pokazują, że np. owoce podrożały o 15 proc., warzywa o 16 proc., cukier o 24 proc., ryż o 6,9 proc., mąka o 8 proc., a mięso o 9,2 proc. (w tym wędliny o 9,5 proc., mięso wieprzowe o 16,1 proc.). Chociaż oczywiście z drugiej strony można wymienić np. jaja czy masło, które w ciągu roku potaniały kolejno o 5,6 i 9,3 proc.

embed

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda tłumaczy, dlaczego rosną ceny. Zaskakujące twierdzenia głowy państwa

>>> Nadchodzą porażające ceny prądu? Rząd zamroził je przed wyborami, teraz przyjdzie rachunek

Usługi mocno drożeją

W danych GUS od przynajmniej kilku miesięcy widać jednak jeszcze coś innego, a mianowicie szybko drożejące usługi. W listopadzie br. ogółem były one o 5,3 proc. droższe niż rok temu. Jak zwracają uwagę analitycy mBanku, to prawdopodobnie najszybsze tempo wzrostu cen usług w okresie obowiązywania obecnego celu inflacyjnego, tj. od początku 2004 r.

W dziedzinie usług prym wiodą ceny wywozu śmieci. Te, według danych GUS, w ciągu roku poszły w górę aż o 31,4 proc.! Ale wyraźnie rosną także np. ceny usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych (o 5,6 proc.), usług lekarskich (o 6,1 proc.), usług stomatologicznych (o 4,5 proc.), usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (czyli wszelkich fachowców - o 5,6 proc.) czy usług telekomunikacyjnych (o 4,1 proc.).  

Jeszcze pół roku temu, gdy roczne tempo wzrostu cen usług lekarskich przekroczyło 5 proc., pisaliśmy, że rosną one "najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu". Teraz już żadnych wątpliwości nie ma. Przynajmniej od początku 2002 r. ("przynajmniej", bo tyle wstecz sięgają dostępne dane GUS) usługi lekarskie nie drożały w takim tempie.

embed

Przyczyny rosnących cen usług są oczywiście różne. W przypadku cen wywozu śmieci chodzi m.in. o koszty dostosowania do nowych przepisów, ale np. w przypadku cen u lekarzy to m.in. efekt rosnącego popyt na ich usługi przy ograniczonej liczbie medyków. W niektórych branżach - np. kosmetycznej czy fryzjerskiej - swoje robi także presja płacowa i wzrost wynagrodzeń przy jednocześnie niemożliwej do szybkiego podniesienia produktywności. Trudno byłoby zakładowi fryzjerskiemu z dnia na dzień zacząć obsługiwać znacznie więcej klientów - wobec czego podnosi ceny.

Więcej o:
Komentarze (107)
Ceny warzyw o 16 proc. w górę, wywozu śmieci o 31 proc. GUS podał nowe dane o inflacji w Polsce
Zaloguj się
 • ghs blar

  Oceniono 43 razy 35

  Adrian mówił że to normalne. Że to przez rosnącą pensję minimalną. Ale my się nie damy. Będziemy podnosić szybciej pensje niż oni ceny ! Każdy Polak zasługuje na to by znów zostać milionerem! Aby potem móc sobie kupić za to lizaka. Polska Wenezuelą Europy ! Niech żyje nam !.

 • kataryniarski

  Oceniono 36 razy 30

  Spoko, jak po Nowym roku wzrośnie cena wódki to suweren się obudzi! :D

 • piotr33k2

  Oceniono 33 razy 27

  za PO ceny żywności praktycznie przez 8 lat stały w miejscu i wachały tylko okresowo ,była deflacja a nie inflacja jak obecnie ,pensja minimalna co mało kto już pamieta rosła co roku zimą o całe sto zł brutto. i komu to przeszkadzało ?

 • fafikrafikpadre

  Oceniono 33 razy 25

  Realna inflacja to ok. 10% rdr. Przeciętny Polak nie kupuje lokomotyw i promów pełnomorskich ,które tanieją.GUS jest niemiarodajny.

 • tinley

  Oceniono 31 razy 25

  Inflacja = 2.5%. Wg gus polak nie je nie pije, nie wyrzuca śmieci chyba że jest w lesie a mieszkania ogrzewa spożywając samogon.
  Macie qrwa swoją inflację. Ten kraj to po prostu jedno wielkie zagłębie złodziejstwa. Nigdy nie zainwestuję w cokolwiek cs ma PL przy numerze czy nazwisku i na czym to zasrane państwo może położyć łapę. Na GPW i PPK zwłaszcza

 • jednooki.pirat

  Oceniono 24 razy 22

  Wszystko podrożało o jakieś 10-20%, więc średnio wychodzi 1.5% inflacji tak pisowskim okiem.

 • jasnowidz666

  Oceniono 21 razy 19

  Pokażcie mi takie miejsce w kraju gdzie wywóz śmieci zdrożał o 31 %. Ja płacę przeszło dwukrotnie więcej - i z tego, co wiem wszędzie jest podobnie. I tym, którzy zaraz napiszą, że to przez PO z góry komunikuję, że zarówno wójt jak i rada - to ludzie wybrani z listy PiS.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 21 razy 17

  Ludzie, żryjcie lokomotywy! Mają dużo żelaza!

 • Konto Fikcja

  Oceniono 23 razy 17

  Skąd bierzecie te fikcyjne dane śmieci 31%x10 , warzywa 16%x 2 co najmniej, GUS to usługowy pis'-dzielców pospolitych kłamców

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX