Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla i nie zrzuci się na "trzynastki" dla emerytów. Jest rozporządzenie

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia zakładającego zaniechanie poboru podatku PIT oraz daniny solidarnościowej od Nagrody Nobla. W kieszeni Olgi Tokarczuk zostanie ok. 1,25 mln zł.

Trzeba było na to poczekać ponad dwa miesiące, ale Ministerstwo Finansów w końcu wywiązało się z obietnicy byłego już szefa resortu Jerzego Kwiecińskiego i przygotowało projekt rozporządzenia zwalniającego Olgę Tokarczuk z podatku dochodowego od otrzymanej Nagrody Nobla. Dokument trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Na razie tylko do końca 2021 r.

Dokładnie rzecz ujmując, zaniechanie poboru podatku PIT będzie dotyczyło dochodów z tytułu Nagród Nobla osiągniętych do końca 2021 r.

Ten termin graniczny może zaskakiwać - w końcu resort finansów jednoznacznie zapowiadał, że zwolnienie będzie dotyczyło wszystkich przyszłych polskich noblistów. Wygląda jednak na to, że na razie Ministerstwo Finansów reaguje na bieżąco. W uzasadnieniu rozporządzenia resort tłumaczy, że w późniejszym czasie planuje wprowadzić do ustawy o PIT kompleksowe regulacje co do braku podatku od Nagrody Nobla.

Zaniechanie poboru podatku od Nagrody Nobla będzie dotyczyło laureatów we wszystkich dziedzinach, w tym także ekonomii (formalnie to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla - i jest fundowana przez Szwedzki Bank Narodowy, a nie przez Fundację Noblowską).

>>> Olga Tokarczuk na czerwonym dywanie przed filharmonią

Olga Tokarczuk zaoszczędzi 1,25 mln zł

Z uzasadnienia do rozporządzenia wynika, że Olga Tokarczuk nie tylko nie zapłaci podatku dochodowego od Nagrody Nobla (32 proc.), ale także tzw. daniny solidarnościowej, czyli 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. Danina solidarnościowa jest jednym ze źródeł finansowania Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - tego, który (zgodnie z projektem ustawy, który niedawno przeszedł przez Sejm) ma został przemianowany na "Fundusz Solidarnościowy" i finansować m.in. "trzynastki" i "czternastki" dla emerytów i rencistów.

Jak wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów, szacunkowy podatek dochodowy oraz danina solidarnościowa od Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk wyniosłyby ok. 1,25 mln zł.

Wysokość Nagrody Nobla to 9 mln koron szwedzkich, czyli przy obecnym kursie niemal 3,7 mln zł. Zwolnienie podatkowe dotyczy rzecz jasna wyłącznie dochodów z tytułu Nagrody Nobla.

Więcej o:
Komentarze (305)
Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla i nie zrzuci się na 'trzynastki' dla emerytów. Jest rozporządzenie
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 30 razy 18

  No nie wiem..... Rozumiem sukces i gratuluje ale znowu mam jasny sygnał od rządzących że prawo to tylko taka książeczka i nie jest takie samo dla wszystkich bo nagle jakiś tam pan może zadecydować że ta pani nie zapłaci podatku. Mnie tam z PITU ,VATU ,ZUSU i pierdyliona innych haraczy nikt nie zwalnia. Troche to nie jest w porządku. Tym bardziej że tej pani nawet po opodatkowaniu zgodnym z prawem została by całkiem niezła suma której sie nie spodziewała.

 • paper-reader

  Oceniono 37 razy 15

  Takie formalne rozwiązanie uważam za błędne. Podatek powinien płacić każdy. To ministerstwo kultury, prezydent lub kto tam jeszcze powinien dołożyć swoją nagrodę (też opodatkowaną), aby uzupełnić ewentualny ubytek netto. Niby ten sam efekt, ale nie budujemy podatkowego systemu wyjątków.

 • nennane

  Oceniono 30 razy 14

  Wszyscy powinni płacić takie same podatki, i górnicy, i rolnicy, i księża i nobliści.

 • Jan Kos

  Oceniono 53 razy 11

  I słusznie. Kobieta ciężko zapracowała na tę nagrodę. Emeryci powinni upomnieć się o kasę od darmozjadów w koloratkach.

 • latozradiem

  Oceniono 24 razy 10

  Jak znam panią Tokarczuk to na pewno podzieli się sama i dobrowolnie tą nagrodą, da pewnie cos biednym dzieciom, niepełnosprawnym, albo innym potrzebującym, To szlachetna kobieta o wielkim sercu.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 28 razy 10

  "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych"

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 13 razy 9

  Kiedy protest Razemowców?

 • jasmil82

  Oceniono 8 razy 8

  Słusznie, podatek od nobla zniechęcał do zdobywania tej nagrody. Po tej zmianie będziemy mieć cały wysyp noblistów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX