"500 plus" już nie działa? Większość Polaków pesymistyczna. Spodziewa się stagnacji lub recesji

Polacy, nawet ci, którzy pobierają świadczenie "500 Plus", spodziewają się w przyszłym roku stagnacji lub recesji. Jedynie nieco ponad jedna trzecia twierdzi, że czeka nas wzrost gospodarczy.

>>> Zobacz także: Opozycja dostrzega zagrożenie dla programu "500 Plus". Problemem mają być rządy PiS

Pracownia IBRiS zbadała na zlecenie "Rzeczpospolitej" nastroje wśród Polaków. Wyniki są nieco zaskakujące - większość spodziewa się bowiem, że sytuacja w przyszłym roku się pogorszy lub nie ulegnie zmianie.

Na pytanie "Czy Pana/Pani Zdaniem w przyszłym roku Polska doświadczy recesji, spadku rozwoju gospodarczego" twierdząco odpowiedziało 26,7 proc. badanych. Stagnacji spodziewa się z kolei 27,3 ankietowanych. Razem daje to wynik 54 proc., którzy nie widzą powodów do optymizmu.

Wzrostu gospodarczego spodziewa się nieco ponad jedna trzecia badanych - 34,4 proc. 11,6 proc. nie ma na ten temat zdania.

"500 Plus" nie działa? Pesymizm wśród beneficjentów

Co szczególnie istotne, wśród beneficjentów programu "500 Plus" 41 proc. osób spodziewa się w przyszłym roku stagnacji. 27 proc. spodziewa się natomiast recesji. Pesymistów jest zatem więcej, niż dla uśrednionego wyniku badania. W grupie beneficjentów najważniejszego programu PiS mniej jest z kolei tych, którzy spodziewają się wzrostu - 29 proc.

Zwolennicy rządu optymistyczni

Jeszcze ciekawiej wyniki badań wyglądają, jeśli rozbić je na sympatie polityczne ankietowanych. 56 proc. wyborców PiS spodziewa się rozwoju, 25 proc. obawia się stagnacji lub rozwoju. 86 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej przyszły rok widzi w złych barwach, 6 proc. wierzy we wzrost gospodarczy.

Czytaj też: Nowe dane GUS z gospodarki rozczarowują. "Spowolnienie w Polsce stało się faktem", ścięta prognoza na 2020 r

Kolejna ścięta prognoza dla PKB Polski

Czy Polskę czeka w przyszłym roku stagnacja lub recesja? Przyszłość przewidzieć trudno, jednak według ekonomistów czeka nas dalszy wzrost PKB. Problem polega na tym, że, wedle prognoz, dynamika wzrostu ma być zdecydowanie słabsza.

Ekonomiści banku Credit Agricole ścięli prognozy dotyczących PKB do 4,2 proc. w tym roku (z 4,4 proc.) i 3,0 proc. w przyszłym (z 3,5 proc.). W 2021 roku ich zdaniem sytuacja już lekko się poprawi i PKB urośnie o 3,3 proc. Warto przypomnieć, że według GUS PKB w roku 2018 wyniósł aż 5,1 proc. Różnica pomiędzy przyszłym rokiem a zeszłym jest zatem spora, chociaż o recesji mowy nie ma. Będziemy po prostu rozwijać się wolniej.

Więcej o:
Komentarze (45)
"500 plus" już nie działa? Większość Polaków pesymistyczna. Spodziewa się stagnacji lub recesji
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 21 razy 13

  Jeśli już nawet beneficjentom pisowskiego socjalu brakuje nadziei na przyszłość, to co mają powiedzieć ci, którzy za ten socjal wyłącznie płacą?

 • paseo

  Oceniono 13 razy 9

  PKB dla Polski zostalo sciete do zaledwie + 2,2 %,bezrobocie zaczyna znowu rosnac.Wedlug GUS inflacja bedzie za moment + 4 % a jaka jest ,widzi akzdy.Produkcja przemyslowa prawie zero,konsumpcja juz minimalny wzrost,produkcja stali na leb na szyje w dol,ale zadluzenie Polski rekordowo i historycznie wysokie,az ponad Bilion i Sto miliardow zl i rosnie.Polska wymiera najszybciej w Unii a ponad 600 000 ludzi zyje w nedzy i ten obszar powieksza sie anwet wedlug GUS.mamy najgorsz epowietrze w Europie i najwieksza smiertelnosc z tego powodu.Skad wiec ma byc optymizm??Adzis na dodatek ZUS ostzregl,z eprzyszle emerytury beda mniejsz eniz cwierc pensji a potem coraz nizsze.

 • pardonsik

  Oceniono 13 razy 7

  Dobra zmiana - zdoiła śmietankę wypracowaną przez ostatnie 30 lat ... Szybko im poszło , pisowskim geniuszom i pociotkom upasionym na spółkach skarbu państwa i rozbuchanych ministerstwach.

 • lkolesio

  Oceniono 1 raz 1

  Stosując pewne porównania cen te 500 jest w tej chwili warte 320. Lumpenelektorat sprzedaje się za co raz marniejszą kasę.

 • sieradz2

  0

  Jest dobrze, ale nie tragicznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX