Holandia zmieniła nazwę. Koniec skojarzeń z narkotykami i legalną prostytucją?

Nazwa "Holandia" od 1 stycznia 2020 przestała istnieć. Wraz z początkiem nowego roku wszystkie urzędy i instytucje państwowe muszą korzystać z określenia "Niderlandy". Powodem zmiany były skojarzenia z liberalnym podejściem do narkotyków i usług seksualnych.

Rząd Holandii zagłosował w tej sprawie już kilka miesięcy temu. Celem zmiany jest m.in. chęć zerwania z obecnym wizerunkiem państwa. Władze kraju twierdzą, że Holandia (Holland) kojarzy się głównie z narkotykami oraz świadczeniem usług seksualnych. Z tego powodu na arenie międzynarodowej jedyną używaną formą będą od teraz Niderlandy (The Netherlands).

Holandia zmieniła nazwę. Niderlandy to powrót do korzeni

Od 1 stycznia 2020 roku, wszystkie państwowe instytucje, urzędy oraz firmy muszą korzystać z oficjalnej nazwy. Nowa nazwa ma przynieść zmianę w postrzeganiu państwa na arenie międzynarodowej oraz wpłynąć na zmniejszenie ruchu turystycznego. Co ciekawe, Amsterdam i Rotterdam nie są w stanie poradzić sobie z tak dużym zainteresowaniem ze strony turystów, którzy odwiedzają kraj głównie ze względu na liberalne podejście wobec świadczenia usług seksualnych i narkotyków. Pierwsze z miast zdecydowało się również porzucić legendarny termin "Dzielnica Czerwonych Latarni". 

Nowa-stara nazwa będzie promowana podczas wydarzeń na arenie międzynarodowej, jak chociażby Eurowizja czy igrzyska olimpijskie w Tokio. Rządowa zmiana nazwy nie oznacza jednak, że inne kraje będą się musiały się posługiwać określeniem Niderlandy.  

Nazwa Niderlandy (Nederland) używana jest zamiennie od wielu lat. W wolnym tłumaczeniu oznacza region nizinny. Takie określenie po raz pierwszy pojawiło się XVII wieku. Holandia to natomiast nazwa regionu kraju, w którym znajdują się dwa wyżej wymienione miasta. Wkrótce przekonamy się, czy w 2020 roku pożegnaliśmy Holandię słynącą z usług seksualnych oraz narkotyków, a powitaliśmy Niderlandy, kraj rowerów, tulipanów i wiatraków. 

Więcej o:
Komentarze (67)
Holandia zmieniła nazwę. Koniec skojarzeń z narkotykami i legalną prostytucją?
Zaloguj się
 • cezaryk

  Oceniono 27 razy 15

  Gdziekolwiek za granicą:
  – Where are you from?
  – I'm from Poland.
  – Ah! Holland, Holland! Great country :)

 • helwiusz

  Oceniono 10 razy 8

  Przecież "Holland" nigdy nie było oficjalną nazwą tego państwa; to zawsze było okeślenie nieformalne. Oficjalna nazwa to Królestwo Niderlandów, Koninkrijk der Nederlanden, jak pamięcią sięgnę.
  Ciekaw jestem, co konkretnie uchwaliły w tej sprawie władze holenderskie, bo z banialuków publikowanych w 'gazecie' nie sposób się zorientować.

 • justas32

  Oceniono 13 razy 7

  Polska powinna zmienić nazwę bo obecna kojarzy się z prostytucją polityczną. Nazwa Wolska pasowała by jak znalazł ...

 • mineteman

  Oceniono 14 razy 6

  Kacapy odetchnęły z ulga. Nie będą musieli płacić odszkodowań Holandii za zestrzelenie MH17 - "Holandia?! Nie ma takiego państwa, jest Lądek Zdrój".

 • jo81

  Oceniono 10 razy 6

  to my na Wolska !

 • kato-rznik

  Oceniono 11 razy 5

  "Nazwa "Holandia" od 1 stycznia 2020 przestała istnieć" - licealista nadal na stażu u was?
  Nazwa nie "przestała istnieć", tylko przestała oficjalnie obowiązywać. Ale istnieje nadal, patrzcie, np. tutaj: Holandia, Holandia, Holland, Holland, Hollllllllaaaaaaand!!!!!!

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 11 razy 5

  George: What is Holland?
  Jerry: What do you mean, what is it? It's a country right next to Belgium.
  George: No, that's the Netherlands.
  Jerry: Holland is the Netherlands.
  George: Then who are the Dutch?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX