500 Plus na pierwsze dziecko. Do kiedy wniosek? Jakie zmiany w 2020 roku?

Program 500 plus będzie obowiązywać również w 2020 roku. Rząd zdecydował się jednak wprowadzić zmiany, które będą pewnym udogodnieniem dla uczestników programu.

Do ostatniej zmiany w funkcjonowaniu 500 plus doszło w lipcu 2019 roku, kiedy to rząd zdecydował się, że świadczenie otrzymywać będzie można na wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na zarobki rodziców.  

"500 plus" na pierwsze dziecko. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o 500 plus można złożyć drogą elektroniczną bądź tradycyjnie, w odpowiednim urzędzie. E-wnioski można składać od 1 lipca 2019 roku za pośrednictwem:

 • PUE ZUS,
 • portalu empatia.mrpips.gov.pl,
 • bankowości elektronicznej. 

Miesiąc później rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w formie papierowej, składane osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. 

Osoby, które złożyły wnioski do 30 września ubiegłego roku, mogły liczyć na wyrównanie świadczenia za lipiec, sierpień oraz wrzesień. Spóźnialscy mogą liczyć jedynie na dodatek jedynie za miesiąc, w którym złożyli wniosek. W 2020 roku nie zmienił się tryb składania wniosków dla osób, które rozpoczynają korzystania z programu 500 plus. 

Przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko jest sporym obciążeniem dla budżetu państwa. Świadczenie dostaje bowiem 6,8 mln dzieci, a nie 3,6 mln, jak miało to miejsce jeszcze nieco ponad pół roku temu. W ramach 500 plus wydano już 87,4 mld zł. Do czerwca prawdopodobnie pęknie granica 100 mld zł, gdyż w 2020 roku koszt programu wzrośnie do prawie 40 mld zł.

500 plus. Bez wniosków w 2020 roku

Rodzice nowo narodzonych dzieci muszą składać wnioski, ale dla większości świadczeniobiorców w 2020 roku zmienia się termin składania wniosków. Wszystko spowodowane jest tym, że w ubiegłym roku świadczenia przyznawane były aż do ma 2021 roku. W najbliższych 12 miesiącach rodzice unikną zbędnych formalności, gdyż wnioski na okres od czerwca 2021 roku do maja 2022 będą składane dopiero za kilkanaście miesięcy. 

Więcej o:
Komentarze (12)
500 Plus na pierwsze dziecko. Jak złożyć wniosek? Jakie zmiany w 2020 roku?
Zaloguj się
 • ryjaroslawa

  Oceniono 4 razy 4

  A nie lepiej podnieść kwotę wolną od podatku, żeby "nagrodzić" tych, którzy pracują?

 • kataryniarski

  Oceniono 7 razy 3

  Łapówka dla suwerena.

  Polaków (przynajmniej jakąś ich część!) można tanio kupić jednak...

 • polakpl

  Oceniono 2 razy 0

  Potrzebny program aby wspierać wychowanie dzieci. To lepsze niż marnotrawienie kasy na usługi publiczne które i tak będą marnej jakości. Lepiej to 500 przeznaczyć na usługę którą wybierze konsument pobudzając konkurencyjność.

 • krzy-czy

  Oceniono 2 razy 0

  moja latorośl jest SAMOTNĄ MATKĄ.
  zastrzyk 500zł jest dla niej sporą pomocą dla 6-letniego dziecka.
  czy koniecznie musi być pisiarą.?
  nie. ma serduszko zdeycydowania po lewej stronie.
  nie skłąniajcie jej swą wredną pisaniną, żeby oddała głos na dudę.

 • fazer5

  Oceniono 3 razy -3

  proszę pamietać, że według światłych tutejszych forumowiczów 500+ bierze tylko patologia i przepija, natomiast sympatycy opozycji wzdrygają się na samą myśl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX