PIT. Fiskus będzie ścigać podatników, którzy stosowali legalne przepisy? Przez ustawę z 2016 roku

Od 2016 roku w Polsce obowiązuje bardziej restrykcyjne prawo dotyczące podatków. Rządowa Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania uważa, że przepisy, na mocy których podatników można rozliczać dziś, da się zastosować wstecz. W jaki sposób?

Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, ciało doradcze Ministerstwa Finansów, wypowiedziała się w kwestii rozliczania podatków.

Zdaniem Rady przepisy z 2016 r., które utrudniają tzw. optymalizację podatkową w przypadku podatników PIT, można zastosować "za okres sprzed ich obowiązywania" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Rafał Iniewski, członek rady, tłumaczy, że tzw. klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania można użyć w stosunku do "korzyści powstałych w 2016 roku", bo pozwalają na to przepisy przejściowe.

Budżet może zyskać miliony

Stanowisko rady dotyczyło trojga podatników, którzy rozliczali sprzedaż udziałów. Powołując się na przepisy obowiązujące do 2016 roku, od operacji nie odprowadzili oni podatków. Klauzula przeciwdziałająca unikaniu opodatkowania weszła bowiem w życie dopiero w połowie roku. Zdaniem Rady przepisy da się jednak zastosować i podatnicy mogą zostać obciążeni za operacje, które przeprowadzili przed zaostrzeniem prawa.

O tym, w jaki sposób fiskus może jednak skłonić do zapłaty zobowiązania, przekonał się przedsiębiorca z Podlasia. Tamtejsza Krajowa Administracja Skarbowa zainteresowała się jednym z podatników po tym, jak dokonał on likwidacji spółki. Sposób, w jaki przeprowadził operację, sprawił, że uniknął konieczności uiszczenia podatku w wysokości 55 mln.

Urzędnicy stwierdzili, że w tym wypadku miała miejsce tzw. agresywna optymalizacja podatkowa. Działanie, którego celem było znaczące zaniżenie podatku, zostało podważone. Stanowisko Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania może sprawić, że podobnych sytuacji będzie więcej.

Czytaj też: Skąd w budżecie miliardy? SGH obala mit rządu. Uszczelnienie "nie przyniosło oczekiwanego efektu"

Budżet może na tym zyskać, bo przedsiębiorca z Podlasia ostatecznie postanowił nie walczyć z fiskusem. Po odrzuceniu odwołania wpłacił zaległość w kwocie 55 mln zł - nie zdecydował się na proces sądowy.

Jak działa klauzula, którą może stosować fiskus?

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, zwana potocznie klauzulą obejścia prawa, może być stosowana przy interpretacji działań podatnika. Na mocy przepisów fiskus może stwierdzić, że podatnik stworzył sztuczną, oderwaną od realiów gospodarczych konstrukcję prawną tylko po to tylko, by uniknąć zapłaty podatku bądź go obniżyć.

Jeśli urzędnicy uznają, że jakieś działanie podatnika ma na celu przede wszystkim zapłacenie przez niego niższego podatku, może to działanie unieważnić. I nakazać zapłatę wyższego podatku. 

Więcej o:
Komentarze (74)
Fiskus będzie ścigać podatników, którzy stosowali legalne przepisy? Przez ustawę z 2016 roku
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 69 razy 69

  Donoszę na siebie, że kupuję produkty na promocjach i przecenach i w ten sposób uszczuplam należności z tytułu VAT. Gdybym kupował towary drożej zapłaciłbym wyższy VAT.

 • coleslaw77

  Oceniono 53 razy 53

  Szkoda, że Banasia nie ścigają. Przecież sam się przyznał, że zaniżał czynsz, żeby nie płacić podatku.

 • mobisek

  Oceniono 50 razy 48

  Proszę mi podać jakikolwiek inny cel przejścia na podatek liniowy niż obniżenie podatku. Czy ich też fiskus poprosi za rok lub dwa o "dopłatę"?
  Wniosek: Jeśli stosowanie legalnych przepisów może być karalne, to znaczy, że ustawodawca nie umie ich uchwalać. Konsekwencje prawne powinni ponosić ci geniusze, którzy to uchwalają.

 • gedko

  Oceniono 42 razy 42

  Prawo będzie stosowane wstecz w stosunku do każdego z kogo da się wydusić choćby przysłowiową złotówkę. A jak zdecyduje się pójść do sądu, to czekają już tam sędziowie z "dobrej wymiany".

 • florian88

  Oceniono 41 razy 41

  OK.Jak któryś ze skarbówki naruszy przepisy ruchu drogowego albo prawo karne to sędziowie powinni stosować tylko "górną półkę " powołując się właśnie na ich działania.

 • alexander59

  Oceniono 40 razy 40

  "Jeśli urzędnicy uznają, że jakieś działanie podatnika ma na celu przede wszystkim zapłacenie przez niego niższego podatku, może to działanie unieważnić. I nakazać zapłatę wyższego podatku".
  I to ma być państwo prawa? " Widzi mi sie " urzędnika? Tak będzie wglądało nasze życie bez wolnych sądów i niezależnych sędziów !!!

 • zgred151

  Oceniono 35 razy 33

  Wraca stalinowska zasada by wykrywac i karac tzw kułakow

 • indan

  Oceniono 30 razy 30

  Fiskus zawsze traktował podatnika jak wroga, którego należy łupić.

 • dublet

  Oceniono 27 razy 27

  KAS i STASI wyrwą każdą złotówkę od prywaciarzy! Oporni zostaną rozstrzelani!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX