Grodzki po spotkaniu z KE: Środki unijne będą "uzależnione od przestrzegania praworządności"

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, obawia się, że przyjęcie ustawy dyscyplinującej może doprowadzić do finansowych problemów Polski. "Budżet środków unijnych będzie uzależniony od przestrzegania praworządności" - ostrzega polityk Koalicji Obywatelskiej.

>>> Zobacz także: "Nie przyłączam się do chóru mówiących, że marszałek Grodzki brał łapówki". To nie są słowa członka opozycji

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" stwierdził, że ustawa o sędziach przyjęta w zeszłym roku przez Sejm i procedowana właśnie w Izbie Wyższej, może skomplikować nasze finansowe relacje z Unią Europejską.

Unia Europejska przykręci Polsce kurek z pieniędzmi?

Senat na poprawki do przepisów ma miesiąc od otrzymania ustawy. Później trafi ona z powrotem do Sejmu, który może zmiany Izby Wyższej przyjąć bądź odrzucić. W drugim przypadku ustawa wejdzie w życie w kształcie przyjętym pierwotnie przez Sejm. Następnie trafi do prezydenta.

Jeśli przepisy wejdą w życie Komisja Europejska może złożyć wniosek do TSUE o tzw. zabezpieczenie ustawy. Wtedy byłaby ona zawieszona. Zdaniem marszałka istnieje jednak ryzyko,  że przyjęcie przepisów skłoni Unię do reakcji.

Budżet środków unijnych będzie uzależniony od przestrzegania praworządności, a to oznacza, iż państwa, co do których są wątpliwości, że tej praworządności nie przestrzegają, dostaną rodzaj upomnienia.

- stwierdził marszałek.

Martwi mnie to jako marszałka Senatu, jako patriotę, bo to dla Polski jest gigantyczne niebezpieczeństwo, i nie wiem, czy ludzie, którzy o tym decydują, lekceważą to, czy nie zdają sobie z tego sprawy.

- dodał.

Unia może wobec Polski zastosować stanowisko, które, zdaniem marszałka, określić można jako wezwanie: "Naprawcie praworządność, dostaniecie środki unijne, bo to nie jest tylko kasa z pieniędzmi, ale też wspólnota wartości, i albo te wspólne wartości wszyscy respektujemy, albo nie."

Marszałek Tomasz Grodzki stwierdził też, że ustawa, która ma ograniczać sposób funkcjonowania w życiu publicznym sędziów, może być "ostatnim elementem układanki, która może doprowadzić do polexitu."

CBA "na usługach jednej formacji"

Polityk Koalicji Obywatelskiej odniósł się też do kwestii zarzutów podnoszonych przez niektóre media dotyczących łapówek. Zapewnił, że nigdy ich nie brał. "Jeżeli dostawałem bombonierkę, kwiaty i pan to uzna za łapówkę, to tak, natomiast nigdy nie brałem pieniędzy ani nie uzależniałem wykonania jakiejkolwiek czynności od wpłaty pieniędzy" - stwierdził.

Marszałek odniósł się też do działań CBA, które w mediach społecznościowych zaapelowało do byłych pacjentów, by zgłaszali wręczenie mu korzyści majątkowych.

CBA tweetem pokazała, że jest wyraźnie na usługach jednej formacji i nie pełni roli obiektywnej służby specjalnej.

- stwierdził Grodzki. "Ktoś chce ten Senat wykończyć, bo komuś Senat teraz zaczął przeszkadzać" - dodał.

Sąd Najwyższy krytykuje ustawę PiS

Do kwestii ustawy o sędziach odniósł się Sąd Najwyższy. W opinii Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzaty Gersdorf projekt zamiast przeciwdziałać "anarchii" w wymiarze sprawiedliwości w dłuższej perspektywie może prowadzić do opuszczenia Unii Europejskiej.

Zdaniem Sądu między projektem ustawy a unijnymi przepisami istnieje spora sprzeczność. Samą ustawę cechować ma z kolei "jednostronność, arbitralność formułowanych sądów i, w odniesieniu do większości proponowanych zmian, brak odwołania się do rzetelnych i weryfikowalnych argumentów". 

Więcej o:
Komentarze (87)
Grodzki po spotkaniu z KE: Środki unijne będą "uzależnione od przestrzegania praworządności"
Zaloguj się
 • lkolesio

  Oceniono 35 razy 23

  KE już dawno powinna zastosować sankcje wobec przestępców konstytucyjnych , może jak zabraknie kasy na finansowanie lumpenelektoratu to menelstwo przejrzy na oczy.

 • wolak007

  Oceniono 29 razy 21

  Zacznijmy od środków dla rolników!...

 • estr

  Oceniono 28 razy 20

  Unia wszczęła procedurę WYPIERPOL.

 • mer-llink

  Oceniono 16 razy 14

  Panie Marszałku, wytrwałości i powodzenia!
  PiS nieustannie próbuje dokonać erozji Senatu.
  Najpierw działał "u podstaw", starając się przekupić pojedynczych senatorów opozycji (to ciągle jest możliwe, bo biega PiS koło tego jak lis koło kurnika).
  Teraz ruszył w góre struktury Senatu i grilluje pana Marszałka.
  To zrozumiałe: Senat jest jedną z zapowiedzi, że pan Duda Andrzej przegra wybory, a to stanie sie kolejnym krokiem ku końcowi PiS-u.
  Stąd taka panika w PiS-ie.
  I zaślepiona strachem zawziętość.
  A jeszcze wisi u szyi PiS-u kamień w postaci Banasia...
  Histeria PiS-u więc rośnie.
  I dobrze.
  Katalizatorem tej histerii stała się osoba pana MArszałka Grodzkiego.
  PAnie MArszałku: niezłomnej wytrwałości!

 • adam.c.54

  Oceniono 15 razy 11

  A swoja droga poprzedni marszalek K. tez byl lekarzem i jakos nikt go nie sprawdzal.
  Kolezanka mojej corki pracuje w Brukseli(parlament) Mowila ze podobno pracuje sie tam, nad mozliwscia zawieszenia (w pierwszej fazie), srodkow unijnych dla projektow rzadowych tych panstw ktore nie przestzegaja praworzadnosci az do czasu uregulowania zgodnie z traktatem Unijnym. Co w praktyce oznacza ze srodki te moga byc wprawdzie przyznane ale nie wyplacane az do czasu uregulowania tych przepisow ktore nie sa zgodne z Unijnymi.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 19 razy 11

  Grodzki powtarza to co sama unia juz powiedziala: skonczyly sie bezkrytyczne czasy 'dojenia' przez Polske unii. Albo przestrzega sie norm EU i otrzymuje dotacje, albo sie tych norm nie przestrzega i dotacji nie ma. Proste jak drut. Ale nie dla pisowskich wladcow Polski!

  Polska coraz czesciej podpada unii - ostatnio przeciez Morawiecki 'wygral' z EU 1:26 (bo UK juz nie glosowala, inaczej odnioslby nasz Pinokio porownywalny do Szydlo 'sukces' 1:27) w sprawie umowy o redukcji zanieczyszczenia srodowiska. Wiec nie tylko nie dostanie z budzetu unijnego pieniedzy przeznaczonych na ta redukcje, ale i inne budzety dla Polski zostana okrojone.

  Podobnie jest i z sadami. Krucjata Ziobry & Co przyniesie tylko wymierne, finansowe szkody - Grodzki o tym wie/mowi/probuje temu zapobiec. Ale Ziobro/Duda/&Co wiedza swoje.

 • he66

  Oceniono 22 razy 10

  Panie Marszałku! W Panu nadzieja!

 • jael53

  Oceniono 11 razy 5

  Obawy Marszałka nie są bezpodstawne. Ale być może taki jest plan tej ferajny - doprowadzić do "wypierpolu", czyli do sytuacji, po której znowu jakiś były rzecznik będzie opowiadał, że "Polska nie miała innego wyjścia".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX