Były prezes biura Neckermann Polska otwiera nowy biznes. Nadal będzie działać w branży turystycznej

Maciej Nykiel, który pełnił funkcję prezesa Neckermann Polska, otwiera kolejny biznes w branży turystycznej. Nekera będzie miała podobne logo oraz ofertę do biura, które kilka miesięcy temu zbankrutowało.

Biuro podróży Neckermann upadło we wrześniu ubiegłego roku. O całej sprawie było głośno w mediach, gdyż w wyniku jego bankructwa poza krajem znalazło się kilka tysięcy turystów z Polski, którzy musieli być ściągani do kraju przez urząd marszałkowski. Zaledwie kilka miesięcy po tym zdarzeniu Maciej Nykiel, były prezes Neckermann Polska, zdecydował się wrócić do biznesu - informuje "Rzeczpospolita"

Były szef Neckermanna otwiera nowe biuro turystyczne 

W listopadzie 2019 r. Marcin Nykiel zarejestrował spółkę o nazwie Nekera, natomiast kilka dni temu zgłosił chęć prowadzenia działalności o charakterze turystycznym. Jak podaje gazeta, były szef Neckermanna przedłożył nawet 90 tys. zł, czyli wymaganą gwarancję finansową. 3 stycznia 2020 roku znalazł się w centralnej ewidencji organizatorów turystycznych.

Jak wskazuje nazwa, Nekera nawiązywać będzie do tradycji Neckermanna. Nowa spółka posiadać będzie podobne logo, a także ofertę wycieczek. Na razie nie wiadomo, kiedy nowy podmiot pojawi się na rynku 

Bankructwo Neckermanna wynikało z upadku biura podróży Thomas Cook 

Upadek Neckermann Polska był wynikową bankructwa Thomasa Cooka, najstarszego biura podróży na świecie. Obie spółki były ze sobą finansowo powiązane. Angielska firma istniała od 1841 roku i zatrudniała 21 tys. osób. W momencie jej bankructwa poza granicami krajów znalazło się 600 tys. klientów, w tym 150 tys. Brytyjczyków. Thomas Cook od kilku miesięcy zmagał się z problemami finansowymi, ale sam Neckermann Polska znajdował się w niezłej kondycji finansowej. Biuro podróży posiadało przychody na poziomie 203 mln zł, co plasowało ją na siódmym miejscu w tej branży. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Były prezes biura Neckermann Polska otwiera biznes. Nekera również będzie działać w branży turystycznej
Zaloguj się
 • ajk_gierki

  Oceniono 9 razy 5

  skoro z kapitałem 90 tys zł. można założyć biuro turystyczne to już wiadomo dlaczego tak często plajtują, cała ich działalność odbywa się za zaliczki wpłacane przez klientów, niewiele się to różni od piramidy finansowej

 • pawel_zet

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiem, o co chodzi niektórym malkontentom. Biuro Neckermann Polska było bardzo dobre, dobrze prowadziło swoje interesy, a zbankrutowało nie ze swojej winy, ale z tego powodu, że pociągnął je na dno nieudolnie zarządzany właściciel. Nie po raz pierwszy polska firma w dobrej kondycji zbankrutowała ze względu na złego właściciela. Nie ma w tym żadnej winy jej pracowników.

 • piotrzulawy2

  Oceniono 3 razy 1

  Problem polega na tak zwanej "ucieczce do przodu". Oferuje się tani wypoczynek za granicą, żeby ściągnąć klientów z rynku. Ostatnie wpłaty pokrywa się z zaliczek klientów płaconych na...kolejny rok. Zakłada się wzrost liczby klientów, który następuje - bo wyjazdy są tanie - przez co można balansować na krawędzi nawet wiele lat. Hotel nie będzie "dusił" dobrego kontrahenta, poczeka z wpłatami, bo jak zmusi kontrahenta do wpłaty to ten zapłaci, ale zrezygnuje z usług hotelu. A więc długi nie sa problemem, spłaca się je "po trochu" raz jednemu hotelowi, raz drugiemu. Taki wzajemny ścisk aligatora z hipopotamem...
  Największym problemem jest sprzedaż poniżej kosztów aby zlikwidować lub ograniczyć konkurencję, przejąć udziały w rynku i podwyższyć ceny. Tyle tylko że podwyższyć cen się nie da, bo zawsze wyskoczy jakaś nowa kolejna konkurencja, która da niższe ceny żeby przejąć klientów, zdobyć rynek... I tak trwa to błędne koło. Żeby je przerwać, wyjazdy wakacyjne musiałyby więcej kosztować po prostu...

 • Ritchie

  Oceniono 4 razy 0

  Bałbym się zaryzykować i powierzyć pieniądze takiemu kłamcy.

 • z.04.2019

  Oceniono 1 raz -1

  Nekera z podobnym logo do Neckermanna ?!
  Nie dla mnie.
  Dlatego ,że Marcin Nykiel jako szef nie powinien opowiadać dzień wcześniej niż upadek polskiego biura w jak to dobrej sytuacji to biuro sie znajduje, jak pamiętam zbierał jeszcze zamówienia i kasę za nie. A każdy człowiek wiedział, że jak pada założyciel to tego typu spółka córka musi oddać kasę do bankruta czyli też upaść.

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 3 razy -1

  Człowiek który doprowadził do bankructwa firmę nie powinien mieć prawa do otwarcia następnej w tej samej branży. Jaka gwarancja że znów nie wzbogaci się na turystach, zostawiając ich samych zagranicą?

 • ano_1963

  Oceniono 8 razy -2

  Sorry, ale ten pan powinien mieć zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i pełnienia jakichkolwiek funkcji w spółkach prawa handlowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX