Rekompensaty za wzrost cen prądu jednak nie będą dla każdego. Jacek Sasin podaje szczegóły

Najbogatsi nie będą mogli liczyć na rekompensaty za tegoroczny wzrost cen prądu. Tak wynika ze słów wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Rząd pracuje nad odpowiednią ustawą w tej sprawie.

W ubiegłym roku rząd zamroził ceny prądu. Od stycznia rachunki za energię elektryczną wzrosną, choć rząd zapewniał, że tak nie będzie. Potem PiS postawił na niego inne rozwiązanie. Firmy energetyczne będą mogły podnieść taryfy dla odbiorców indywidualnych, ale rząd potem zrekompensuje tym klientom wysokość podwyżki. Okazuje się, że jednak nie wszystkim.

Ceny prądu. Rekompensaty będą, ale nie dla wszystkich

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiadał już wcześniej, że te rekompensaty zostaną wypłacone dopiero w 2021 roku. - W ciągu kilku tygodni myślę, że ona [ustawa w tej sprawie - red.] trafi do parlamentu. Mówimy o rekompensatach, czyli o czymś, co będzie realizowane po rozliczeniu roku. To nie jest tak, że mamy w tej chwili jakiś legislacyjny nóż na gardle. Tę ustawę trzeba dobrze przygotować, bo to będzie rozliczenie dla wielu milionów odbiorców, więc tu musimy być do tego dobrze logistycznie przygotowani i te przepisy muszą bardzo wyraźnie to precyzować - mówił na początku stycznia.

>>>Zobacz też: Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Teraz okazuje się, że nie wszyscy dostaną zwrot dodatkowych wydatków (czyli ponad ceny z tego roku) na prąd. W dodatku ci uprawnieni będą musieli sami złożyć wnioski w ten sprawie.

[Rekompensaty wyniosą] 100 proc. tego, co zostało podniesione, dla osób w pierwszym progu podatkowym

- powiedział Sasin w rozmowie z Radiem Plus. Ujawnił, że nie będzie to wymagało weryfikacji z urzędów skarbowych, a jedynie oświadczeń.

3 mld zł to absolutnie maksymalny koszt, przy założeniu, że wszyscy wystąpią z wnioskami. Ja zakładam, że może się to zamknąć w połowie tej sumy

- dodał wicepremier. Wskazał też, że projekt jest gotowy w swojej zasadniczej części, ale konieczne jest dopracowanie szczegółów technicznych.

Prąd drożeje od stycznia

W połowie grudnia 2019 r. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę Taurona Sprzedaż obowiązującą od 1 stycznia 2020 r., w końcu grudnia - dla spółek Enea i Energa Obrót, a na początku stycznia - PGE Obrót. W efekcie rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.

Więcej o:
Komentarze (193)
Rekompensaty za wzrost cen prądu jednak nie będą dla każdego. Jacek Sasin podaje szczegóły
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 102 razy 94

  Wraca PRL. Podwyżki i rekompensaty. Komuna wraca i myślenie komunistyczne.
  Dla nich to był początek końca.
  Myślę, że PIS szybciutko odda "rządy". Może to nastąpić już w połowie roku, jak duda przegra !!!
  Czego sobie i Państwu życzę.

 • arreis65

  Oceniono 71 razy 69

  jacek sasin - współorganizator katastrofy smoleńskiej, jako minister w rządzie powszechnie znanego kłamcy szmateusza morawieckiego - będzie organizował kolejne katastrofy !!!

 • ktos2014

  Oceniono 47 razy 41

  PANIE SASIN KŁAMSTWO MA KRÓTKIE NÓŻKI
  a wy tak łamiecie we dnie i w nocy kłamstwo powszechne zrujnujecie Polskę byleby przy władzy się utrzymać no jak zwykle po kieszeni dostaje klasa średnia najwięcej bo na pierwszy próg się nie załapią , a nie są bogaci i owa podwyżka nie jest im obojętna Panie Sasin powiedz pan ile więcej zapłacimy w sklepach z tytułu podwyżki prądu i płacy minimalnej dwóch największych kosztów produkcji ????

 • arreis65

  Oceniono 32 razy 32

  sasin - ty imbecylu to jest pissofski specjalisto - może rekompensaty wypłacajcie polskim węglem bo zwały w górnictwie są już trzy razy wyższe, niż na początku 2018 roku i wciąż rosną, bo firmom energetycznym powoli kończy się już miejsce na placach przy elektrowniach czy elektrociepłowniach, w dodatku kto może, ten importuje paliwo, bo polski węgiel jest dziś o kilkadziesiąt procent droższy od zagranicznego :-)))

 • takaprawda3000

  Oceniono 29 razy 29

  Skoro Joachim nie odpowiedział karnie za zorganizowanie wycieczki LECH KACZYŃSKIEGO do Smoleńska to i pewnie nie odpowie karnie za kłamstwo w sprawie rekompensat za podwyżki prądu.

 • mja-15

  Oceniono 29 razy 27

  Ci co nie pracują nie powinni dostać żadnych kolejnych, dodatkowych rekompensat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX