Deszcz unijnych pieniędzy dla Polski. Miliardy euro za odejście od węgla

Unia Europejska wesprze Polskę w procesie odchodzenia od węgla. Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nasz kraj otrzyma dwa mld euro na transformację energetyczną, a w ramach całego programu 27 mld euro. Najwięcej w Europie.

>>> Zobacz także: Jaką szansę ma Polska na to, by węgiel zastąpił atom? Ekspertki programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Unia Europejska będzie wspierać Polskę w transformacji energetycznej, dzięki które będziemy mogli zredukować wykorzystywanie węgla jako głównego źródła energii elektrycznej.

Polska będzie mogła pożegnać węgiel z pomocą UE

Jak donosi Biznesalert, finansowanie przemian w Europie będzie opierało się na trzech filarach. Polska ma szansę skorzystać z każdego z nich.

Pierwszy filar to Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Unia chce przeznaczyć na niego 7,5 mld euro, z czego nasz kraj dostałby 2 mld. Najwięcej ze wszystkich krajów.

Kolejnym filarem programu jest System Sprawiedliwej Transformacji, wspierający prywatne inwestycje. Na ten cel UE przeznacza 45 mld euro. Do Polski ma trafić 27 mld euro.

Trzeci filar ma wspierać sektor publiczny - poprzez Europejski Bank Inwestycyjny mają do niego trafić pieniądze w formie pożyczek. Ten element unijnego planu pochłonie 25-30 mld.

Komisja Europejska chce, żeby unijne kraje dołożyły co najmniej 1,5 raza otrzymanej sumy ze swojej puli z polityki spójności.

Cały mechanizm był tworzony głównie z myślą o regionach odchodzących od węgla, ale skorzystać z niego będą mogły także te regiony, dla których transformacja energetyczna związana z realizacją polityki klimatycznej jest najbardziej bolesna.

Poza tym Komisja godzi się na zmianę przyznawania pomocy publicznej tak, by ze wsparcia na transformację energetyczną mogły skorzystać także duże firmy.

Czytaj też: Kamiński dla "DW": Polska tylko dlatego nie jest dziś dyktaturą, bo należy do UE

Ostateczny kształt przepisów w tej sprawie będzie zależeć od unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego.

Więcej o:
Komentarze (107)
Deszcz unijnych pieniędzy dla Polski. Miliardy euro za odejście od węgla
Zaloguj się
 • ars-derivatia

  Oceniono 30 razy 16

  Jesteśmy członkiem największego bloku handlowego na Ziemi i mamy realną szansę i środki na skuteczną transformację przemysłu energetycznego, który w swych fundamentach nie zmienił się od czasów króla Edwarda.

  Ostatnią szansę.

  I zostanie to spiep**one koncertowo, jak wszystko w Polsce. Już widzę tych umorusanych ryli z nierentownych kopalń, dla których zmiany klimatyczne to żydowski spisek zaplanowany wspólnie z ekodżenderem.

  Uprzedzając krytykę: sam mieszkam i wychowywałem się w górniczym mieście.

 • pedro.666

  Oceniono 17 razy 11

  Ale my przecież odchodzimy od naszego węgla! Doszliśmy nawet do rosyjskiego!

 • kuba_wu

  Oceniono 25 razy 11

  Super!
  Ale najpierw niech rząd przedstawi harmonogr redukcji emisji.
  I niech redukcja emisji będzie podzielona na etapy, a wsparcie a transze.
  Transza płatna dopiero PO terminowym wywiązaniu się z planu redukcji na w danym etapie.

  Żadnych, powtarzam żadnych pieniędzy płatnych z góry dla Pinokia!!!

 • piotrm74

  Oceniono 13 razy 9

  Węgiel w Polsce chcą zamknąć i jeszcze pieniądze za to dają. Roksana uciekaj dziewczyno!!!

 • zsm-5

  Oceniono 18 razy 8

  Francuzi odeszli od "węgla" dawno temu - z własnych pieniędzy i bez zachęty społeczności międzynarodowej.
  Zawsze zastanawia, dlaczego płatnik netto w budżecie UE chce wpompować dodatkowe pieniądze w barbarzyński kraj, który od wielu lat nie ma ochoty na przyjmowanie jakiegokolwiek programu ochrony środowiska.

 • rasta-mw

  Oceniono 16 razy 6

  jest kasa, to nagle pis-komuna stwierdzi że ekologia jest jednak OK ( za euro)

 • facio60

  Oceniono 15 razy 5

  Czyli co? Wielki sukces polskiej dyplomacji. Nie zgodziliśmy się jako jedyny kraj Unii na ograniczenie emisji CO2 - to rzucą nam więcej hajsu. Proste?

 • amgibis

  Oceniono 10 razy 4

  Gdyby w kraju rządzili uczciwi mądrzy ludzie zaczęła by być promowana technologia wodorowa tak jak w Japonii , Tania fotowoltanika nie tak jak teraz dwa razy droższa niż pięć lat temu. Niestety Dyzmy i "dojna zmiana" tylko myślą o nachapaniu się i o gospodarce odgórnie sterowanej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX