Dlaczego taksówkarze tak bardzo nienawidzą Ubera? Powód jest bardzo prosty

Robert Kędzierski
Jeszcze kilka lat temu nikt o nich nie słyszał, dziś wzbudzają spore emocje, kontrowersje, ale i pozytywne reakcje użytkowników. Czym jest Uber? Jak rewolucjonizuje transport miejski i branżę aplikacji mobilnych?

W poniedziałek odbył się ogólnopolski strajk taksówkarzy. Protestowali oni przeciwko, jak to określają, nielegalnym przewoźnikom. Szczególnie takim, których kierowcy nie posiadają odpowiednich licencji i nie płacą podatków. Nie jest tajemnicą, że największym wrogiem polskich taksówkarzy jest dziś amerykański Uber.

Czym jest Uber?

Taksówkarze uznają Ubera za swoją "nieuczciwą" konkurencję, media za taksówkę nowej ery, lub taksówkę społecznościową. Sam Uber temu zaprzecza:

Uber nie jest konkurencją dla taksówkarzy. Stanowimy alternatywę bezpiecznego i wygodnego przejazdu. Jesteśmy kolejną opcją transportu miejskiego poza metrem, autobusem, taksówką czy tramwajem. Konsument sam decyduje, co wybiera. Dla nas długotrwałą konkurencją są dystrybutorzy aut. Własny samochód jest obietnicą wolności i niezawodności. Chcemy, żeby Uber był na tyle niezawodną, bezpieczną a jednocześnie niedrogą opcją transportu, żeby ludziom nie opłacało się kupować własnego auta. Oznacza to mniej spalin, mniej stania w korkach, więcej przestrzeni miejskiej którą dziś zajmują parkingi, a jednocześnie szansa zarobku dla tych, którzy chcą poprawić jakość swojego życia

- wyjaśniali: Ilona Grzywińska, rzecznik prasowy Ubera oraz Krzysztof Radoszewski, dyrektor marketingu na polskim rynku w rozmowie z NaszeMiasto.

Jak to działa? 

Uber działa za pośrednictwem aplikacji na smartfon, która kojarzy kierowcę i pasażera na podstawie aktualnej lokalizacji. Osoba, która chce skorzystać z Ubera, uruchamia aplikację i określa dokąd chce jechać.

Informacja ta trafia następnie do kierowców, a ci zgłaszają swoją gotowość, co klient widzi na ekranie swojego smartfona. Otrzymuje też zdjęcie kierowcy, numer rejestracyjny pojazdu, szacunkowy czas i koszt przejazdu.

Nie trzeba nigdzie dzwonić, wyjaśniać gdzie się jest, nie ma żadnego dyspozytora, który poszukuje wolnego pojazdu. Wszystko odbywa się automatycznie. A jeśli uznamy kierowcę za niesympatycznego lub niegodnego zaufania, możemy wybrać innego. 

Aplikacja UberaAplikacja Ubera Fot. Uber

Nowatorskie rozwiązanie? Taksówkarze przypominają , że i oni wprowadzają podobne usługi - chociażby aplikację iTaxi. Może więc popularność Ubera wynika głównie z niższej ceny, a kwestia innowacyjności jest drugorzędna? Pasażerowie chwalą sobie to, że za niską cenę mogą podróżować wysokiej klasy pojazdami, a tanie taksówki bywają często pojazdami, które czasy świetności mają już za sobą. 

iTaxiiTaxi Fot. Google Play

Wszyscy mogliśmy być kierowcami Ubera

Na czym zarabia Uber? Firma pobiera od kierowców prowizję  w wysokości 25 proc. opłaty za kurs. Transakcje odbywają się bezgotówkowo.

Przez długi czas Uber funkcjonował według bardzo liberalnych zasad. Kierowcy nie musieli prowadzić działalności gospodarczej, a co za tym idzie, kwestia odprowadzania przez nich podatków i opłacania składek ZUS była poza strefą zainteresowania firmy. W zasadzie każdy kierujący mógł zainstalować aplikację i czekać na zgłoszenia od klientów. A ci po prostu partycypowali w koszcie paliwa, amortyzacji pojazdu.

Takie podejście bardzo podobało się kierowcom i pasażerom. Sami taksówkarze byli jednak oburzeni. W licznych miastach Europy odbywały się strajki i protesty, które zmusiły Ubera do zmiany strategii działania.

Każdy może być pasażerem, nie każdy może być kierowcą

Tak stało się też w Polsce, gdzie od ubiegłego roku obowiązują przepisy, które zakazują przewozu osób bez spełnienia określonych warunków. Kierowcy Ubera muszą prowadzić działalność gospodarczą, opłacać podatki i ZUS.

I właśnie dlatego wielu z nich postanowiło zakończyć swoją przygodę z Uberem. Współpracę kontynuują ci, którzy są gdzieś zatrudnieni na etat i tylko dorabiają jako kierowcy. Wtedy bowiem nie muszą płacić wysokiej składki.

Zmiany te nie przekonują taksówkarzy, którzy wciąż uważają Ubera za nieuczciwą konkurencję. Chodzi przede wszystkim licencję na przewóz osób, której nie posiadają kierowcy Ubera, a której wymaga się od taksówkarzy.

UberUber mat. prasowe

Hobby czy zawód?

Kierowcy Ubera wciąż ryzykują, nawet jeśli traktują współpracę z Uberem jako hobby. Pomimo zmian, które firma wprowadziła, niektóre kwestie pozostają nierozwiązane. Po pierwsze prawo jasno określa, że przewożenie osób wymaga licencji. Za jej brak Krajowy Inspektorat Drogowy może nałożyć nawet 8000 zł kary. Kolejna sprawa to ubezpieczenie pojazdu - jeśli podczas kursu Ubera doszłoby do wypadku, ubezpieczyciel mógłby próbować uchylać się od wypłaty jakichkolwiek świadczeń. 

Uber uważa jednak, że posiadanie licencji nie jest konieczne. 

Firma Uber nie świadczy usług transportowych ani nie jest przewoźnikiem. Usługi transportowe oferuje Dostawca Usług Transportowych. Firma Uber pełni jedynie rolę pośrednika pomiędzy użytkownikiem a Dostawcą Usług Transportowych.

Z umowy zawieranej pomiędzy Uberem a kierowcą wynika, że to ten drugi może ponosić prawne konsekwencje wynikające z powyższych wątpliwości prawnych. Uber działa w zasadzie tak, jak Allegro - jest jedynie pośrednikiem inkasującym prowizję, to kierowca jest osobą świadczącą usługę. 

To prawo musi się zmienić?

Uber tłumaczy też, że problemy prawne są konsekwencją niedostosowania prawa do realiów współczesnej ekonomii.

Polskie przepisy powstawały w zupełnie innej rzeczywistości, gdy nie było telefonów komórkowych, smartfonów, teraz czasy się zmieniły i również prawo musi dostosować się do zupełnie innego otoczenia technologicznego.

- wyjaśniała Swathy Prithivi z Ubera.

Więcej o:
Komentarze (148)
Dlaczego taksówkarze tak bardzo nienawidzą Ubera? Powód jest bardzo prosty
Zaloguj się
 • adam111111

  Oceniono 35 razy 7

  Temat ubera to trudny temat. I nie można tego traktować w taki jednoznaczny sposób, jak to traktują forumowicze. Taksówkarze są traktowani przez nasze państwo w szczególny sposób. Dam wam przykład i zadam pytanie:
  Otwieracie bar, w pełni legalnie, śniadanka , obiadki, kolacyjki, piwko. Płacicie ZUS I podatki, szkolenia,badania, zatrudniacie legalnie pracowników.
  Po otwarciu baru zaczyna stawać pod waszym barem 2 foodtracki. Z jednej i drugiej strony. Oba nie prowadzące działalności, nie posiadające koncesji. bez kasy fiskalnej, bez koncesji. Sprzedają dokładnie to samo dużo taniej. Klienci zadowoleni, kupują u nich. Oni mają niższe koszty, nie płacą podatku, zusu, pracownicy to na lewo zatrudnieni ukraińcy i osoby bezrobotne pobierający zasiłek dla bezrobotnych, ubezpieczenie im niepotrzebne, płaci za to urząd Pracy.
  Wy wkurzeni dzwonicie na policję, Urzędu Pracy, sanepidu, skarbówki. Urzędy odpowiadają, że to nie ich problem. Dla odmiany urzędy ,średnio 1 raz miesiącu wysyłają do was kontrole/ każdy taksówkarz jest średnio raz w miesiącu kontrolowany na mieście- ITD, US, policja , straż miejska/.
  Nikt nie chce zrobić z tym porządku. I co robicie? Nich ktoś odpowie.
  Podkreślam , że to co twiedzi Uber, czyli ,że każdy kierowca posiada własną działalność gospodarczą, nie jest prawdą. To kolejne oszustwo Ubera. Stworzyli floty, konta partnerskie, gdzie za 50 zł dodatkowej opłaty tygodniowo każdy kierowca może z nimi współpracować bez założenia działalności. Jeżdżą tam ukraińcy , nawet tacy , którzy nielegalnie przebywają w Polsce.
  I co ma czynić taksówkarz, mający świadomość, że takiemu lewusowi "on sam" jeszcze współfinansuje NFZ i zasiłek dla bezrobotnych. To jest stan faktyczny. Bądźcie obiektywni, nerwy puszczają.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 10 razy 4

  Ile osób/taksówkarzy zostało aresztowanych?

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 7 razy 3

  Rozwiązanie problemu jest proste - zlikwidować ZUS, drastycznie obniżyć podatki.
  No ale przecież setki tysięcy pasożytów-urzędników trzeba czymś wyżywić, nie da się.

 • modernus_utilitis

  Oceniono 13 razy 3

  UBER to bardzo fajna sprawa. nie trzeba dzwonić czekać aż ktoś odbierze telefon potem czekać na taxi 5,10,15 min. wystarczy pare kliknięć i 2,3,4 minuty później wsiadasz do czystego auta które jest prowadzone przez kulturalnego gościa datkowo nie używa się gotówki bo opłata jest pobierana automatycznie z twojego konta a wszystko za cenę podobną lub niższą od zwykłej taksówki. PODOBA MI SIĘ.

 • Jan Nowak

  Oceniono 7 razy 3

  1 Aspekt. Uber jest taką firmą która do cna wykorzystuje ludzi. Jeżeli kierowca zarabia np 10 tyś uber zabiera 2,500 tyś. Kierowca ponosi koszta związane z zakupem i amortyzacją auta.
  2. Nieuczciwa konkurencja. Mówią że nie są firmą taksówkową, tylko informatyczną a kierowcy są partnerami.
  3. Nie płacą podatków, nie moją kosztów z flotą, zastraszają ludzi co mówią o nich źle.
  4. Co do ludzi którzy korzystają z ich usług, w razie wypadku firma ubezpieczeniowa może odmówić świadczeń.
  A dla ludzi korzystających zawsze możecie dochodzić w sądzie od kierowcy odszkodowanie i w razie kalectwa rentę.
  Sam prowadzę działalność i rozumiem taksówkarzy. Zakup auta, zdanie egzaminu, kasa fiskalna, ZUS itd,
  Jestem mechanikiem zatrudniam 2 osoby, muszę zapłacić ZUS, ogrzewanie, szkolenia, co jakiś czas kupić narzędzia wszystko się zużywa. I wkurza mnie że obok mnie w garażu sąsiad naprawia samochody. Ceny na połowę.
  Uber to duża firma która zarabia miliardy i ma prawników a poza tym zastrasza, szantażuje, nagina prawo, cóż w każdej dziedzinie może być taki uber. Ja też mogę zamknąć firmę robić na czarno, nie płacić podatki. Możemy w każdej branży zrobić ubera.

 • mason_z_izraela

  Oceniono 7 razy 3

  Dlaczego Pani z Ubera twierdzi, że Polska ma dostosować swoje prawo do modelu biznesowego amerykańskiej korporacji? Klimaty TIPP i przyjaciele.

 • dzikiniedzwiedz

  Oceniono 17 razy 3

  Nie jestem wielbicielem taksowkarzy a z ubera nie korzystam bo nigdy nikomu nie dam swojej karty do dyspozyc..
  Tzw. "cierpy ", mają wiele za uszami a jakość ich usług rzadko pokrywa się z cenami które podobno mają być jeszcze wyższ.
  Rozumiem, że wszyscy mają w nosie kto i z jakimi uprawnieniami go wiezie bo ma być przede wszystkim tanio, ale uber to klasyczny przyklad piractwa porównywalny do ściągania filmów z neta, muzyki czy programów.
  Najsmieszniejsze jest to, że firma umywalki rączki bo zarabia tylko na aplikacji a w przypadku wpadki to kierowca płaci kare maksymalna czyli 10tys. złotyc.
  W piątek doszło do aktu wandalizmu na samochodach posiadających aplikację ubera, sam gigant technologiczny oświadczył, że bardzo chętnie pomoże właścicielom pojazdów złożyć zawiadomienie na policji, a nikt jednak nie skorzystał z tej opcji bo by się musiał przyznać do łamania prawa transportoweg.

 • delwinq

  Oceniono 2 razy 2

  No cóż ;) to ile teraz kosztuje kurs np w Łodzi z dworca na dworzec ? albo z wielu lotnisk w Polsce do "miasta" ? kasy fiskalne to chyba tak od niedawna ? i nie zawsze ... ? oponki też "nieznani sprawcy" innym taksówkarzom tną pod dworcami ? Irytacja taksówkarzy ma wiele obliczy niestety żadna z nich nie dotyczy jakości świadczonych usług, konkurencji czy cen :) Świat się zmienia i taxi w obecnej formie tego po prostu nie przeżyje. I dobrze !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX