Policja rozbiła szajkę produkującą pirackiego Windowsa. Sprzedawali na Allegro. 3,5 mln zł strat

Wydawać by się mogło, że czasy, w których piraci produkują podrabiane płyty z Windows odeszły do historii. Olsztyńska policja rozbiła jednak rodzinną szajkę, która sprzedała tysiące nielegalnych kopii systemu Microsoft.
 

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej z Olsztyna zatrzymali przestępców odpowiedzialnych za produkowanie i sprzedaż nielegalnych kopii systemu Windows. Spora część produkcji dystrybuowana była za pomocą Allegro. Jak wyjaśnia Twój Kurier Olsztyński to właśnie jedna z podejrzanie opisanych aukcji przyciągnęła uwagę tamtejszych policjantów.

Przeczytaj też: Wszyscy mamy mentalność pirata?

Profesjonalna linia produkcyjna

Po nawiązaniu współpracy z Działem Zaufania i Bezpieczeństwa Allegro udało się ustalić powiązania osób dokonujących sprzedaży. W toku śledztwa ustalono, że za produkcję płyt z Windows odpowiedzialne jest małżeństwo oraz inni członkowie tej samej rodziny. 

Policjanci zatrzymali kilka osób z okolic Olsztyna oraz z rejonu Warmii i Mazur. Zabezpieczyli profesjonalną linię produkcyjną - maszynę do duplikowania płyt, maszynę drukarską pozwalającą nanosić odpowiednie oznaczenia metodą tampodruku. Przestępcy dysponowali też naklejkami licencyjnymi i opakowaniami. 

Miliony strat Microsoftu

Sprzedaż nielegalnego Windows przynosiła gigantyczne zyski - między styczniem, a kwietniem udało się osiągnąć przychód w wysokości 400 tys. złotych. Łączne straty Microsoft szacuje się na 3,5 mln złotych, gdyż działalność przestępców trwała co najmniej kilka lat. 

Podejrzani na tyle czuli się pewnie, że nie widzieli konieczności, aby do swojej działalności angażować podstawione osób. Jak przyznają sami policjanci, sprawa była na tyle trudna do wykrycia, gdyż na Allegro nie było żadnych negatywnych komentarzy. Kupujący byli zadowoleni, że nabyli towar po niższej cenie, który sprawnie działał, a ponadto mieli przekonanie, że zakupiony przedmiot posiada wszystkie atrybuty legalności – nośnik DVD, certyfikat autentyczności oraz dowód zakupu.

- pisze TKO.

Sfałszowany Windows mogło nabyć nawet kilka tysięcy osób. Można spodziewać się, że część z nich będzie wzywana przez Policję do składania wyjaśnień. 

Trzy lata temu, również w Olsztynie, zatrzymano mężczyznę, który sprzedał na Allegro kilkaset płyt z nielegalnym Windows. Jak widać zakup pirackiego oprogramowania nawet legalnym kanałem jest możliwe. 

 

O sprawie dowiedzieliśmy się dzięki publikacji Twojego Kuriera Olsztyńskiego. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Policja rozbiła szajkę produkującą pirackiego Windowsa. Sprzedawali na Allegro. 3,5 mln zł strat
Zaloguj się
 • doksa7

  Oceniono 31 razy 23

  Straty to można szacować, jeśli ktoś zamiast podróbki kupił by oryginał. W.Kossak, gdyby żył, w ten sposób, traciłby miliardy, bo obrazy sprzedawane na allegro jako oryginały malowane przez Kossaka, mają cenę 1% wartości szacunkowej. Po drugie, policja bardzo chętnie ściga przestępców, którzy działają na szkodę wielkich korporacji, jednak jak obywatelowi ktoś okradnie mieszkanie, to policjant spisze protokół, a na drugi dzień prześle "umorzenie sprawy" kompletnie się nie nie zajmując.

 • janjan101

  Oceniono 19 razy 13

  A GANGÓW FASZYSTOWSKO-NARODOWYCH KIBOLI NI JAK ROZBIĆ NIE MOGĄ.

 • sprostowany

  Oceniono 14 razy 10

  Straty mamy nieporównywalnie większe od kiedy kupujemy ten fabrycznie defektowny towar. Wszyscy.

 • pesimist

  Oceniono 5 razy 5

  Czy to znaczy ze Allegro jest paserem? Czy może zwróci lub już zwróciło prowizję za nielegalne windy?

 • typowy_seba2

  Oceniono 3 razy 3

  Nie chce sie rzucac, ale allegro od zawsze wspiera piractwo.

 • teclaw

  Oceniono 5 razy 3

  Niech policja zajmie się lepiej prawdziwymi złodziejami

 • fionkabezogonka

  Oceniono 5 razy 3

  Powinni dostać nagrodę "Przedsiębiorca roku" a policja się powinna zająć bandytami, gwałcicielami i naciągaczami!!! SKOK nadal działa legalnie, karuzele finansowe w jaką są zaangażowani politycy i ich skorumpowani przyjaciele - hulają w najlepsze (o amber gold nie wspomnę). Tymczasem policja ugania się za nastolatkami uzdolnionymi informatycznie i palaczami trawki. No faktycznie istnieje zagrożenie, że zaczną śpiewać regge! Takie rzeczy tylko w PL;-) Po co oglądać kabaret - można sobie poczytać wiadomości. ha ha ha

 • gato.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Lepiej niech szykują siły, niedługo będą musieli aresztować szajkę obecnie rządzącą Szydło i Dudą na czele. Tyle tych spraw się uzbierało że się nie wywiną. Szykujcie cele o wzmożonym rygorze. Tylko szkoda, że główny szkodnik znów się wywinie. Ten Kaczyński to cwany lis, wystawił słupów a sam zaszył się norze. Przyjdzie kryska na Matyska, jak i wyszło szydło z worka. Jeszcze Polska ....

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 2

  Moim zdaniem, obecne warunki sprzedazy oprogramowania to rozboj na prostej drodze. Wytworca nie odpowiada ZA NIC!!! Za zadne szkody spowodowane uzyciem programu. Do tego, programy bezczelnie szpieguja i czynia pecety latwym kaskiem dla spoldzielni czujne Ucho oraz pospolitych zlodziei.
  Klient hnie ma zadnej gwarancji. To jest przekret, na ktory nawet kosciol katolicki nie wpadl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX