FBI złamało iPhone'a bez pomocy Apple. Dlaczego to nie jest tak do końca złe

Kamil Mizera
Amerykańska drama, w której główne role grali Apple oraz FBI dobiegła końca. Przynajmniej na razie. Biuro ostatecznie potwierdziło, że udało im się dostać do telefonu zamachowca z San Bernardino i pomoc Apple nie jest im więcej potrzebna. Oznacza to koniec sądowej batalii, ale początek zupełnie nowych kłopotów, szczególnie dla firmy z Cupertino.

FBI, wycofując sprawę z sądu stwierdziło, że udało im się uzyskać dostęp do rzeczonego iPhone’a dzięki pomocy zewnętrznej firmy. W związku z tym kontynuowanie sprawy w sądzie nie ma większego sensu. Na razie nie wiadomo, kto pomógł FBI w złamaniu iPhone’a, ani jakiej metody użyto, by tego dokonać.

Zobacz też: Milion euro za odmowę odblokowania iPhone'a?

Dlaczego ta wiadomość jest paradoksalnie dobra? Ponieważ w żaden sposób nie dało się przewidzieć, po której stronie w tym konflikcie stanąłby sąd. W grze były dwa zestawy wartości: bezpieczeństwo od terroryzmu kontra wolności i swobody obywatelskie. Ewentualna wygrana FBI mogłaby otworzyć istną puszkę Pandory. Nakaz nie tylko stworzenia tylnego wejścia do iOS-a, ale wręcz przekazania kodu w ręce rządu mógłby oznaczać właściwie koniec prywatności dla milionów użytkowników produktów Apple i to nie tylko w USA, ale również na całym świecie.

iPhone 5CiPhone 5C fot. Apple

Nie oznacza to jednak, że wycofanie pozwu przez FBI kończy tę sprawę. Wymaga ona bez wątpienia jednoznacznego uregulowania. Oddalenie pozwu daje obu stronom więcej czasu na przygotowanie się do ostatecznego rozstrzygnięcia. Być może nie dojdzie do niego na sądowej sali, ale w Kongresie, po długich, lobbingowych staraniach. Również zneutralizowanie emocjonalnego kontekstu sprawy, a więc dramatu ofiar strzelaniny, powinno pozwolić na chłodniejsze spojrzenie na tę sprawę w przyszłości. 

Niemniej jednak, FBI może właściwie sobie pogratulować. Bo nie tylko udało im się ostatecznie złamać zabezpieczenia iPhone’a, ale również uniknąć sądowej batalii, podczas której Biuro musiałoby przekonać sąd oraz Amerykanów, że ich bezpieczeństwo jest ważniejsze, niż ich prywatność. Dodatkowo FBI ma w ręku narzędzie do łamania iOS-a bez potrzeby wikłania w to Apple. Czyli może to robić „po cichu”.

Touch IDTouch ID fot. Apple

W całym tym zamieszaniu największym poszkodowanym ostatecznie jest Apple. Przede wszystkim firma straciła możliwość sądowego zabezpieczenia się przed zakusami rządu na integralność ich oprogramowania. Co więcej, złamanie iOS-a przez FBI, rękoma nieznanej firmy, stawia przed Cookiem szereg pytań: jak to zrobiono, która wersja iOS-a jest narażona i w jaki sposób zabezpieczyć system na przyszłość? Bo ewidentnie iOS nie jest aż tak bezpieczny, jak zachwala go Apple.

Złamanie iPhone’a nie wywołało reakcji rynków (lekki spadek akcji Apple 28 marca, dziś już idą do góry), ale zarówno klienci, jak i inwestorzy będą chcieli w najbliższych dniach jednoznacznego potwierdzenia, że iOS jest bezpieczny. Na razie Apple wydało jedynie krótkie oświadczenie:

[...] będziemy dalej zwiększać bezpieczeństwo naszych produktów, zwłaszcza gdy zagrożenia i ataki na nasze dane stają się coraz częstsze i bardziej wyszukane. Apple głęboko wierzy, że zarówno ludzie w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie mają prawo do ochrony, prywatności i bezpieczeństwa swoich danych. Poświęcanie jednego na rzecz drugiego jedynie wystawia ludzi oraz państwa na wielkie niebezpieczeństwo [...]

Jednak zestaw standardowych hasełek nie pomoże Apple w tym, co je obecnie czeka: żmudnej pracy odnalezienia luki oraz udowodnienia klientom, że mogą spać spokojnie. 

Więcej o:
Komentarze (39)
FBI złamało iPhone'a bez pomocy Apple. Dlaczego to nie jest tak do końca złe
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 12 razy 8

  Bardzo mnie cieszy, że FBI udało się złamać iPhone'a. Od tego jest wywiad, aby się włamywać, hakować, badać, analizować, podsłuchiwać - a nie od tego, aby toczyć batalie na sali sądowej. Gdyby to drugie wystarczyło, wywiad nie byłby potrzebny.
  Co do "bezpieczeństwa produktu" - jako informatyk-programista powiem wprost: NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI, aby idealnie zabezpieczyć produkt. Ten, kto ma w ręku całe urządzenie, automatycznie dysponuje kluczem do zniwelowania zabezpieczeń. Co to za problem, aby dokonać deasemblacji czy reverse engineeringu systemu (poza kwestiami prawnymi związanymi z łamaniem licencji, którymi FBI nie musi się przejmować) i znaleźć wszystkie luki? Kwestia czasu. W ostateczności można sobie nawet wyobrazić znacznie bardziej skomplikowane operacje, takie jak skopiowanie zawartości pamięci flash i jej przetwarzanie na innych urządzeniach (a to eliminuje ryzyko skasowania danych przy iluśkrotnym złym wpisaniu hasła) czy wręcz odtworzenie całego centralnego mikrochipa ścieżka po ścieżce z użyciem odpowiednich urządzeń przemysłowo-laboratoryjnych.
  Czy biznesowym władykom Apple zdaje się, że tylko oni znają się na zabezpieczeniach, informatyce i elektronice, a wszyscy inni to idioci, którzy będą ich na kolanach błagać o wydanie tajemnicy, jak kiedyś błagano rozmaitych alchemików i astrologów? Smartfon czy komputer to tylko urządzenie techniczne - co człowiek stworzył, inny człowiek może odtworzyć czy przerobić.

 • susdomestica

  Oceniono 10 razy 6

  Nie specjalnie przekonuje mnie ta argumentacja. Dobra wiadomość byłaby wtedy, gdyby iPhone'a nie dało się złamać, a FBI w sądzie by przegrało. A tak to dla nas, zwykłych użytkowników jest fatalna wiadomość. Podejrzewam, że androidem jest jeszcze gorzej.

 • dafaq

  Oceniono 10 razy 4

  "Nakaz nie tylko stworzenia tylnego wejścia do iOS-a, ale wręcz przekazania kodu w ręce rządu mógłby oznaczać właściwie koniec prywatności dla milionów użytkowników produktów Apple i to nie tylko w USA, ale również na całym świecie."

  Hahahaha! No przezabawne, że ktoś jeszcze myśli, że ma jakąkolwiek prywatność, przy korzystaniu z usług jakiejkolwiek korpo (czy to Apple, czy Google, czy Facebook, czy cokolwiek innego).

 • leming666

  Oceniono 2 razy 2

  Niech Apple najpierw naprawi działanie linków w swoim najnowszym iosie bo to żałosne się robi....

 • eselk

  Oceniono 2 razy 2

  No, to se FBI teraz w węża pogra

 • known2own

  Oceniono 1 raz 1

  To mocno naiwne sądzić, że nie dogadali się poza salą sądową. Apple zachowało twarz i pozory chronienia swoich uzytkowników, a FBI dostało dane i poprężyło muskuły.

 • vald

  Oceniono 1 raz 1

  "Dlaczego ta wiadomość jest paradoksalnie dobra?"
  Hmm. Relatywizm z was wyłazi
  "Niemniej jednak, FBI może właściwie sobie pogratulować. Bo nie tylko udało im się ostatecznie złamać zabezpieczenia iPhone’a"
  Zaraz, zaraz. Nikt nie mówi o złamaniu zabezpieczeń
  "Biuro ostatecznie potwierdziło, że udało im się dostać do telefonu zamachowca z San Bernardino"
  To chyba jednak nie to samo. Dostanie się, a złamanie zabezpieczeń.

 • qrsant

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma takiego systemu, którego nie można złamać. Nawet IOS. Windows Phone też ktoś w końcu złamie

 • maxstirner

  Oceniono 1 raz 1

  Z newsa nie wynika jak to zrobili, a sposobów jest kilka, zależy na przykład od tego czy trzymał coś w chmurze czy nie> Czy mieli hasło do tej chmury. I tak dalej. Nie wiadomo konkretnie które to dane - z telefonu, z chmury, czy z obu źródeł. Może po prostu dali spokój i na odczepnego wydalili taki tekst - cała akcja była bowiem pokazowa, i od dawna przypuszczano, że nie ma on tam żadnych istotnych danych - bo drugie urządzenie na którym takie dane były zniszczył

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX